Reklama

Reklama

Roland Deschain (Idris Elba), poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém (Matthew McConaughey) a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů, protože Roland je jediným, kdo je schopen Temnou věž před Mužem v černém ochránit. (Falcon)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (621)

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Jakožto obrovská fanynka děl Stephena Kinga (na stolku mi právě leží rozečtená kniha s pořadovým číslem 43) jsem přistupovala k chystanému filmovému zpracování nadšeně i skepticky zároveň. Díky bohu za to; být to pouze první varianta, dopadlo by mé finální hodnocení daleko hůř... Temná věž, opus magnum celé Kingovy dosavadní tvorby, je především o putování. Vypráví příběh Rolanda Deschaina (příšerný Idris Elba), posledního z Pistolníků (?), jehož jediným posláním (?) je najít a ochránit Temnou věž (?) - cosi, co stojí v centru všech světů (?) a co se kdosi (?) snaží zničit (?). Zatímco knižní Roland jde k Věži celé roky, filmový Roland si vše zkracuje přes portály a brblá, když by měl někam jít "blbého půl roku". Filmové zpracování dále sledujeme očima Jakea Chamberse (skvěle vybraný Tom Taylor), nejmladšího ze tří společníků, kteří Rolanda na jeho strastiplné cestě doprovázejí. Alespoň tedy v knize; drogově závislého Eddieho a schizofrenní Odettu/Dettu/ Miu/Susannah byste ve filmu hledali marně. Překvapivě velký prostor dostává také Muž v černém (přehrávající Matthew McConaughey), který díky scénáristům povýšil ze zákeřné loutky Karmínového krále rovnou na hlavního záporáka. Ani to ovšem nemění nic na tom, že nejepičtější dílo Stephena Kinga čítající přes 3000 stran, bylo okleštěno a narváno do filmu o délce 95 (!) minut včetně titulků. Z velkolepého boje dobra se zlem, které se odehrává napříč světy, tak zůstala jen bezduchá a lacině vyhlížející honička za pomstou. Žalostně krátká stopáž dává nulový prostor pro budování charakterů, pro vysvětlení motivací i pro vznik tolik potřebné chemie. Takže i kdybych se oprostila od toho, že znám knižní předlohu, nebyla by na tom "Temná věž" o moc lépe. Příběh je zhuštěný tak, aby obsáhl co nejvíce informací, díky čemuž mohou některé scény bez předchozího vysvětlení působit zmateně. Najdeme tu spoustu odkazů na Kingovy knihy (zchátralý zábavní park, "Sláva Karmínovému králi!" na zdech a tak podobně), ty ovšem - divákovi neznalému předloh - akorát tak domotají už tak zamotanou hlavu. Shrnutí: Něco dobré (Jake Chambers, Bořitelé, zvířecí lidé, vzhled Věže, Rolandovy hlášky v našem světě...), něco špatné (krátká stopáž, Pistolník a důvody jeho putování, upgradeovaná funkce Věže, lehce přehrávající McConaughey...), a to je u universa, které z fleku strčí do kapsy Pána prstenů i s Tolkienem, sakra velký problém. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Trvalo to 10 let ale adaptace Temné věže je tady. Vykašlal se na ní J. J. Abrhams i Ron Howard a tak se jí ujmul dán Nikolaj Arcel. Výsledek však není nic co by stálo za to čekání. Knížky jsem nečetl ale i tak mně ztráta potenciálu mrzí. Temná věž za těch 95 minut uteče rychle. Zároveň však položí spoustu otázek a málo odpovědí. Herecké obsazení je fajn. Idris Elba v roli pistolníka je neuvěřitelně sympatický frajer (nebudu řešit že je to v knihách běloch který má připomínat Clinta Eastwooda!), Matthew McConaughey je správně slizký záporák a Tom Taylor je fajn klučina. Cestování světem je fajn, nebrzdí to a neřekl bych si, že bych chtěl strukturu příběhu jinak. Možná by to ale přece jenom chtělo delší délku. Film nabídne několik otázek a neposkytne odpovědí. Nedozvíme se kdo je/ kde se vzal Muž v černém, nevíme jak fungovala zvířecí inteligence a tak dále. Postupné sbližování Pistolníka a chlapce Jakea je fajn avšak odebrat několik scén kde si sadistický Muž v černém užívá života a ukazuje svojí moc by vystačili pár minut na pár odpovědí. Důvod je samosebou jasný: Chceme spoustu pokračování, chystáme doprovodné seriály atd. Ale co když mě nechytne už Temná věž 1? Temná věž má spoustu potenciálu a bohužel si ho zahrabává pod koleny. Přece jenom pokud mělo jít o pilot nově rozjetého seriály šlo to udělat líp. Vzpomenu si třeba na Harry Potter a kámen mudrců nebo Pán Prstenů: Společenstvo prstenů které mě vtáhli do dění a chtěl jsem další díly. Temná věž tak perfektně nenaláká. Je to opravdu škoda protože potenciálu je spousta. Ale s tím už se nějak budu muset naučit žít. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Velké ambice jsou sice fajn, ovšem mnohdy vedou ke vzniku slabého filmu. Temná věž platí přesně za ten typ snímků, které si do poznámkového bloku prostě nezapíšu. Obavy se v mnohém potvrdily. Tvůrci nakousnuli řadu témat, ovšem jejich epický svět plný jiných dimenzí a monster si mě prostě nezískal. Chybí tomu jakýkoliv dramatický oblouk. Výsledkem je obyčejná fantasy, která i přes krátkou stopáž nudí, skáče od jednoho k druhému a je plná prázdného plkání. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Místní Jolanda Sinatra Beckettová, která to se mnou myslí dobře, mi nacpala předlohu coby doporučenou četbu. Poctivě jsem ji sehnal, naštosoval a našel si čas, abych se na to vysral. Takže jsem k filmu přistoupil ničím neovlivněn a čistý jako lilium. Tedy jsem byl ušetřen rozrušení ze zprasení Kingoviny, avšak ne z krádeže hodiny a půl mého života. Ve zkratce - nesnesitelný pubík, kterému šibe, dělá hovadiny. Elba se znechuceně ošklíbá. MekKoblabla chvílemi i hraje, což je pro snímek až škoda. Uprostřed toho všeho stojí skalka, k jejíž denudaci vše směřuje. Budou-li snaživci o nepřirozenou erozi úspěšní, může se Matthew těšit, že mu chapadýlkem vyhoní sám Cthulhu, o což vlastně jde. Nám všem, ne? ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Herecké osadenstvo je celkom schopné zaujať, ale problém nezáživnosti je v deji. Matthew McConaughey je prirodzene charizmatický a jeho pokoj a sebavedomý úškľabok podporujú dojem neporaziteľného zla. Za touto postavou sa asi skrýva viac, ale jeho príbeh viac rozvedený nie je, o jeho motívoch sa nič nedozvieme. Temná veža totiž viac než film pripomína pilot seriálu. Pilot, po ktorom by som asi moc nemal chuť pozerať na ďalšie diely. Je tu vytvorených strašne veľa vecí, ktoré by sa v ďalších epizódach alebo sezónach mohli riešiť. Temná veža je strašne banálny príbeh, ktorý aj napriek svojim iba 95 minútam dokáže prekvapivo často totálne nudiť. Predovšetkým prostredná tretina s putovaním po púšti je vyložene zničujúca a plná prázdnych dialógov, nudných záberov a nezaujímavého bľabotania. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (21)

 • Rozsiahly román "Temná veža" (ktorému boli inšpiráciou Pán Prsteňov, kultový western Dobrý, zlý a škaredý (1966) a Legenda o kráľovi Artušovi) pozostáva z ôsmych samostatných zväzkov:
  1. kniha: "Pištoľník"
  2. kniha: "Traja vyvolení"
  3. kniha: "Pustiny"
  4. kniha: "Čarodej a sklo"
  5. kniha: "Vlci z Cally"
  6. kniha: "Spev Susannah"
  7. kniha: "Temná veža"
  8. kniha: "Závan klíčovou dírkou" (MM_Ramone)
 • Mezi logy filmových společností na začátku filmu si můžeme všimnout i společnosti s názvem „Tet Corporation“ se znakem želvy a růže. Jedná se o knižní easter egg, protože stejnojmennou společnost založí v knižní předloze několik vedlejších postav. Želva a růže navíc hrají v knize klíčové role. (animaxis)
 • Natáčelo se od dubna do srpna 2016 v Jihoafrické republice a v Kalifornii. (Varan)

Související novinky

Temnou věž čeká restart

Temnou věž čeká restart

22.03.2019

Nejspíš si ještě vzpomínáte na ambiciózní plány studia Sony, které si před pár lety zajistilo práva na adaptaci Temné věže od Stephena Kinga. Vedle prvního filmu měl vzniknout také seriál, který by… (více)

Raimi a Kronika Královraha

Raimi a Kronika Královraha

30.01.2018

Možná si ještě pamatujete, že se Sam Raimi motal kolem Hobita a Warcraftu. Nakonec by se ale měl vrátit k fantasy jinudy, upsal se totiž režii Jména větru, což je první kniha z kouzelnické ságy… (více)

Temnou věž čeká seriálový reboot?

Temnou věž čeká seriálový reboot?

21.10.2017

Stephen King je letos jednou nahoře a jednou dole. Zatímco nové To zabodovalo na všech frontách, Temná věž zklamala po kritické i po finanční stránce. Studio Sony pochopitelně chystalo další díly a… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na… (více)

Reklama

Reklama