Reklama

Reklama

Generál MacArthur

  • USA MacArthur (více)
Trailer

Obsahy(1)

Generál MacArthur navštívil West Point, aby ve své přednášce seznámil kadety se svým životem a situacemi, kterými v době své válečné kariéry musel projít. Jeho vyprávění se vrací k událostem roku 1942, kdy velel obraně Filipín proti japonské invazi. I když MacArthur nehodlá odejít od svých vojáků, rozkaz prezidenta je jasný, MacArthur se má přesunout do Austrálie a právě odsud zorganizovat podpůrnou akci, která má pomoci americkým a filipínským jednotkám v obraně ostrovů. Americký lid považoval generála MacArthura za jednoho z hrdinů druhé světové války. Ve filmu se seznámíme s jeho kontroverzními názory a připomeneme si neúspěšný pokus kandidovat na funkci amerického prezidenta v roce 1948. Snímek vrcholí válkou v Koreji. Generál byl odvolán právě v okamžiku, když měl vítězství na dosah ruky. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (43)

majo25 

všechny recenze uživatele

Snímok nesie štandartne prvky životopisného, historického a občas aj vojnového žánru. Ničím neoslní, ale svoje si zastane - predstaviť postavu generála z 2. svetovej vojny širokej verejnosti. Pátosu je na takýto druh filmu paradoxne pomenej. Peck sa síce na svoju skutočnú predlohu príliš nepodobá, ale svojou charizmou a štandartne dobrým hereckým výkonom je dobrým hereckým ťahúňom. Škoda, že príbeh sa viackrát zaoberá menej zaujímavými komplikovanými vzťahmi s vtedajšími prezidentmi a ani stopáž nie je práve najkratšia. A v porovnaní s podobným životopisným filmom o generálovi Pattoni predsalen trochu zaostáva. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale tohle je film, který měl ukázat mistrovství Gregoryho Pecka, nikoli dějiny a dějinné události samotné. Gregor Peck je zde skvělý, patos zvládá neskutečně, jako jen málo herců, ale popravdě mě díky filmu život generála MacArthura ani žádných dalších historických postav nijak zásadně nezaujal. Za zmínku ale stojí to, co běželo v japonském rádiu a co se sem tam ve filmu ozve. ()

Reklama

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Dobrý historicko-životopisný film o generálovi Douglasovi MacArthurovi. Mapujúca jeho vojenskú kariéru počas druhej svetovej vojny v Pacifiku a Kórei až do jeho odchodu do dôchodku. Produkcia je dobrá a s ohľadom na náročnosť vojenských operácií až veľmi dobrá rovnako ako herecké výkony. Gregory Peck stvárnil osobu MacArthura uveriteľne s ohľadom na to, že je ťažké odlíšiť aká bola reálna osoba generála a čo už je spomienkový optimizmus či iné prifarbenie. Dej však nie je príliš akčný a väčšinou sme svedkami osobných rozhovorov, plánovania taktiky, či prejavov, čo môže byť nudné. 70% ()

Heywood 

všechny recenze uživatele

Nepochybně mě ovlivnil ten úděsný dabing. Ale... film dobře ukazuje, jakou primadonou generál byl a jak si své postavení "hrdiny" pečlivě propagandisticky hlídal. Nepochybně se mu nedá upřít schopnost riskovat a i díky jeho "žabím skokům" válka v tichomoří měla rychlý a úspěšný průběh. Film ještě nehovoří o tom, jak se generál napakoval půl milionem zlatých dolarů od filipínského prezidenta, tato skutečnost byla odhalena až v roce 1979, film je z roku 1977. Také symbióza s Rooseveltem nebyla náhodná. Antikomunistický Trumen už mu nevoněl. Nepochybně se podílel na dobré poválečné správě Japonska, dobře vedl i válku v Koreji (Truman mu dokonce schválil použití jaderné zbraně za předem specifikovaných podmínek). Právě to, že generál poslouchal jen sebe vedlo nakonec k jeho pádu a nepoužití jaderné zbraně možná zachránilo svět od jaderné války. V té době by ji Čína i SSSR klidně odvetně použili. Pokud filmu lze vyčítat tak to, že měl málo ukázaných bitev, málo ukázal, jaký byl generál sebestředný ješita, dobře ale znázornil, že hlupák to nebyl. Ukázaná kapitulace Japonska byla dobrou připomínkou, ale válečná zvěrstva Japonců film spíše pominul. 50% protože mě film nijak nenadchnul. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Gregory Peck kadí patos, scénář Arnold J. Rimmer. Biografie slavného pětihvězdičkového generála, který vůbec první Purpurové srdce skromně udělil sám sobě, se stěží vyškrábe na ty dvě, protože je celá natočená stejným způsobem, jakým si vyžadoval fotografování své osoby sám Doug s dýmkou z kukuřičného klasu. Z podhledu.. Na konci chyběl už jen desátník Max Klinger jako Socha svobody. Nebo citát Harry S. Trumana „I fired MacArthur because he wouldnˈt respect the authority of the president. I didnˈt fire him because he was a dumb son of a bitch, although he was..“ ()

Galerie (35)

Zajímavosti (2)

  • Ve filmu (ve druhé části) v Korejské válce jsou využity tanky M48 Patton. (Winster)

Reklama

Reklama