Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

Jan Preissler

Obyvatelé Peace landu občanský průkaz zřejmě nepotřebují. :-)) Z toho dokumentu zkrátka číší prostý fakt, že jsme jen malý národ plný duševně malých Čecháčků (ať už proradaristů, nebo protiradaristů). Radar neradar, k smíchu budeme světu ještě dlouho. Lehce zmanipulovatelní politici (patolízalové) a pod nimi zapálení příznivci a odpůrci. Soundtrack: Vlasta Parkan ()

Alvin

Mohla by to být bajka o tom, kterak chrabrá zvířátka ubránila svůj les před zlým medvědem a jeho přisluhovači. V hrané verzi bohužel většina aktérů a jejich výroky působí komicky až trapně. ()

Shaman::..

Oproti Českému snu to nemá tak silný námět. Dva tábory se hádají, říkají svoje „pravdy“. Jedna parta hloupější, než druhá. A řeší ho…. To je, když neodborníci řeší něco, co by měli nechat na jiných, a jít si hrát na skauty někam do volně přístupných lesů a ne do vojenských prostor. ()

Askaneli

Pěkný PR video pestrýho spektra protiradarovejch nadšenců. Madam Objektivita zdechla stranou, ignorována a nepovšimnuta, ještě před první klapkou. A dát největší část prostoru vyhrazenýho pro reakce příznivců radaru Magoru Jirousovi, což je sice prvotřídní masér, ale jehož specifický projev nemusí být pro některé diváky tak docela stravitelný, a to ani se speciálními přípravky, je docela zavádějící. ()

evangelik

Shlédnuto 06/2023, tedy v 16. měsíci U-R války. ...tehdy se protestovalo proti radaru ve jménu nebezpečí, které (údajně) neexistuje. Dnes bych si už tak jistý nebyl. Na Bursíkově místě bych asi reagoval slovy W. Churchila: 70%? Věřím jenom těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval... ()

kubass

Klusák s Remundou ukázali, že dokážou udělat parádní dokument i bez svého konstruktu reality. Téma je vlastně obdobné, jako u Českého snu, až na to, že tentokrát manipulaci s masou sami nevytváří, ale sledují. Zásadně stojím proti názorům, že jsou v tomto snímku filmaři zaujatí - pokud stoupenci pro-radarových aktivit v Českém míru působí směšně (osobně jsem se nasmál, jako už dlouho ne), tak si za to můžou jedině svojí: nekompetencí (Klvaňa), arogancí (Topolánek, Bursík)... ()

augustin43

opravdu jsem se nasmál. To jsem v takové míře nečekal. Jenže kdybych si předem přečetl obsazení, mohlo mně to dojít, že to bude špičková komedie: George W. Bush, Ivan Martin Jirous, Jan Vyčítal, Miloš Zeman, Ladislav Smoljak, Jiří Lábus, Tomáš Töpfer, Jiří Krytinář a další..... zejména klip Vyčítala patří do zlatého fondu českého popu. ()

Clar

To jsou ty americký filmy - plác, plác, plác... Jako když kráva sere do vody. Vynikající postřeh té venkovské ženy. ()

Tosk

50%. Je ovšem třeba důsledně oddělit hodnocení filmu (70%) od hodnocení vystupujících (ne)herců (30%). Tolik vynucených zdravotních přestávek a odchodů na čerstvý vzduch jsem už dlouho nepotřeboval. ()

fishbonik

Mnoho povyku pro nic, to je asi důvod, proč nesleduju zprávy a tímpádem jsem vpodstatě o radaru nic nevěděla, a přišla jsem o něco? Ne... ()

Shadowrat

Zajímavý dokument, který stálo za to shlédnout a nahlédnout tak za články, reportáže a zprávy, které nám v té době přinášely více či méně podložené informace. ()

eoj

Tak takhe se mají točit dokumenty. Názor tvůrců mě totiž tolik nezajímá, rád si ho udělám sám ;) ()

JIP.XF.cz

Komedie, která je k smíchu jen když člověk nepřemýšlí, že jsme jen díky shodě náhod neměli nedaleko Prahy strategický cíl číslo 1. ()

strpozdiv

Další brutální groteska z České kotliny. Na rozdíl od snu je tenhle mír opravdu český! Žabomyší války o pozlacený prase, zatímco někde nad hlavami se nám vznáší řešení a společná pravda. Pivní militarismus krmený mediálním hovnem. Ovšem když přijde opravdová výzva či možnost konfrontace, poslušně držíme hubu. Před velmocemi jsme oficiálně papežštější než papež, i když uvnitř je nenávidíme. Byli jsme v historii opravdu tak poplivaný a nedůležitý, nebo to mimoňství jenom hrajeme?! A kdo bude v roli užitečného idiota příště, Víťo a Filípku? ()

Archeix

Tak nevím. S jakým záměrem autoři tenhle film točili? Určitě nechtěli, aby si divák udělal o radaru fundovanější názor, to by aktérům poskytli mnohem více prostoru a donutili je zasadit pojednávané události do nejrůznějších kontextů. To by se nezabývali motivy, jakým byla vlaštovka na besedě. Chtěli ukázat, že čím méně lidé o problému vědí, tím halasnější mají názor? To by jim zase museli klást otázky, které by jejich myšlenkový svět obnažily. Natočit komedii o radaru? To by museli buď jít do toho předem s vědomím, že účastníky zesměšní, nebo tušit, jaké dětinské věci jim lidé předvedou (píseň s klipem, peaceland, natřásání se před kamerami). Vidím to tak, že točili, co jim přišlo pod ruku, a pak se s tím snažili něco udělat; nejsnazší bylo komedii. A vlaštovku chycenou v prostoru, v němž nechtěla být a v němž nakonec vykoná potřebu, využili jako symbolu: vždyť co jiného můžeme jako občané dělat s tématem, které nám bylo vnuceno, o jehož okolnostech nic nevíme a o němž jinak nerozhodujeme? Pro mě to ale na dokument s tak závažným tématem bylo málo. 50 % ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)