Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

Slartibarkfast

Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75% ()

bloodline

Zo začiatku možno až priveľmi mystériom odetý príbeh, ktorý si postupne diváka šúpe ako Európa banánovú republiku a postupom času z toho vykvitne solídny thrillerový striptíz. Atmosférou špionáže páchne rozhodne príťažlivejšie ako mladší súputník Imitation Game a v celkovej konfrontácii vyhráva o prsia, keďže ho do cieľa ťahalo celé herecké združenie aj so Zlaticou Puškárovou čoby jablkom sváru. Po hudobnej, scenáristickej či režisérskej stránke si nemajú čo vyčítať/závidieť. ()

Lynn

Škoda, že tvůrci nevyužili tak kvalitní námět, jako je německá mašinka Enigma. Kdyby byl film čistě válečný (= víc prostoru mohl dostat střet zásobovacího konvoje a německých ponorek, šifrování a rozšifrovávání, taktické a strategické akce obou stran atd. atd.) a nedostal se do romantické polohy, asi by také hodnocení vypadalo jinak. Takhle jsou to průměrné 3* za romantiku na pozadí II. světové, kterých již byly natočeny tisíce (i když na druhou stranu musím chtě nechtě přiznat, že tahle romantika má aspoň hlavu a patu a docela příjemně se na ni kouká). ()

lennyd

Je tomu už několik měsíců, co se dešifrovacímu týmu pod vedením Toma Jericha (Dougray Scott) podařilo rozlousknout tajnou německou šifru Enigmu. Nyní ale ze dne na den Němci změnili své tajné kódy, a konvoj amerických zásobovacích lodí se žene vstříc zkáze, která nemá obdoby. Jedinou nadějí je opět Tom Jericho a jeho tým, aby rozšifrovali nový kód. A také Wigram (Jeremy Northam), aby zjistil kdo Brity zradil a dal Němcům informace o rozšifrované Enigmě... Jelikož jsem se kdysi pokoušel jistý kód zašifrovaný Enigmou (sazmořejmě se znalostí všech nastavení) také rozlousknout, mám k tomuto filmu docela vztah. Zvlášť když si člověk představí, jak složité bez všech těch znalostí. Ale k filmu - sice bych si dokázal najít hromadu výtek, proč nějaké hvězdičky strhnout - třebas trochu hloupá romantická linie (i ta první (kdy geniální matematik prozradí své lásce první poslední), i ta druhá (kdy holka sundá brýle, a geniální matematik se okamžitě zabouchne znovu)), ale co už. Líbil se mi Dougray Scott, stejně tak i "slizký" Jeremy Northan a taktéž i Kate Winslet, kterou jsem měl z počátku docela problém vůbec poznat :) ()

Iroquaise

...dobře napsaný...možná trochu překombinovaný a zaplněný klišé, ale výsledek je funkční...v závěru už jsem se vyloženě ztrácel...ale u špionážně laděný věci mi to nevadí, možná že to i trošku vyžaduju...dobře propojený prvky různejch žánrů...zároveň solidně skloubená úroveň fabulace a reálnýho historickýho základu...britský až na půdu...konzervativní až na střechu...v důsledku spíš příjemně než retardačně...dobře zahraný - hlavně Kate Winslet a Dougray Scott, kteří jsou oba obsazeni proti svému tradičnímu typu... ()

• Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)
  • Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)
  • Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted