Příběhy slavných - Série 4 (2003) (série)

Já jsem ta země tma (S04E06)

(epizoda)

Jiří Orten, velký básník tragického osudu a kratičkého života... Jiří Orten (vl. jménem Ohrenstein) bývá řazen k nejvýraznějším básnickým osobnostem generace, která začínala tvořit na začátku druhé světové války. Zákazy platící pro Židy zásadně určily podmínky jeho života i tvorby a měly paradoxně pozitivní vliv na rychlost jeho tvůrčího zrání a hloubku literárního výrazu. V den 22. narozenin jej srazila na Rašínově nábřeží v Praze sanitka. Na následky zranění zemřel pár dní nato. Dodnes se vedou mezi literárními historiky a Ortenovými pamětníky spory o to, zda tenkrát nešlo o sebevraždu. Úvahy na dané téma se nevyhnou ani tomuto dokumentu... Film je o společných rysech generace mladých ze 30. let minulého století a o osobních příbězích, do nichž se promítají absurdity a paradoxy „velkých dějin“. Jsou v něm použity ukázky Ortenovy poezie, které vnímány zpětně ve vazbě na skutečné události mnohdy jako by předjímaly skutečnost, tak jak se následně odehrála. Je ale také o utrpení a jeho překonání, o naději a společných rysech jedné generace, která předčasně zestárla. (Česká televize)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
roswelll DVD
15.08.2018