curunir

Vec: Počiatok by som síce nevychvaľoval na plnej čiare, rozhodne však nie je filmom, čo by robil vyslovenú hanbu Carpenterovej predlohe. Ostatne si treba uvedomiť, že ani Carpenterov film nie je žiadnym intelektuálnym kinematografickým orgazmom, má niekoľko dier a titul jedného z ,,najlepších hororov všetkých čias" nesie len hlavne vďaka fantasticky spracovanej atmosfére hrôzy. A tú starý harcovník vychytal jednoducho lepšie než neznámy nováčik bez poriadnych skúseností. Prequelu tak prvá hodina čo do budovania atmosféry a strachu celkom ide (rozhodne treba sledovať len v noci, avšak kým ,,jednotka" sa najlepšie pozerá úplne sama, tu si môžete privolať aj kultivovaného partnera), bohužiaľ horším už je zahalenie akčným šatom v závere, kedy sa všetky dovtedy slušné atribúty rúcajú ako domček z kariet ... a k vylepšeniu opäť prichádza až v úplnom závere medzi titulkami. Nedá mi tiež nespomenúť, že počas celého filmu som mal pocit, že sledujem skôr remake než prequel a stále som čakal kedy tu bude tá-ktorá scéna z Carpentera nejako použitá alebo citovaná. Možno to bolo aj pre arzenál, akým polárna základňa disponuje a bol by som naozaj zvedavý či plameňomety, pušky a pištole patria naozaj do základnej výbavy vedeckých polárnych pracovníkov (biliardový stôl beriem skôr ako odkaz na prvý film). Páčilo sa mi však, že skladateľ Beltrami použil aj úryvok z Morriconeho fenomenálneho soundtracku, o to viac v úplnom závere, čo považujem za úplne jasnú a logickú voľbu. Hudba je rozhodne pozitívom filmu aj keď samozrejme na Morriconeho o triedu stráca. A ani v jednej scéne nebolo ukázané ako prenášajú mŕtvu Vec na preskúmanie alebo spálenie. Zrejme absolútne nezaujímavý dejový prvok. (4573. hodnotenie, 675. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Ufffff.... Hned z kraje bych měl poznamenat, že na novou věc jsem se těšil a přistupoval k ní naprosto bez předsudků-a to i přes to(nebo právě proto), že Carpenterovu verzi bych se nebál označit jako asi nejlepší(a mnou nejoblíbenější) sci-fi horror vůbec.. Nová Věc neměla nikdy šanci vyrovnat se své"předloze" (a asi to ani nikdo nečekal), takže jsem se to snažil pobrat spíše jako samostatný film než jako"soupeře"Carpentera.. Film ale používá(vkusně(?) kopíruje)některé(hlavně obrazové)postupy a tak je jakési srovnávání nevyhnutelné.... A hned z kraje(po prvních minutách) je jasné kam to celé směřuje a v čem je zakopaný pes=Sněhové vozítka padají akčně do hlubin, nezbytná klaustrofóbní atmosféra je hned na začátku narušovaná zbytečnou scénou z jakési laboratoře, Postav je příliš mnoho-jsou nepředstavené, nevykreslené a všechny si podobné(prostě jen tupá zásoba masa do mlýnku), gore samozřejmě žádné(ale to už je dnes standard :( ).. Tvůrci se až křečovitě snaží navázat na Carpenterovu verzi v co nejmenších detailech(sekera zaseknutá do zdi, poloha ohořelé věci atd..) a přitom onu návaznost przní tak závažným faktem jakým je-Spoiler-přežití hlavní hrdinky-konec Spoileru.... Samostatnou kapitolou je pak CGI, které PRASÍ(!!) celý film a které ke srovnávání s rokem 1982(to je 30 roků proboha!!!) přímo vybízí=Zde se jasně ukazuje jak nesmyslné a pokleslé je používání digitálních triků, které(zatím)ani zdaleka nejsou schopny nahradit hmotu a poctivou řemeslnou práci(a v tomhle filmu to platí dvojnásob). Už jen-Viditelně počítačová pára od úst vtahuje diváka spíše někde do natáčecího studia mezi plastové kulisy ledu, než do mrazivé antarktické krajiny.-Ubohá a laciná chapadla pak už vyvolávají spíše jen úsměv........................ Ve výsledku je nová Věc prostě jen věcí převyprávěnou tak jak je to dnes moderní a jak to dnešní, (obecně)méně přemýšlivý filmový konzument pobere nejlépe.Něco funguje(ale to jsou převážně prvky převzaté od Carpentera), něco je klasicky nelogické a tupé(to ale dnes asi moc nevadí) a něco(konkrétně scény uvnitř lítajícího talíře)je vyloženě nevkusné...... Z mého pohledu docela zklamání ale né zase takové abych se nudil nebo se cítil uražen. ()

Kryton

Tak nejprve chválím tvůrce, že nešli do remaku filmu z roku 1982. Předfilm o osudu norské základny je dobrý nápad. Co je hodně zajímavý, tak Věc: Počátek daleko více bere inspiraci z filmu Věc z padesátých let. Nejprve je to hlavně v přímočarosti. Věc: Počátek totiž není tolik atmosférický, ale hlavně přímočarý. Začnem od začátku. Stejně jako ve verzi z 50.let najdou Norové mimozemskou loď a kousek dále jejího pilota. Toho si odnesou do základny. Ten pak ožije a vyleze ze zmrzlé rakve. Tady jsou dokonce stejné i záběry na tekoucí vodu z ledu. Je tu i vědecký vedoucí, který pořád chce mimozemšťana prozkoumat. To je stejné z verzi 50.let. Co však si už není podobné, tak je forma nakažení. Neumím si vysvětlit jak se ostatní přeměnili, když nevidíme napadení. Tudíž vycházím z původní verze 50.let, kde se "Marťan" šíril vzduchem. Tím končím přednášku o tom, že tento prequel je více inspirován verzí z 50.let než sequel od Carpentera, který je jen volnou remake/adaptací. Nyní k filmu. Začátek filmu (přílet a vyzvednutí tvora) a jeho konec (honba za vlkem) je opravdu povedený a vlastní atmosféru blížící se Carpenterovi. Po infikaci se však místo paranoi rozjíždí slasher movie. Zabíjí se hlava nehlava a není ani možnost si konspiračně rozebírat, kdo je skutečně kdo. Efekty emzáka se zdají povedené. Vyjma pár scén, kde působí hodně počítačově. Avšak oproti verzi Carpentera nebudí strach. Postupně po všech těch kosení Norů, tak vlastně (spoiler) jen Američané ví zač je toho loket. Ke konci filmu se to spíše blížilo béčkové kopii Vetřelce, což tomu pomáhá i soundtrack. Film nakonec může sloužit jako menší pojítko k filmu od Carpentera. Každopádně mám stále tento "kult" v hlavě jako nejlepší sci-fi horor! Vetřelec prostě nemá Kurta Russella! ()

draggo

Původní Věc jsem před tímhle remakem/prequelem neviděl, takže mé hodnocení nevychází ze zbytečného srovnávání s originálem - každý film by měl být posuzován podle toho, jaký je sám o sobě, a ne jaký je v kontextu nějaké značky. A Věc: Počátek je z všech úhlů pohledu slabota. Rozhodně to není horor, neboť jsem se ani minutu nebál, příšera je ukázána moc brzy a výsledkem je spíše průměrný akční film. Místy tam byly nějaké záblesky atmosféry, ale v žádném případě se jí nepodařilo udržet po celý film. Ale příšera samotná vypadá celkem dobře, herci jsou slušní a celkově to docela odsejpá, takže o úplné dno se nejedná. Nicméně selhání v klíčových hororových disciplínách je neomluvitelné. /45% a 2*/ ()

VojinRyan

Bránil som sa pozretiu tohto filmu. Ale nakoniec som tomu dal šancu a musím povedať, že ma to sklamalo. Dlhý čas som mal pocit, že Heijningen Jr. len zobral Carpenterovu "vec" a skopíroval ju do nového kabátu z novými na oko efektami. Mnoho scén mi pripomínali "Vec" z 1982. Nebyť toho, že do hlavnej úlohy obsadili ženu, poviem si, že je to úplne rovnaký film. Začiatok bol celkom dobrý, bol som v napätí, kedy to začne, ale keď to už začalo, veľmi rýchlo to aj skončilo. Ale na horor to malo veľmi málo dramatu, napätých situácii a zlomov. A potom ma dorazilo nevysvetlená scéna, ktoré bola na konci prestrihaná titulkami. Ja som dopredu hovoril, že z ohľadom na výbornú Carpenterovu " Vec " toto dielo robiť nemali. A nemali. Jednoducho prekonať The Thing z 1982 bol skoro nemožné. ()

baribal

Vizuálně více než dobré, lekáček ovšem pomálu a ani zdaleka jsem nepocítil strach jako u třicetileté klasiky. Jeden z nejpovedenějších remaků navzdory předchozí "kritice". ()

agentmiky

Na tento film se snesla taková kritika, kterou si snímek opravdu nezasloužil. Je sice pravda, že Věc z roku 1982 byla velice originální a jejím hlavním plusem byly efekty dělané v reálu a ne na počítači, ale i tak se mi nový díl líbil. A to dost. Herecké obsazení je nadmíru sympatické. Jsem rád za to, že byl prequel k takovému kultovnímu filmu. Atmosféra zde byla strhující. Od vyskočení mimozemšťana z ledu se pořádně akce rozjela a do konce filmu se nezastavila. Digitální triky musím pochválit, neboť mi přišly vydařené. Možná to již nemělo tak hororovou atmosféru jako jednička, ale to vůbec nevadí. Konec mě překvapil, takový jsem doopravdy nečekal, za což uděluji tvůrcům obrovské plus. Nejvíce se mi ale líbilo potitulková scéna, která pak krásně pokračuje v prvním dílu. Film nedostává plný počet, protože by to byl menší projev neúcty k jedničce a zároveň i kvůli pár hluchým místům, kde jsem se trošičku nudil. Jinak strhující film se vším všudy. Za mě dávám 80 % ()

wikked

Nová Věc, či její prequel, což je v zásadě jedno, protože sleduje stejnou šablonu, trpí bohužel klasickými neduhy současných trendů. Příliš cgi a lekaček na úkor staré dobré atmosféry a postav. Nechybí ani klasická finální konfrontace, kde člověk opět dostává až nezdravě prostoru na manévrování, přičemž do té doby byl "návštěvník" v systematické eliminaci celkem svižný). Momentálně něco mezi 2* a 3*. ()

RasputincZ

No, snad ani ten největší naivka nedoufal, že Heijningen pokoří Carpenterův masterpiece. Mladý debutant se chopil látky zodpovědně a ve výsledku je Věc celkem solidním, PRŮMĚRNÝM hororem. Heijningen sprostě kopíruje originál a ačkoliv se divák párkrát poctivě lekne, vždy jde o předvídatelnou situaci. Klaustrofobická atmosféra okořeněná vzájemnou nedůvěrou zde funguje, ale jede ve šlépějích Carpentera, film není nijak inovovaný, není posunut na jinou úroven. Pouze hlavního hrdinu z originálu (Kurt Russel) nahradila mladá Mary Elizabeth Winstead. Můžu na film nadávat nebo naříkat, jak jsem čekal plnohodnotnou hororvou šlehu, ale pak si uvědomím, že nás v nejbližší době nic lepšího v kinech stejně nečeká, takže budme rádi za trochu prověřené, tuctové a bohužel obyčejné medicíny. ()

MartinezZ

Rozhodně jsem se bavil a klepal víc, než u Carpenterovy Věci a to jednoduše proto, že Věc '82 jsem viděl teprve před skutečně několika měsíci a těch 30 let je na ní už vidět. Standardní vyvražďovačka s až komickými efekty (na dnešní dobu), které sice vypadaly záměrně odporně, ale zároveň u mě vyvolávaly úsměv, což by horor prostě v tomhle ohledu neměl. K Věci '11 jsem tedy přistupoval se značnou skepsí. Prequel, který je zároveň remakem, navíc z traileru zřejmé kopírování takřka všeho od Carpentera, to prostě může být jenom dobrý film, ale nic víc. ~ Ještě před začátkem promítání mi POMO otevřel oči (a posléze díky Věci i mnohé další netušené otvory), kdy počet znalců prapůvodní verze z '51 byl natolik žalostný, že sice s křížkem po funuse, ale musím si to černobílé zvěrstvo někde sehnat taky :) ~ V každém případě mě ovšem nejnovější verze překvapila. Mile překvapila. Nenudila, okopírované nápady braly za své, protože byly prostě perfektní a do děje zapadaly, navíc toho samotného okopírovávání nebylo zas tak příliš. Tvůrci efektů si s "Věcí" skutečně vyhráli, takže vypadala prostě správně hororově odporně - TAKHLE měla vypadat monstra u zfilmovávání DOOMa3!. Dalším plusem, který jsem nečekal, byla skutečně norská posádka, která mluvila norsky, a Američané byli jen pozvaná návštěva, takže návaznost na Capentera skutečně seděla a to i zdaleka nejen díky mezititulkové scéně. A další plus: režisér, jehož jméno si bohužel nikdy nezapamatuji, nás dostal i do lodi, a protože mám sci-fi a lodičky a tomu tak podobně rád, imaginárně třesu režisérovi pravačkou. Já se bavil i lekal. Oproti Carpenterovi u mě jednoznačný posun o několik schodů výše. ~ Jediným mínusem tak je, že jsem v hloubi duše srab a horory moc nemusím, přestože tenhle byla tak trochu výjimka, za což jsem rád. ~~~ Věc '11 rozhodně doporučuji všem milovníkům hororů a ohavných pazrůd, kteří viděli Věc '82. Naopak důrazně NEdoporučuji vidět nejprve van Heijningenovu novodobou verzi a teprve poté o 30 let starší Carpenterovu. Tu změnu k lepšímu si užijete, zpětně by to mohl být dost velký nechtěný šok. ~~~ Díky v tomhle roce všem, kteří připravili a zorganizovali smršť CSFD promítání ke konci roku 2011! ~~~ PS: Škoda, že horní řady POMO z té dálky neslyšel. I přes správnou odpověď kolegy o řadu dvě výš na úvodní anketní otázku, chudák odpovídající utřel a slíbené lístky nezískal. A já to věděl taky, ale hubu jsem neotevřel, chjo :) ~~~ PPS: Kill it! Kill it with fire! ()

Praxis

Což o to, Věc byla vážně pekelně hnusná - CGI designéři se rozhodně vyřádili, ale ten zbytek - dialogy, scénář - mnoho umu nepochytily. Postavičky se chovaly přesně tak, jak praví horory - značné klišé na každém rohu a do toho občas nějaká vtipná smrt. Jojo. Carpenterova věc to teda fakt nebyla, ale jako průměrný horor pobavila. 60% ()

MikO_NR_1909

Veľmi odvážny projekt potýkajúci sa ale s nedostatkami naproti svojmu slávnejšiemu kolegovi. THE THING (ročník 82) bol obohatení hneď od prvej scény neskutočnou atmosférou, za ktorú mohli viaceré faktory : Ennio Morricone, chlapská izolácia, efekty, tmavé naaranžované miestnosti, pesimistický až sarkastický pohľad. Nová VEC:POČIATOK je iba prototypom akože dôstojný prequel, ktorého jedinou silnou stránkou je vizuálna stavba (za rozumný rozpočet). Na tej sa dá tvoriť zaujímavá kostra príbehu, lenže používať niektoré totožné scény typu : pes v klietke trhajúci dráty, ľadový kváder s príšerou v presne takom nadhľade ako v 82-ke mi kazia zážitok. A tie digitálne prasačinky sú iba kultivovanejšou formou Nispelovských techník. Ale nájde sa pár silnejších momentov, avšak gýč a mierna nezáživnosť cítiť v každej druhej minúte. ()

Riddick77

Srovnávat s původní věcí Carpentera je vražedné, protože s dokonalostí se srovnává velmi těžko. Carpenter v původním snímku navodil neskutečně hutnou a dramatickou atmosféru, kterou nelze nahradit ani tunou digitálních efektů či hromadou akce. Nicméně Matthijs van Heijningen si přece jen dokázal z Carpentera vypůjčit to podstatné a pokusil se to zmodernizovat, tudíž je tato verze výrazně dynamická, akční, plná nápadů a mnohem méně se hraje na dramatično či stísněnost. Mary Elizabeth Winstead jako ultrasexy, inteligentní, uvědomělá a velmi atletická vědkyně nahrazuje polárníka Kurta Russella se ctí a je pravdou, že je to především její postava, která hýbe příběhem. Celkově možná trošku zbytečné, nicméně poměrně zábavné a těžící z dokonalosti hlavní myšlenky. 6/10! ()

Tayen

Věc: Počátek má tu smůlu, že těží ze svého třicet let starého předchůdce, že se musí držet nastavených pravidel a nemůže se vzdalovat z cesty. Věc: Počátek má ale taky to štěstí, že v rámci žánru v roce svého uvedení do kin nemá konkurenta. Mezi nesmysly a odpadem, které si říkají horor, a které raději ani nebývají uváděny do kin, mu cestičku pěkně vyšlapala stará Věc, a natěšení ale obávající se fanoušci a milovníci hororu. Pokud by do kin přišla Věc: Počátek jako první, neměla bych problém jí dát pět hvězdiček, ale jelikož měla cestu až příliš ulehčenou a leccos zbabrala (nelogické nepromyšlené chování Věci, replikování oběti bez toho, aby se znehodnotily šaty nebo ve chvíli kdy není šance nalézt jiné šaty - závěrečná scéna na lodi ). Herci byli fajn, nemůžu hanit ani Mary Elizabeth (třebaže nebyla takovým tahounem jako Kurt Russel), ani vedlejší postavy. Ale prequel přišel až jako druhý a jediné, čím film vylepšil byly efekty, kterých ani nebylo třeba. ()

GodComplex

Carpenterova "Vec" je hororovy 80's kult se kterym se tohle samozrejme rovnat nemuze, ale jako prequel to nefunguje spatne a rozhodne jsem to cekal horsi, nejaka extra ostuda to neni a na lidi co nevideli original to muze mit podobne slusne ucinky. Pekny hudebni odkaz na original v uvodnich i zaverecnych sekvencich. 6/10 ()

PKD

Jasan, srovnávati sequel, který sice vznikl již v r.1982, je dle racionálního uvažování zbytečné, takže já se omezím na klady a nějaké ty zápory. Moc se netěšte. Jsem magor do všeho, co se týče the Věci, tudíž jich moc nebude;-) Největší přínos jest pro mě v co největší a upřímné snaze, co nejvíce odkázati na Carpentera. Což se v 90% daří. Sice mě dodnes mate, že samotná loď, je sice kulervoucí uvnitř i vně, ale proč tedy (když už jde očividně o totální prequel, který končí doslova! vteřinu před 82 verzí) , povrch vypadá zcela jinak (více komplexněji), než v sequelu? Je to trochu matoucí. Herní pokr. z 2002, tohle přesně zachovává. Aspoň, že poklop/víko, jest otevřen, jak má. Jinak, jsem se chtěl vždy, kouknouti dovnitř a zde mi to bylo umožněno, takže velké dík. I za to, že tvůrci, v podstatě zhmotnili interiér tak, jak jsem si ho často představoval. Nekecám. Za berličku považuji docela razantní změnu terénu, kdy zde máme náhle jakýsi svah, ve kterém zívá průchod, kterým se dá dostati opatrným sestupem až k lodi, zatímco v 82 v., máme jasně viditelnou rovinu, široko/daleko a pak krásně kruhový výřez, ve kterém si hoví UFO talíř.;-) Zachování polohy Věci, kus od lodi, plus. "Domněnka" , že loď osvobodili Norové, která je zde elegantně ´´popřena´´ pomocí, chvilkové aktivace pohonu, velké plus. Proměny (delikátně řečeno) jsou žůzo, byť někdy až moc CGI. Hl. scéna s oživlou ´´rukou´´ fujtajksl! Velké plus za Nory, mluvící norsky. Byť, když od pol.děje už prakticky všichni, žvatlají amerikánsky.:( A i když zde nejde vůbec o horor a už vůbec ne o thriller, tak pro mě osobně, je tento film velmi důl., takže mu ty 3,5 dám, bez řečí s očividným příklonem ke 4. Hudba není špatná, ale génius průměrnosti zde opět nepřekonal své největší dílo, Já,Robot. Škoda. Aspoň, že zde 2x zazní docela nenápadně, onen brutálně genitální hl. motiv z 82 v. Věřím, že býti tam lepší hudba, má to i více husté atmosféry. Holt, když nemáte moc peněz, koho zavoláte? Ne Krotitelé Duchů, alébrž pana Beltramiho. P.s. při té délce, tam klidně mohli dáti všechny vystřižené scény, páč stojí za to a i díky nim, by to bylo ještě více blíže ke Carpenterovi. A na závěr 1 obří plus, očividně je tento film jeden z posl., kdy v něm není přemíra, negrů, asiatů, teploušů, lesbiček, potažmo transvestitů. Takže menšiny mají prostě smůlu. Hahahaha!!!! Díky. A pamatujte...až (ne jestli) se tento milý organismus dostane do civilizace (stejně už tam je), tj. do teplých krajin, všichni budeme jedna velká the Věc do 4.2 měsíců! Nejdéle. Nepopírá do Blairovy výpočty/simulace, ale náš vědec zapoměl vzíti v úvahu, mnohonásobně rychlejší šíření duplikace, v teplých oblastech mimo Antarktidu. Dle něj to mělo býti...3.2 let. To jen taková příjemná úvaha/srovnání na dobrou noc.;) ()

Lum3n

Vida, že jde udělat slušný hororový remake. Samozřejmě to mohlo být lepší, film mohl být více postaven na atmosféře strachu a podezíravosti, mohly být lepší efekty atd. Co bych ale opravdu vytkl jsou zvukové lekačky. Ano, když se z reproduktorů spustí do ztichlého sálu řev, tak se lekne každý i při sledování maxipsa fíka. Jinak vesměs pozitivum a imho se nová Věc minimálně vyrovná té staré (v žádném případě se nejedná o znásilnění klasiky, jak tu někdo tvrdil) 70%. ()

Hororová Věc se dočká rebootu

Hororová Věc se dočká rebootu