Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch starých filmů, který je zasazen do přelomu 19./20. století, kterýžto vykresluje velice půvabně - s drožkami, cylindry a šněrovačkami. Jsou to např. Hello, Dolly! (1969), My Fair Lady (1964), Mary Poppins (1964), nebo třeba Around the World in 80 Days (1956). Tenhle film také pěkně, i když trochu přehnaně, vykresluje jak mohou být obchodní vztahy ovlivněny kognitivním klamem tzv. haló efektem. S tím je protkaná i romantická příběhová linka, která už mi tak pravdivá nepřijde. Charakterový oblouk spanilé dívky totiž začíná jako jasná zlatokopka, která se později urazí a nakonec nevysvětlitelně končí jako z čisté lásky zamilovaná dívka bez předsudků - možná prvoplánově, aby sázka dvou bohatých gentlemenů, na které je to celé postaveno, nebyla tak jednoznačná. ()

Kryton 

všechny recenze uživatele

Tak tady bych viděl základ filmu Výměna. Dva bohatí gentlemani se vsadí a dají chudému Američanovi milionovou bankovku. Samotné vlastnění bankovky udělalo z Henryho Adamse boháče a každý se mu klaní k nohám. Pěkná satira , kdy je důležité jen mít peníze a ty pak udělají dobré jméno z kohokoliv. Budete se příjemně bavit a poznáte proč Gregory Peck byl ve své době pan HEREC! I přes romantickou linku, kterou bych vynechal! I po 60 letech vynikající zážitek. Doufám, že nebude žádný remake. Přeci jen milión liber dnes nikoho nedonutí se klanět.Hodnocení OST: Přijemné, veselé a symbioticky žije společně s obrazem. 8/10 ()

Reklama

pezz 

všechny recenze uživatele

Ak by tu bola možnosť zverejňovať obrázky v komentároch tak by som vám aj tú bankovku milión dolárov zverejnil, inak ju nájdete v zaujímavostiach ak mi to schvália, je aj uložená na ww. ulozto.sk tam si ju dajte vyhľadať je to naozaj skutočná miliónová bankovka USD dolárová mal som ju osobne v rukách a nafotil som si ju na svojom pracovnom stole. Rok vydania je ale 2000. Ale myslím si že takéto mohli kľudne vydať aj v  30 tých rokoch, už 1900 vydávali dolárové certifikáty typu bankoviek, kryté zlatom centrálna banka USA. Vo filme je anglická librová bankovka samozrejme. Pezz ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Jako studie charakteru člověka je to ploché. Jakožto společenská kritika poněkud vykonstruované a zjednodušené. Což je samozřejmě v pořádku, vzhledem k době vzniku a faktu, že to má být lehká komedie. Tento film bych společně s Císařovy nové šaty, pouštěl jako Pohádku o penězích žákům základních škol. Aby viděli jak to funguje. Aby pochopili, že mnohdy má větší sílu to čemu lidé věří, nežli pravda. A aby pochopili jak je společnost prorostlá pokrytectvím a předsudky. Ano, i dnes po sedmdesáti letech je mnohé z toho aktuální. Stačí vytvořit pouhý dojem ekonomické síly a vše se kolem vás začne ohýbat. Tohle Twain popsal už před téměř sto lety... . ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Nenáročná a lehká, trochu naivní, ale zábavná komedie, která přechází až v satiru. Henry Adams (dobrý Gregory Peck), Američan ocitnuvší se náhodně a bez prostředků ve staré dobré Anglii, se stává obětí sázky dvou trochu zlomyslných bohatých bratří. Síla peněz? Už jen zdání bohatství dodává na vážnosti ve všech směrech. Dalo by se říci, že peníze přináší další peníze, ale i váženost až nadšení. Zdání chudoby pak nevěrohodnost, zoufalství, a davové choutky k lynčování při domněnce podvedení. Naivita se zde zobrazuje v podobě, že i dívka z bohatých vrstev Portia Lansdowne (Jane Griffiths), nedává svou lásku za peníze. Ale její zvraty spíše ukazují na určitou nedospělost rozmazlence z dobré rodiny. Další zajímavé postavy: zlomyslní bratři sázkaři Oliver (Ronald Squire) a Roderick Montpelierovi (Wilfrid Hyde-White), uražený a škodolibý vévoda Frognal (A.E. Matthews), nemluvící Rock (Reginald Beckwith), a nadšený spekulant Lloyd Hastings (Hartley Power). Nenáročné, ale rozhodně pobaví. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)
  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)
  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)

Reklama

Reklama