Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Televizní zpracování humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin, ze kterého až nůžkami střihačů vznikl stejnojmenný celovečerní film. Jiří Oulický, drobný pražský úředníček, jehož nejmilejší zábavou bývá poklidná večerní partička kulečníku s přítelem doktorem Vlachem, si nedávno najmul sluhu. Nebo přesněji - Saturnina. Protože Saturnin není obyčejný sluha, který by postával u dveří a říkal: "Dobré ráno, milady", anebo: "Jak jste se dnes vyspal, milostpane?" Saturnin je nezkrotný živel, poťouchlý dobrodruh s ďábelským smyslem pro humor, člověk nesmírně si vážící lidí moudrých a opovrhující osobami značně hloupými. A tak je více než jisté, že život Jiřího Oulického už nikdy nepoběží ve starých kolejích. Na hausbótu, v kavárně, v rezidenci Jiřího dědečka, všude je to jen a jen Saturnin, kdo má přinejmenším morálně navrch. (dopitak)

(více)

Recenze (107)

Elyurias 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že postavy příliš nesplnily mou původní představu, ale to neubírá jejich představitelům na zásluhách za herecký výkon. O. Vízner mě nejednou rozesmál, ačkoliv jsem zábavné scény znala předem z knihy, stejně mě vždy mile překvapily :) Jsem moc ráda, že do filmu zařadily alespoň zkrácené verze teorií doktora Vlacha, protože patří v knize mezi mé nejoblíbenější pasáže (zejména teorie koblihová :D ) ()

JeffScylla 

všechny recenze uživatele

Je pravda že kniha je lepší, pochopitelně Vždy je kniha lepší. :) Je pravda že Obsadit Saturnina Víznerem , to by bylo přiznám se asi poslední jméno které by mne napadlo. Ale také je pravda že to zahrál dokonale a myslím si že k tomu přistupovali všichni naprosto zodpovědně. Je to trochu jiné než kniha. Není to spád vtipů ale takový klidný filmeček s vtipem. Ale mně se líbí a nedám na něj dopustit. ()

Reklama

nenet 

všechny recenze uživatele

Zdeněk Jirotka stvořil velmi netradičního hrdinu ve velmi tradičním malém světě zdánlivě obyčejných postaviček, které se díky Saturninovi ocitají v nezvyklých, místy až paradoxních situacích a snaží se je ve zdraví přežít. Kniha je dokonalá, napsaná krásnou češtinou a velice mě proto těší, že se v televizním zpracování podařilo zachovat tu pohodovou atmosféru, kterou jsem si mnohokrát užila jako čtenář a tím více ji mohu ocenit i jako divák. ()

cherita 

všechny recenze uživatele

Já si myslím, že Jirotkův román je nezfilmovatelný, a to v jakékoliv podobě, byť výborně obsazené. Už je to sice dlouho, co jsem ho četla naposled, ale co si pamatuju, přímá řeč se tam vyskytuje jen minimálně a navíc je plný postřehů a myšlenek, které nemůžete vyslovit nahlas, aniž by neztratily svoje kouzlo. Příkladem za všechny budiž ta krásná úvaha o koblihách a třech typech lidí, kterou vám tvůrci naservírují hned v úvodu. Jakmile byla poté ještě názorně předvedena v praxi, došlo mi, že tenhle seriál se mou srdcovou záležitostí asi nestane. Ale když zapomenu, že je natočený podle jedné výborné knihy, jde o dost příjemnou záležitost. Tak příjemnou, že ráda zapomenu u každého dílu… film je na tom podobně ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Vždycky jsem si myslela, že jakýkoli pokus o zfilmování „Saturnina“ musí nutně skončit naprostým debaklem, že pohyblivé obrázky prostě nemají na to, aby zachytily půvabnou atmosféru mně velice blízké knížky pana Jirotky - a je úžasné, že jsem NEMĚLA pravdu. Prakticky všechny postavy, které zde vystupují, se značně liší od mých původních představ, ale to vůbec nevadí: Bez výjimky jsou velmi osobité a originální - a naprosto přesně zapadají do děje. Čtyřdílný seriál mám raději nežli film, který díky vystřižení některých scén přece jen působí trochu roztříštěným dojmem. ()

Zajímavosti (6)

  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Také se natáčelo na Valdštejnských zahradách a na Bubovických vodopádech v okresu Beroun. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Nemocnice byla Dětské centrum při FTN v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Ondřej Havelka a Oldřich Vízner si celé natáčení vykali, až teprve na konci nabídl jako starší Vízner Havelkovi tykání. Vízner tykání až na konci nabídl z toho důvodu, aby si od „svého pána“ udržel patřičný odstup a lépe se mu tak hrálo podřízeného. (sator)

Reklama

Reklama