Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V San Quentinu má být o půlnoci popraven vězeň z cely smrti, černoch Frank Louis Beachum, odsouzený před šesti lety za vraždu těhotné ženy, která mu dlužila 96 dolarů. Mladá reportérka deníku Oakland Tribune Michelle Zieglerová byla pověřena úkolem udělat poslední rozhovor s odsouzeným mužem. Jenže krátce předtím Michelle zemře při tragické autonehodě a šéfredaktor přidělí její úkol stárnoucímu veteránovi Everettovi. Sukničkáři, mizernému otci i manželovi a také bývalému alkoholikovi. Kromě toho má ovšem Steve dokonalý novinářský čuch a ten mu napoví, že s odsouzením Franka Beachuma není všechno v pořádku. Když se mu podaří zjistit, že klíčový svědek lhal o tom, co viděl, získá téměř jistotu, že odsouzený muž je nevinný. Na to, aby jeho nevinu dokázal, má však pouhých dvanáct hodin. Steve začíná zběsilý závod s časem, ve kterém jde nejen o život Franka Beachuma, ale také o něj samotného. Jeho nadřízený Bob Findley už dlouho hledá záminku, aby ho mohl zničit. Steve kousek po kousku odhaluje pravdu o zločinu, za který má být potrestán nevinný člověk. To však nestačí. Musí najít dostatek důkazů, aby dokázal popravu zastavit. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

kocik1 

všechny recenze uživatele

Rutinní příběh, jakých správný fanoušek thrillerů viděl už desítky. To takhle vezmete šablonu na písmena a namísto stavebních či strojírenských výkresů popíšete tradiční americký příběh o zlé justici, nevinném odsouzeném a novináři, který v poslední chvíli přijde na to, jak to tenkrát bylo. Odlišnosti od obdobných snímků se dají nalézt snad jen v tom, zdali záchrana přijde v poslední den, v poslední hodinu či snad minutu. Nechybí honička s poldy, kteří ale nakonec zmizí, asi aby se to stihlo, ani hodná babička, ve které se hne svědomí. To, co chybí, je všechno ostatní: vlastní invence, překvapení, vlastně cokoli, co by tenhle snímek vyšvihlo alespoň do sedla průměru. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Dôvod voľby distribučného názvu pre česko-slovenské teritórium "Pravda zabíja" ostane zrejme navždy zahalený rúškom tajomstva. Film samotný, odhliadnuc od tejto geograficko-gramaticko-prekladateľskej podivnosti, žiadnu veľkú záhadu ani tajomstvo našťastie neprináša. Nesie však v sebe jednoduchý, oldschoolový a skvele podaný príbeh reportéra potiažistu, s vnútorným nábojom večného rebela a záletníka, imponujúceho mladým dámam napriek šedivým vlasom a pribúdajúcim vráskam. Jeho nos na škandálne odhalenia je neomylný (pokiaľ je triezvy) a tak sa vo veľmi limitovanom čase pokúša oslobodiť odsúdeného na smrť spod obrátky. ()

Reklama

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Beechum prej věří ve znovuzrození !!" - "Jo, to každej v cele smrti !! Zvedlo by nám to porodnost.." ;) Především bych se chtěl zasmát všem, kdo si dovolují pochybovat o Eastwoodových režijních schopnostech, protože True Crime není ničím jiným než poctivou oldschoolovou kriminálkou, v níž si však režisér s parádním nadhledem střílí sám ze sebe a většiny svých filmů.. Přiznám se však, že v rámci Eastwoodovy režisérské filmografie bych si zrovna nedovolil říct, že mi jeho smysl pro humor vždycky sedne !! Ta nadsázka se dá vyčíst prakticky z každého druhého záběru, byť přiznávám, že pokud tím chtěl Eastwood vzdát poctu všem podobným žánrovkám, povedlo se mu to jen z části, protože přes všechnu tu snahu o odlehčení film nepostrádá velkou porci napětí !! Otázka je, do jaké míry je to zde vlastně na škodu !! Příběh sám o sobě není bůhvíjakým převratným scénáristickým veledílem, na počítání schématizmů a klišé vám nebudou stačit prsty, a ačkoliv se vše odehrává během nějakých 24 hodin, máte pocit, že vše trvá tak minimálně týden, čímž však rozhodně nenaznačuji, že by True Crime nějak nudil, nebo by Eastwood s něčím nějak moc otálel.. Jak to celé dopadne vlastně divák, Eastwoodův fanoušek jistě, odhalí opravdu hodně brzy, v tomto směru si skutečně True Crime na nic složitého nehraje, ale musím ocenit samotný happyend, protože ten nepatří zrovna k typickým Easwtwoodovým režijním znakům !! Herecky však jde o nadprůměrný kousek, skvělý James Woods a jeho skvostné slovní přestřelky s Eastwoodem jsou skutečnou ozdobou filmu, byť mě osobně mrzelo, že Woods nedostal více prostoru, Denis Leary a Isaiah Washington si také odehrají svůj slušný standard a to cameo Lucy Liu už je jen takovou třešničkou na dortu, i když mě mrzí, že sexy Mary McCormack coby novinářka Michelle zemře tak brzy !! Jinak si Clint přizval své obvyklé souputníky, jak soundtracku Lennieho Niehause, tak ani kameře Jacka N.Greena se nedá nic příliš vytknout, dialogy mě neskutečně bavily, mám jen zásadní připomínku k postavě napraveného grázla Franka Louise Beechuma, ty kecy o Bohu mi dost lezly na nervy a pak si Clint už taky mohl odpustit tu svoji postelovou scénu, protože pohled na jeho nahé tělo na přelomu tisíciletí bych si určitě nejen já velmi rád odepřel.. Tahle Pravda vás rozhodně nezabije, k smrti vás nudit také nebude, já si ji opravdu užil.. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Ostřílený žurnalista Steve Everett s buldočí zarputilostí hledá důkazy o nevině muže, který byl před lety obviněn z vraždy těhotné ženy a zanedlouho má být popraven. Veterán Eastwood se tentokrát moc nevytáhl a předložil tuctovou formou natočený příběh u kterého je předem jasné, jak celý dopadne. 40% ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Mnohem víc mě bavilo bezradná Everettova plavba vlastním životem než leitmotiv kolem trestu smrti, možná i díky nemastnému Isaiahovi Washingtonovi v roli odsouzence na smrt.  Schematické a předvídatelné tanečky kolem vyšetřování SPOILER samozřejmě nevinně odsouzeného ničím nepřekvapilo, ba spíš nudilo a jediným svěžím, ale jaksi nedotaženým větrem byla kromě výše zmíněného Clintova rodinného dramatu zvláštní postava nanicovatého vězeňského černoprdelníka, jehož jsem tak trochu brakově podezíral i z  jiných věcí. ale vyšuměl do prázdna, stejně jako mi brzy vyšumí zážitek z tohoto filmu. Spíš zaokrouhlená trojka. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (6)

  • Clint Eastwood byl spoluautorem závěrečné písně vytvořené speciálně pro tento film.Singl zpívaný Dianou Krall s názvem Why Should I Care zní při závěrečných titulcích. (Roztržitý Luke)
  • Ve filmové adaptaci je hlavní hrdina starší než v knižní předloze - v Klavanově románu bylo hlavnímu hrdinovi třicet pět let, zatímco Eastwoodovi v tomto snímku táhlo na sedmdesátku. Dalším rozdílem mezi filmem a románovou předlohou bylo dějiště: román se odehrává v Missouri, film v Oaklandu v Kalifornii. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama