Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bouře, Shakespearova hra převedená do moderní filmové verze, v níž Prospero, v originále muž, zde žena, vládnoucí živlům a původně i vládnoucí italskému Milánu, byla svržena z trůnu a se svojí tříletou dcerkou byla vyslána v bárce na moře zemřít nebo se už aspoň nikdy nevrátit. Prospero se ale usadila na dalekém, takřka pustém ostrově, kde si podmanila svým uměním a knihami duchy a netvory, kteří jí slouží.
Po dvanácti letech života a výchovy dcerky na ostrově přichází čas na zúčtování s těmi, kteří ji svoji lačností po moci a zradami zasáhli do života - s neapolským králem a jeho synem, královým bratrem, rádcem a v neposlední řadě samotným Prospeřiným bratrem. Ti všichni se právě plaví nedaleko ostrova, když je zastihne mocná bouře. (MartinezZ)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (39)

Avalon820 

všechny recenze uživatele

Což o to, The Tempest má potenciál skutečně obrovský... Bohužel však selhává v naprosto základních aspektech. Že je původní Shakespearovo dílo upraveno (a ne málo) mě osobně vadí nejméně - absence atmosféry je podle mě problémem mnohem zásadnějším. Zrovna tak polovičatý přístup tvůrců - jak mám The Tempest já, jako divák, vnímat? Vážně? Odlehčeně?... I kabátek má tento film podivný - chvílemi je vizuál takřka dechberoucí, chvílemi jsou zase digitální taškařice tak laciné, až to bije do očí. Co ovšem považuji za největší negativum tohoto snímku je nuda, pomalu nastupující a nesmírně ubíjející nuda, která prostupuje většinu už tak dost přetažené stopáže. A to potom už ani tradičně výborná Helen Mirren nemá co zachraňovat. Škoda, obrovská škoda. ()

Crawler-D 

všechny recenze uživatele

Fascinující mnohotematický Shakespeare, který naplňuje svůj titul a je vizuální bouři. Připouštím, že triky v některých chvílích ztrácí balanc a z příjemné nadsázky se mění v pouze špatné CGI, stejně tak lze naříkat nad komediální rovinou či nešťastným obsazením role "Romea", ale Helen Mirren, Ben Whishaw i Julie Taymor nás svým mišmašem drtí mocně. ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Bouře je jeden z nejhezčích a mých nejoblíbenějších Shakespearů, který v této hře uspořádal vskutku mimořádně fantastické divadlo. Právě Bouře si určitě adaptaci v podobném stylu, jako je tenhle film, určitě zaslouží. Tenhle film mě vizuálně absolutně dostal, efekty jsou naprosto luxusní, po téhle stránce je to fakt totální žranice, neměl jsem s tím sebemenší problém a absolutně mě to nadchlo. Po herecké stránce je taky vše v pořádku (kraluje zejména Helen Mirren, v tomto zpracování je Prospero žena). Režie taky výborná. Pravdou ale je, že ten film je opravdu těžko stravitelný a já ho lehce nadhodnocuji právě tím, jak úžasně ve výsledku vypadá. Místy se to dost vleče, ale ta celková vizuální podoba a herci všechno plně vynahrazují. Fantasy, která zaujme, ale je to možná spíš pro zkušenější a lehce náročnější diváky, u téhle Bouře si totiž asi moc nezarelaxujete. 75%. ()

mcb 

všechny recenze uživatele

Ouch, tak tohle nevyšlo. Postavy pobíhají bez ladu a skladu po ostrově a pronášejí z kontextu vytržené repliky z knihy? Nemám nic proti Taymorové, její filmy většinou kolísaly vypravěčsky, ale zato dokázaly okouzlit nádherným vizuálem a perfektní hudbou (zde spíše narážím na Across the Universe). Zfilmovaná "Bouře" ale nemá žádný řád, selhává jako film, tak jako "surreálný experiment", laciný audiovizuál je zde jakoby navíc. Rád bych věděl, zda by mi někdo, kdo nečetl knihu, vůbec řekl, o čem to bylo. Přesný případ vznešeného rádobyuměleckého filmu, který je uvozen jen tím, že postavy mluví ve verších. Ani beztak neví o čem a divil bych se, kdyby to věděla i sama režisérka, která napsala scénář. The Tempest je přesně ten případ adaptace, při které se hodí napsat klišé "Shakespeare se obrací v hrobě". ()

Flakotaso odpad!

všechny recenze uživatele

Opravdu nechápu, proč má někdo potřebu točit takovou diletantní blbost. Režisérka si myslí, že když vezme slovo Shakespeare, tuny divadelních dialogů, kýčovitý vizuál a hnusné kostýmy kde se mísí naprosto moderní věci s historickými, tak se může nazývat velkou umělkyní. Opravdu nenávidím, když si někdo hraje na umělce jenom tím, že hodí Shakespeara do moderny, větší klišé aby člověk pohledal. Taymorová zaspala dobu a kritika jí to díkybohu dala sežrat. Odporný kýč. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Pro Alfreda Molinu je to druhý snímek vycházející z díla Williama Shakespeara. Tím prvním byl As You Like It. (Taninaca)
  • The Tempest je adaptací zřejmě vůbec poslední hry Williama Shakespeara, kterou napsal zcela sám v letech 1610 až 1611. [Zdroj: Filmserver.cz] (zdeny99)
  • Ve filmu narozdíl od Shakespearovy předlohy došlo k jedné zásadní změně. Režisérka Julie Taymor udělala z hlavní postavy, kterou je v původní hře milánský vévoda Prospero, ženu. Ve filmu ji hraje Helen Mirren. [Zdroj: Filmserver.cz] (zdeny99)

Související novinky

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Reklama

Reklama