Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

JohnZ87

Precizně zmáknutý film s velmi originální zápletkou a velice zajímavým rozuzlením, ačkoli může v některých ohledech připomínat filmy s agentem Bournem. 90% ()

fantomas19

* nehoda v Berlíne, strata identity * útek pred zabijakmi, spolupráca s taxikárkou a starcom zo STASI * strata pamäti, rozpamätávanie sa, zákulisie vedeckých výskumov, teroristické útoky na arabského princa * ()

Paviozo

Ze začátku to vypadalo celkem slušně, ale pak se to nějak zvrhlo...stávala se z toho větší a větší blbost. Škoda že Liam hned na začátku nezavolal do USA, aby mu přiletěla sestra/syn/kámoš(jinej než ten nedostupnej) s doklady a vším...mohlo být po filmu hned, geniální plán zabijáků vyhodit do vzduchy půlku hotelu jako krycí manévr by selhal a já bych se na to nemusel dívat. ()

TommyDiamond

Úkol, který byl Liamovi svěřen měl proběhnout hladce, tiše a nenápadně. To by, ale přece nebylo ono. A proto náš hrdina při autonehodě v cizí zemi ztrácí paměť, nehlásí se k němu vlastní manželka a jeho identitu si přivlastní někdo jiný…. Snímek Naznámý s lehce špionážním nádechem a dobrou akcí se mi líbil. Dobré je, že příběh je nepředvídatelný a na konci mě čekalo poměrně překvapivé rozzuzlení. Tak trochu mi to připomínalo bourneovku. A myslím, že Neeson by byl lepší Bourne než Damon. Dávám čtyři hvězdy ()

goodnic

POZOR SPOILER! - Pohádka o bezcitném zabijákovi, kterému se jednou ránou do hlavy otočí morálka a začne konat dobro. To je asi můj jedinej problém s tímhle filmem. Jinak bylo všechno perfektní. ()

DavidWebb

Nemôžem si pomôcť, ale do priemernosti vyťahuje tento flik iba herecké obsadenie. Niekedy totiž aj otrepaný scenár dokáže výborný režisér povýšiť na niečo viac, čo sa nanešťastie u Neznámeho nestalo. Väčšina scén je v zásade dobre napísaných ale ako sa to rejža snaží posplietať dohromady a celé to potom podať, je akési nezaujímavé... proste to nedokázalo udržať moju pozornosť počas celej stopáže. Liam Neeson mi pripadal, ako by mu v reálnom živote niekto uniesol dcéru (podobnosť s Taken čisto náhodná) a vydieraním ho donútil v tom hrať. Mal som pocit, že sa s postavou vôbec nezžil a iba profesionálne odriekaval repliky. Nie som si istý, kto alebo čo má na priemernosti celého snímku najväčší podiel, ale asi všetci a všetko. Ešte dobre, že som si počkal a vôbec prvý krát to videl až v komerčnej televízii. Máte totiž možnosť prepínať kanály - ísť nato do kina - bol by som sklamaný ešte viac. ()

Petike

Nie je to najhorší thriller, ale v mnohých ohľadoch je badať určitú inšpiráciu Bournom, hoci o poznanie civilnejšiu. Akurát pointa celého zlovestného špionážneho sprisahania pomerne škrípe. Krugerová prekvapila viac ako Neeson a väčšina ansámblu. Ganz a Langella tiež kraľujú scénam, v ktorých sa vyskytujú. ()

Pulper

Zažil se tu pojem Neesonovka. Jestli je to charakteristika žánru, tak dost ubohého. Pan Neeson podle mě nemá zapotřebí hrát neustále stejné, životem zkoušené bývalé vrahy, policisty, agenty atd. Nehledě k tomu, že by mu v reálu každý zkušený zabiják nakopal zadek. Dejme tomu, že ztratí paměť a vžije se do role svého alter ega, Je to přitažené za vlasy, ale ok. Že už pak on natož náhodná pomocnice neřeší, kolik a jakých má kostlivců ve skříni, je druhá věc. Vynález, kolem kterého se celý kolotoč zástěrek a pokusů o atentát točí, se dá použít tak v komiksu 30 let zpátky, ne v moderním akčním thrilleru. Samotné akční scény nerealistické a trapné. Stokrát to samé trochu jinak. Jediná věc, co mě nepatrně těší, jsou výkony některých německých herců. ()

joelly01

Takova typicka, slusna "Nysonovka", ktera me bavila natolik ze jsem odlozila Candy Crush. Velmi se mi libilo to prostredi Berlina, a Adlon Kempinski je mym velkym oblibencem. Stejne jako Bruno Ganz, ktery mi, jako vzdy, velkou radost udelal. Tenhle snatek "Nysna" s Nemeckem myslim si nedopadl uplne nejhur! ()

Lavinia

Patrně trpím trochu alergií na germánské prostředí, hlavně hodné ex-agenty Stasi, též na dobrotivé šejkosyny a vůbec schopnost agenta - vlastně laického blba - vydávat se za špičkového vědce, ale je to nezdařená parodie či superplagiát na špionské romantické filmy s lékařským průvodem. Obsah: Chlápek po autonehodě najednou neví přesně, jestli je tím, kým si myslí, že je, nikdo ho nepoznává, zato ho chtějí odprásknout. Za pomoci ilegálky z Bosny či odkud a soukromého ex-agenta zjistí, že je někdo úplně jiný, a že se vžil do své falešné identity, načež přemůže nájemného zabijáka v sobě a jde zachraňovat své původní oběti vlastně před sebou samým ... opravdu je to taková pitomost, včetně šťastného odjezdu do Ameriky s ilegálkou a falešnými pasy. Protože každá mladice touží po obstarožním nevýrazném dědkovi s nebezpečnou minulostí. ()

Lupes

Skvělý rozjezd a mrazivé napětí je vystřídáno nepravděpodobnou pointou, špatným herectvím a mizerně uchopeným finále. Skoro by se dalo říct, že tento film má dvě části vzdálené od sebe jako den a noc. Pokud byste koukali cca do půlky, sáhli byste možná i k 5*, následné zklamání ovšem degraduje veškeré úsilí na začátku. ()

Shitonit

Dianka Krugrovic je boží, Liam je neskutečně poctivej a přesvědčivej, a všechny ostatní postavy jsou hnusný prolhaný sráči. To celý zamíchaný se špetkou napětí, dává dohromady dost pohlednej film. ()

GenVen

Podobně jako v "Cizinci" (The Tourist;2009) celý film dumáte nad tím, jak to celé dopadne, máte vymyšlených tucet různých zakončení, a stejně vás to nakonec překvapí. V tomto případě vám to doslova vyrazí dech. Poslední dobou to Liamovi vážně šlape. ()

vieriX

Chvílemi trochu jako Bourne, ale celkově úplně jiné. Liam Neeson opět výborný stává se už z toho pomalu pravidlo. Zasadit děj do Evropy si myslím bylo dobré řešení. Akce tu není zas tak moc, ale když je tak stoji za to. Trošku konec mě překvapil čekal jsem úplně něco jiného o to víc sem byl zaskočen. Suma sumárum pecka film o to víc se těším na dalších 96 hodin. ()

J.McClane

Upřímně musím vyjevit, že mi zůstavá skyrto, co je na tomto filmu béčkové? Co je na záplatce laciné? V čem jsou zvraty nepromyšlené? Vše platí právě naopak... ()

nmarca

Velmi slušný, skutečně od prvních minut napínavý napínák (=thriller) s velesympatickým Liamem Neesonem, v zajímavém prostředí Berlína. A postarší hvězdy jako Frank Langella nebo Bruno Ganz mu jen dodávají zajímavosti. Samozřejmě, děj má své mezery, ale který thriller je nemá … Moc příjemný filmový večer. ()

nicolarsen

První polovina filmu OK, druhá už je jen smršť thrillerovských klišé a tradičních hollywoodských schémat, které ani nenaserou, ale mě docela zklamaly...cca 65% :-D ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)