Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Rozhodně nadprůměrný televizní film s trefně napsanými postavami, které uvěřitelně zalidňují typickou vesnici, která se stává Epsteinovou doménou. To je klad snímku, stejně jako animace, které však mnohdy působí samoúčelně, stejně jako retrospektivy a jen rozdrobují příběh do zajímavých scén, které však dohromady nevytvářejí uspokojivý celek na nějž je neuměle navroubováno pochybné poselství. Nepříjemnější part dle mého sehrála chameleonka Doležalová a i Bareš nechal Trojana trochu ve stínu. ()

quasar 

všechny recenze uživatele

Herecké výkony mi nepřišly, kromě Trojana, nic moc (Barešovi jsem nevěřil nic). Taky většina dialogů zněla jak na divadle. Moc se mi líbila animace, klidně jí mohlo být o chlup víc. Co mi však vadilo nejvíc, tak to byla nelogičnost hlavní zápletky s májkou. Když se máj po léta stavěla hydraulickou rukou, tak ji ti chlapy vždycky upevnili dobře, ale teď ji stavěli klackama, stali se z nich rázem blbci a zajistili ji proti vyvrácení špatně... Nebo jí dali do mělké díry a na špatné místo... Trochu jako kdyby to stavěli lufťáci. ()

Reklama

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Parádní televizní film. Lehce natočený příběh o vážných věcech a navíc demýtizace toho "skvělého komunitního vesnického života". Tedy jednoho velkého intelektuálského omylu z devadesátých let, kdy spoustu lidí utíkalo do vesnic právě za přízrakem milého lidského soužití, aby se o deset let v deziluzi vraceli zpátky do měst. Hvězdné herecké obsazení: oba Trojanové, Dulava, Bareš, Doležalová, Pleštilová ... dokonce i ten Klus ve filmu sedí. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Skvěle vybrané herecké obsazení (Dulava, Bareš, aj.) v čele s Trojanem, výborně k sobě padnoucí, excelentně hrající a správně vesnicky vypadající. Taktéž mě překvapila Marie Doležalová, kterou jsem od dob Pusinek, s ofinkou, brýlemi a pár kily navíc, vůbec nepoznala. Snad jsem jen podle hlasu a rysů obličeje tušila, že ji odněkud znám. Atmosféra venkova je velmi přesvědčivá, stejně tak i vtipné dialogy a celý scénář. Nápaditá hudba proplouvajíc celým filmem, mu dodává ten správně jarní, venkovský nádech. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tenhle film není ničím jiným než sondou do života současné vesnice a hlavně sondou do mužských myšlenek a pohnutek. Ve filmu jde vlastně o to, že do vesnice přijíždí po mnoha letech zdejší rodák, který je slavným televizním hercem a chlapi z jeho rodné vesnice se mu rozhodnou dokázat, že jsou lepší než on. Ivan Trojan svou roli zvládl jako vždycky perfektně, stejně tak i další herci své role zahráli uvěřitelně a se ctí. Například takový Tomáš Klus jako namakaný hezounek bez mozku byl naprosto perfektní. Dokonce i nějaká ta vtipná hláška zde zazněla, a to z úst Igora Bareše, když se ho Ivan Trojan ptá: "To se ještě na vesnici drží zvyk pálení čarodějnic?" "Samozřejmě, jak jinak by se lidi zbavili bordelu, když nám Evropská unie zatrhla skládku?" Tahle hláška mě docela rozesmála a myslím si, že se tvůrcům povedla. Celkově se mi tenhle film tedy líbil, ovšem neřadím ho rozhodně k nějakým velkým filmovým zážitkům a je vysoce pravděpodobné, ža až si za rok přečtu název filmu, tak už ani nebudu vědět, o čem to bylo. Z toho důvodu tedy hodnotím průměrně v podobě tří hvězd. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)
  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)

Reklama

Reklama