Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

MeaCulpa 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan se po Václavovi podruhé vrátil na moderní českou vesnici. Tentokráte však nehraje blázna, ale televizní hvězdu, která se po 25 letech vrací na vesnici z které ho před lety vyhnali. Herci hrají svůj standart tj. Trojan sympaťák, Dulava s Barešem totální kok.ty, dokonce se mihne i vycházející hvězda Tomáš Klus a Comebacková Marie Doležalová. Film neuchvátí, neurazí a za týden si na něj vůbec nevzpomenete, prostě typický nedělní televizní průměr z dílny ČT. ()

E lan 

všechny recenze uživatele

Ne, tohle i přes zamhouření obou očí nestálo za nic. Trojan hraje dobře, ale když mu chybí dobrá role, tak to už nevytáhne. Scénárista evidentně nevěděl kudy kam a tak z devadesátiminutového sledování zbyla jen hořko-sladká příchuť pocitu, že jsem se mohl radši dívat na něco jiného. Co stojí za zmínku je jedině vcelku zajímavé vizuální pojetí historie a současnosti. To bylo originální. ()

Reklama

brrumlaa 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan je sám o sobě skvělým hercem. Ne nadarmo patří k mým nejoblíbenějším. Jak bych tento film zhodnotila... ??? - Byl jak už sám název filmu napovídá "šejdrem". Nejvíc mě dostala hudba z filmu Dovolená s Andělem - "Starý bručoun" - Julius Fučík. K Marvanovi se hodila, ale tady mi do tohoto filmu nějak nezapadala. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Ta naše povaha česká ... Nejenom májka, MY si občas stojíme tak trochu "šejdrem", jenomže si to nechceme přiznat - a tudíž nejsme ochotni nést jakoukoli míru viny. Ani čas na našich postojích většinou nic podstatného nezmění - přitom oběť, kterou se nám kdysi zachtělo uštvat a uklovat, nám tehdy chtěla utrpěná příkoří jen oplatit, nic víc ... Hořký i úsměvný příběh o nelehkém návratu, který se stal vítězstvím i prohrou. Příběh s dobrým scénářem a režií, která velice věrohodně vykreslila prostředí i charaktery jednotlivých postav. Ivan Trojan byl skvělý jako vždycky - a vlastně jsem nenašla nikoho, kdo by ve své roli nebyl přesvědčivý. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Díky -nejen- tomu filtru jsem při vší snaze nedokázal odhadnout, ze kterého roku tato pohodová komedie (?) je... Nehledě na dokonale vykreslenou vesnickou atmošku je nutno vypíchnout herecké obsazení. Trojanové samozřejmě tvrdí muziku, ale Klus, Dulava, Příkazký, Bareš i Olda Vlach mají co hrát. Marie "Saša" Doležalová vypadá skoro stejně jako v Comebacku, ale stejně bych jí téměř nepoznal a Mirka Pleštilová, inu tu vidím rád kdykoliv. Zápletka by vydala na jednu slabou anekdotu, ale film přesto nenudí a zejména ti, co odešli z vesnic do města, si rozhodně najdou svoje. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)
  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)

Reklama

Reklama