Grandsupertingltangl

Hity Marie Terezie (E01)

(epizoda)
Hudební
Československo, 1969, 24 min

Úvodní díl cyklu z dějin české populární písničky s průvodci Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem sáhl hluboko do naší historie písničkové kultury a odkrývá, z jakých zdrojů čerpala. Autoři připomenou kramářské písně, které ve své době nahrazovaly dnešní média a šířily hlavně krvavé historky. Dvojice ve zkratce předjímá další průběh cyklu, v němž tvůrci připomenou éru operety 30.let, Osvobozeného divadla V+W, i Tylovy zpěvohry. Tylova "Fidlovačka" byla totiž vlastně takový muzikál, z něhož vzešel náš největší hit, který si dodnes zpívají všichni Češi! (Česká televize)

javlapippi

Prvá časť dokumentárneho seriálu o histórii populárnej hudby v hravom sucho-šliterskom podaní, doplnené ukážkami z hudobných čísel vo filmoch. Začína sa u prvých zdokumentovaných popevkov kramárskych, tieto hrôzostrašné krváky sú interpretované s obrazovým doprovodom od Káju Saudka. Nasledujú zmienky o operetných hitoch, najväčší z nich sa napokon stal českou hymnou. Ešte je tu zhrnutie histórie až po Semafor a naznačenie, o čom bude nasledujúcich 13 epizód. Pobavili ma aj dobové zábery na bujarú zábavu k krčme s pivom a hromadným spevom, ovšem všetci zúčastnení sú slušivo nahodení v šatách a oblekoch s kravatou. Poučné a vtipné, Suchý hláškuje, Šlitr sa otáča za sukňami, za štyri kafe pre Don Špagáta. ()