Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama z produkce HBO vypráví o přátelství a spolupráci německého fyzika Alberta Einsteina a anglického astronoma Arthura S. Eddingtona za první světové války, která vedla k uznání Einsteinovy teorie relativity. V hlavních rolích David Tennant a Andy Serkis.
Na jaře roku 1914, kdy Evropa stála na pokraji války, ještě nikdo nevěděl o tehdy bezvýznamném německém fyzikovi jménem Albert Einstein a jeho teorii relativity. Teorii, která zanedlouho otřásla základy světové vědy. Britský astronom Sir Arthur Stanley Eddington, ředitel observatoře v Cambridge, který patřil k vědeckým prominentům své doby, a byl považován za nástupce Isaaca Newtona, si nicméně uvědomoval, že Einsteinovy výzkumy by mohly přinést zcela nový pohled na čas a vesmír. Navzdory nebezpečí, že budou ve svých zemích označeni za zrádce, začali tito dva velcí muži spolupracovat. Eddington, jenž razil heslo, že pravda nezná hranic, se vydal na cestu do Afriky, aby si tam ověřil výsledky Einsteinova bádání. A byla to cesta, která změnila lidské vnímání vesmíru jednou provždy. V roce 1919 se Albert Einstein stal vědeckou hvězdou století… V hlavních rolích historického dramatu z původní produkce HBO hrají David Tennant a Andy Serkis, režie se ujal Philip Martin. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (59)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

“Einstein and Eddington“ vskutku není podívaná pro mé oči, k fyzice (a obecně k přírodním vědám) mám vztah asi jako ateista k bohoslužbám, tudíž jsem před projekcí neočekával žádnej zázrak, nutno ale říct, že jsem byl nakonec příjemně překvapen. HBO umí a i tento snímek z jejich produkce dokáže vzbudit zájem, a to nejen o osoby titulních postav či o tu známou teorii relativity, moc mě totiž zaujala ona hlavní dějová linie, problematická spolupráce mezi německým fyzikem a anglickým astronomem, která je znemožňována válkou a také filmem viditelně prostoupená myšlenka lásky k vědě (respektive pravdě), již by neměl nikdo a nijak bránit, to hlavně díky ní si snad zapamatuji o cože vůbec v té přeslavné teorii vlastně jde, v tomto ohledu může “Einstein and Eddington“ sloužit jako Einsteinovu teorii, potažmo fyziku popularizující dílko, i když informační hodnota bude bezpochyby u každého dokumentu dvakrát větší, bylo by chybné po filmu požadovat plné zasvěcení do fyzikální problematiky, o niž referuje... BTW. Andy Serkis je jako Albert Einstein výborný, Tennant Eddingtona skvělé procítil, herecké výkony dostávají snímek do vyššího levelu... 60% Viděno v rámci akreditovaného univerzitního předmětu: Filozofie, věda, náboženství a svět ve filmu (Mimochodem, u následné diskuse jsem si ověřil, že fyzika a jí přátelské obory vážně nejsou nic pro mne, dodnes pamatuji s jakým niterným studem jsem sledoval tabuli, na niž PhDr. Hromek projektoval něco, čemu fyzikové říkají snad sofistikovaná rovnice či hypotéza – teď si nejsem jistý – každopádně, ať to bylo cokoliv, absolutně jsem nepochopil princip, a to nejen toho, jak by pravil klasik – můj dobrý kamarád ze střední J. H. -, z toho, co nám bylo v oné debatě ze strany vyučujícího vštěpováno, jsem byl totálně v lese. Holt každý by měl zůstat u toho, čemu rozumí, a to je v mém případě... no vlastně netuším, ale asi filosofie, psaní (ne)smysluplných textů či sledovaní a následné interpretovaní filmů) ()

Beatle 

všechny recenze uživatele

Je to těžké. Snímek je tohle moc pěkný, to ano. Taková ta sobotní oddechovka k obědu. Hrozně bych si přála hodnotit trochu výše, ale ani za svého oblíbence Davida Tennanta to nemůžu o tu hvězdičku zvednout, ani kdybych tím mohla ohnout celý vesmír. David je charakterní herec, který je opravdu schopen zahrát velmi rozdílné postavy - a všechny naprosto přesvědčivě (příklad pro srovnání: DOCTOR WHO a LEARNERS). Ale tahle role mě v jeho podání přišla taková...pozvolná. Jasně, ne, že by angliční vědátoři tehdejší doby byli tak praštění jako Einstein - tak nějak všeobecně byli britové vždy považováni za dost naškrobené existence. Ale i tak. Příjde mě, že jako Eddingtona, nechal David tento charakter tak nějak proplout kolem, takže jediná celkem procítěná scéna je, když Eddington zjistí, že je jeho...přítel :)...mrtev. To už bych spíše více vypíchla Andyho Serkise, který zahrál Einsteina docela pěkně, v mnoha ohledech se mu i s tím líčením a vlasama podobá, což bylo taky fajn. Co se vědeckých teorií přednesených ve filmu týče - jestli byly špatně nebo ne, to si neuvědomuji, protože podle mě o tom tento film vůbec nebyl, a tak jsem tomu nevěnovala pozornost (ten, kdo by chtěl rýpat - ano, vím, co je teorie relativity a umím ji dokonce i pochopit/vysvětlit...v základech). Jestli si chcete nechat vysvětlit obecnou teorii relativity, tak koukněte na dokument, ne na film. EINSTEIN AND EDDINGTON není o vědě, ale o životě vědců za války a jak dementní společnost tehdy byla, že nedokázala oddělit vědu od války a osobu od státu. K techničtějším věcem - celou dobu mě vytáčela absence statické kamery, která by v některých scénách rozhodně neuškodila a hlavně...proč se Britové, když tak nadšeně točí scény, které se odehrávají "v Německu", nemůžou alespoň pro jeden jediný hloupý film, naučit vyslovovat slova německy? Vždyť co je tak složitého na tom pochopit, že EINSTEIN se nečte [:ainstein:] ale [:ajnštajn:]....Vždyť angličaní umí vyslovit "š", tak co mají pořád za problém :) ()

Reklama

Kangaxx 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý film z prostredia, ktorému sa nevenuje príliš veľká pozornosť aj napriek (ako dokázal tento snímok) slušnému skrytému potenciálu. Zobrazenie Ženevy, Berlína i Camridgea presne poslúžilo svojmu účelu, podarilo sa navodiť atmosféru počiatku minulého storočia. Dej má ustálené tempo, nijaké výrazné vyvrcholenie sa nekoná, čo však divákovi ani nevadí, pretože celý snímok je pohodový. Od začiatku až do konca. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Zoufalé dialogy a scénář celkově. Používají se tady v podstatě jen strašně klišé fráze, skoro by se chtělo příhodně říct - šustí to strašně papírem. U naprosté většiny scén je úplně jasné, že se v reálu nikdy nestaly. Některé scény jakoby byly nějak zpřeházené a nedávají smysl. Děti nestárnou. Vědecká linie je strašně naivní a vlastně úplně blbě. Herecky nic extra. Jediné, co je trochu zajímavé, je vztah vědců k vrchnostem, ale to už je taky dost omšelé téma. Hudba je celkem solidní, ale neustále jsem si říkal, kdy se to do toho Labutího jezera rozjede a ono furt nic. 2 z milosti. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Je to trochu limonáda, ale příjemně to bublá v nose... Fyzik postulující přelomovou teorii relativity a astronom, který ji dokázal exaktním pokusem, a oba tak změnili vnímání našeho světa. Sice to úplně neodpovídá realitě, Einstein Newtona nevyvrací, spíše na něj svou teorií navazuje a doplňuje ho, ale jako osvěta pro širší masy, myslím, tenhle biografický film funguje a víc asi tvůrci ani nezamýšleli... Škoda, že to nemělo nějaké vyšší umělecké ambice... ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Andy Serkis je pravák, no Albert Einstein bol v skutočnosti ľavák. (kacer4)
  • Ve skutečnosti významnou úlohu při úspěšném pozorování úkazu a potvrzení Einsteinovy teorie relativity sehrál Frank Dyson (Richard McCabe), který zatmění pozoroval z brazilského Sobralu. Na Princově ostrově, kde měření podnikl Artur Eddington (David Tennant) a jeho kolega Edwin Cottingham, bylo v době úkazu převážně zataženo a astronomům se podařilo naexponovat minimum vědecky použitelného materiálu. (imaginer21)

Reklama

Reklama