Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve světě snů čeká spousta zábavy, ale také úkolů, které si žádají odhodlání a odvahu. Nemo je obyčejný kluk s bujnou fantazií, která se projevuje především jeho divokými sny plnými roztodivných dobrodružství. Jednoho večera za ním přijedou vyslanci z Říše snů, protože se má stát nástupcem krále Morfea. Se svým kamarádem, veverkou Ikarem, se tak malý kluk v pyžamu vydává do světa neomezené zábavy. Jenže coby následník trůnu se nemůže jen bavit, ale musí také podstoupit průpravu, aby se uměl náležitě chovat. Od úmoru lekcí etikety Nema osvobodí místní nechvalně známý rošťák Flip, který ho ale také přivede do nesnází a problémů. Když Nemo na Flipův popud otevře zapovězené dveře a do Říše snů vpustí Noční můru, musí za své činy přijmout zodpovědnost. Za doprovodu přátel se tak Nemo musí vypravit na nebezpečnou pouť do Říše nočních můr osvobodit krále Morfea.

Malý Nemo původně spatřil světlo světa jako novinový komiks, a to již v roce 1905. Jeho autor Winsor McCay je dnes uznávaný jako první autorský génius komiksového média i průkopník filmové animace a k jeho odkazu se hlásí nespočet osobností z nejrůznějších uměleckých disciplín. Celovečerní filmovou adaptaci McCayova legendárního díla inicioval coby velký srdcový projekt japonský producent Jutaka Fudžioka, zakladatel animačního studia TMS. Ambiciózní projekt vznikal přes deset let, během nichž Fudžioka založil americkou pobočku TMS/Kinetographics, jejíž vedení svěřil Garymu Kurtzovi, producentovi prvních dvou dílů Star Wars a Temného krystalu, a ke spolupráci oslovil nespočet výrazných tvůrčích osobností. Námět Fudžioka vypracoval s proslulým francouzským kreslířem a komiksovým autorem Mobiem a na různých verzích scénáře se podíleli také Ray Brabury, Chris Columbus či Richard Outten. Písničky k filmu složili bratři Shermanové, proslulé duo textařů specializujících se na hudební filmy, jejichž filmografie zahrnuje klasiky Mary Poppins, Chitty Chitty Bang Bang a řadu klasických disneyovek. Režie byla svěřena dvěma animačním veteránům, na japonské straně Masamimu Hatovi a na americké Williamu Hurtzovi. Dlouholetá a nákladná výroba filmu spolu s nízkými tržbami vedla k Fudžiokově odchodu z animační branže. Na druhou stranu během nadcházejících let se filmový Malý Nemo stal uznávanou a nestárnoucí klasikou, za což vděčí mimo jiné své úchvatně propracované animaci se spoustou detailů a plánů akce, ale také silnému scénáři, který k McCayově předloze přistupuje s obdivem a respektem. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

Scraffy 

všechny recenze uživatele

Jedna z mojich prvých rozprávok. Pamätám si, ako som ju mal ako ORIGINÁLKU na kazete a púšťal som si ju stále dookola. Išla u nás v jednom kuse. Mal som ju veľmi rád a vďačím jej za svoje filmové detstvo. Teraz po rokoch mi už tak skvelo nepríde, ale je to pre najmenších a preto dávam 4 hviezdy. Trocha aj z nostalgie a trocha z úcty. ()

TomX2 odpad!

všechny recenze uživatele

Nebyť neznesiteľného Nema a českého dabingu, ktorý je otrasný, išiel by som s hodnotením vyššie. Ani bez neho by to nebol bohvieako dobre prepracovaný film (po vizuálnej, obsahovej a ani auditívnej stránke nič moc), avšak Nemo vo mne zanechal len nepríjemné pocity a nenapomáhal tomu ani český dabing. Takto som však nútený filmu udeliť odpad a to aj napriek tomu, že je určený pre najmladšie publikum a má mnoho milých a úsmevných chvíľ. ()

Reklama

liberita 

všechny recenze uživatele

V detstve sa mi Nemo príliš nepáčil, videl sa mi celý trochu zamotaný a popletený a viaceré pasáže boli príliš tmavé a ponuré. S odstupom času síce uznávam, že je to originálny a príjemný film s peknou animáciou, stále však pri rozprávkach začiatku 90. rokov zostávam vernou prívrženkyňou animovaných filmov a seriálov štúdia Disney. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem si dle názvu myslel, že jde o nějakou animovanou verzi dětství kapitána Nema. I tak mi ale příběh v určitých chvílích připomínal Pinocchia. Plus je určitě animace, která je ještě stará, dobrá poctivá a žádné digitály. Mě osobně neoslnila hudba, ale rozhodně je to to lepší na pohádce. Celkově se ale příliš nedivím, že film příliš úspěšný nebyl. Ve stejném roce vyšla třeba i oceňovaná Malá mořská víla, Země dinosaurů apod. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Celkom pekná, taká typická 80-tková, animácia s dobrodružným príbehom, ktorý je určený skôr pre menšíe deti. Na môj vkus to bolo príliš uspievané a príliš ukričané, plné jednoduchých situačných gagov ako pády či údery na hlavu. Prvá polovica deja - poznávanie Ríše snov - sa síce vlečie, od druhej polky sa konečne príbeh rozpumpuje a prichádza na rad dobrodružstvo. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama