Reklama

Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Peter Sellers v této kultovní komedii opět hraje nemotorného cizince, tentokrát ovšem není z Francie. Ztvárnil zde podivného indického herce jménem Hrundi V. Bakshi, který se snaží uchytit v Hollywoodu. Dokáže se rychle dostat do nemilosti producenta C.S. Divota- při natáčení závěru historického velkofilmu se mu díky jeho neskutečné, zřejmě vrozené nešikovnosti podaří předčasně 'odpálit' maketu pevnosti, která měla být zničena v závěrečném záběru. Šéf studia Fred Clutterbuck ho okamžitě vyrazí a slíbí mu: "Postarám se, aby sis už nikde nezahrál". Nicméně hercovo jméno, které si šéf poznamenal, se omylem dostane na seznam hostů pozvaných na večírek pořádaný u příležitosti dokončení filmu... A tak začíná úžasná jízda, která neztratí vtip až do konce. Nekončící katastrofě nezabrání ani Bakshiho okouzlení Francouzkou Michele Monetovou, Divotovou nově objevenou hvězdičkou. Režisér Blake Edwards často při natáčení Večírku záměrně omezil mluvené scény, aby dal vyniknout neuvěřitelnému komickému a improvizačnímu talentu nejen Petera Sellerse, ale i dalších herců - výborná je například role opilého číšníka, který vyvolává záchvaty vzteku svého nadřízeného. Narozdíl od známého Sellersova inspektora Clouseaua je Hrundi ve svých malérech nevinně. Je slušný, tichý a zdvořilý. Do prekérních situací se dostává, když se snaží s někým spřátelit, udělat dobrý dojem nebo si prostě jen ze slušnosti netroufá obtěžovat své hostitele s nějakým problémem. Jestliže dokázal Sellers vzbudit divákovu empatii i jako nafoukaný ňouma ze Sûreté, tak v roli outsidera, k němuž se všichni obracejí zády a ignorují ho, boduje dvojnásob. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (205)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Jak píše zigy, hlavně pro skalní příznivce Sellerse a Pantera. Celý film se odehrává prakticky jenom na večírku, což je zajímavé a sympatické. Na druhou stranu to způsobuje občasnou těžkopádnost. Hluchá místa bohužel nechybí. Ale některé fórky jsou úžasné a asociují Pantery.  A Sellers je prostě skvělý, i se svým líčením, přízvukem a tanečkem. I když mu dost konkuruje opilý číšník. Na posledních 20 minut se z filmu stane čistá bláznivita a je to tak nejlepší. ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Božský stimulátor dobré nálady, asi jako kdyby dneska Veber natočil s Villeretem dvojku Blbce k večeři a měli na ni desetkrát víc peněz. Na každých geniálních deset minut bohužel připadá deset průměrných. Ale ty geniální stojí za to (etuda na záchodě patří mezi největší highlights ever). Neskutečně roztomilá tečka na závěr pak pečetí fakta o tom, že Sellers rozhodně na stín Pantera ve své kariéře dosáhl - ne že ne! ()

Reklama

Cimr 

všechny recenze uživatele

Swingující šedesátky se krásně projevily v tomto příběhu snobů, co konečně jednou zažijí pořádný večírek! Hraje se o přetvářce, o falešné morálce, o tom, jak by všem bylo lépe, kdyby se hostitelé na večírku místo neustálého hlídání regulí, prostě od srdce zasmáli. A třeba po sobě hodili dortem... Rozpustilá nálada tohoto snímku je báječná a baví mě i lehce nostalgický konec. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem si tuto jízdu užil od začátku do konce. Skutečně od srdce jsem se zasmál dvakrát (hrátky s přístrojem, co ovládá zařízení domu, záchodová scéna), jinak mi film přišel zvláštně zdlouhavý (neustálé přechody Bakshiho po domě), místy nevypointovaný (kam odtekla voda ze záchoda? co se stalo s dírou v podlaze?) a navíc se zvláštním sound designem (dlouhé rozhovory, co nejsou slyšet, neustále podbarvené "výtahovým" jazzem). Zpočátku jsou gagy slušné, ale pak se čím dál tím více opakuje to, že někdo někam padá, omdlívá (hostitelka omdlí a spadne do vody snad třikrát!) nebo se ožrale motá. Ano, jdu zřejmě proti většině, ale ožralý číšník mě spíš iritoval než bavil. Neustále jsem řešil otázku - proč ho proboha nevyhodí? ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Osobně považuju některé skeče za minimálně rovnocenné partnery Edwardsových a Sellersových eskapád v Růžovém panterovi. Pravda, celý film neudrží neskutečně hovězí situační poetiku večeře či hry s automatickým ovládacím panelem, nicméně i tak má Večírek skvělou atmosféru, báječně hrajícího Sellerse, krásnou Claudine Longet a pro mně především neuvěřitelnou postavu ožralého číšníka, který Peterovi velmi zdatně sekunduje a místy dokonce strhává pozornost neurvale na sebe. Plus krásně kýčovitý šedesátkový závěr, záruka dobré nálady. ()

Meteorista 

všechny recenze uživatele

Role, kterou Sellers ztvárnil, mu byla samozřejmě šita na míru. Pobavilo i to, že nedělal vtípky sám - byl tu i číšník-alkoholik, který byl také velice vtipný a zpestřoval už tak příjemné sledování. Vtípky nebyly přehnané, naopak lehce uvěřitelné. Ze začátku je jejich náběh pozvolný, zato na konci snímku je jich plno. Děj, který ze začátku možná nedává smysl, ke konci vyústí ve smysluplný a sympatický závěr. A tak to má u dobrých komedií být. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (11)

  • Jediný film, na kterém spolupracovali Peter Sellers a Blake Edwards, který nebyl ze série „Růžových panterů“. (melipa)
  • Večírek měl původně název R.S.V.P., zkratkou pro frázi "Potvrďte, prosím, účast". (Pavlínka9)
  • Peter Sellers hrál Inda také ve filmu The Millionairess a podobného nešiku v postavě Inspectora Clouseaua v sérii „Růžových panterů“. (melipa)

Související novinky

Blake Edwards: 1922 – 2010

Blake Edwards: 1922 – 2010

17.12.2010

Ve středu v noci se na svůj poslední večírek někde tam nahoře vypravil velký filmař, držitel čestného Oscara za celoživotní dílo Blake Edwards. Všichni si jej pamatujeme především jako tvůrce… (více)

Reklama

Reklama