Reklama

Reklama

Apokalypsa: 2. světová válka

(seriál)
  • Česko Apokalypsa 2. světové války (více)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Apokalypsa: 2. světová válka používá provokativní záběry pořízené amatérskými filmaři, odtajněné přísně tajné záznamy a zpravodajské záběry, které v dané době nebyly odvysílány. Tyto znovu objevené záznamy byly obarveny, aby si diváci mohli představit, jaké to bylo zažít válku zblízka. Síla tohoto pořadu spočívá ve snaze vyprávět příběh 2. světové války novým způsobem a pomocí netradičních záběrů, které diváci ještě neviděli. Například v 2. díle uvidíte záběry francouzských školáků v malé vesnici nedaleko Arden. Je to jejich poslední den ve škole, předtím než budou muset vesnici opustit a obsadí ji Němci. Diváci také uvidí strašidelné opuštěné školní třídy bez dětí. Díky těmto záběrům je snazší si představit civilní či také "každodenní" podobu války. (National Geographic)

(více)

Recenze (198)

Zeck 

všechny recenze uživatele

Ano, geniální dokument. Je mi 21 a dokumenty o 2. světové válce sleduji už od 10 let. Hodně se mluví o tom, že tento dokument přinesl nové informace a právě tím je tak vyjímečný. To není vůbec pravda, tento dokument zabodoval pouze tím, že vybarvil historické záznamy a tím představil člověku osobitější pohled na válku. Člověk se tak dokázal vcítit téměř do každé scény, která je nám představena, prostě tu válku prožíval také. Apokalypsa má jedno velké mínus, dělali jí Francouzi. Skutečně mě nebavilo sledovat, jak Francouzi žili a "bojovali" v odboji, když totéž se dělo v téměř každé okupované zemi. Postup Spojenců směrem z Normandie na Německo se ukázal během pár minut, naopak bleskovému obsazení Francie, které tvralo pár dní se věnoval celý díl a půl a kdyby to náhodou divákovi nedošlo, vysvětlilo se mu "Ačkoliv se to neříkalo, Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, zemřelo jich ....". Na druhou stranu, je to francouzský dokument, tak proč by se jeho tvůrci nevěnovali vlastní zemi. Když jsme měli ve škole dějepis, nikoho nebavila ta tuna látky ohledně 2. WW, dokonce i mě to nudilo. Někdo tady správně naznačil, že pustit tento dokument ve školách, děti během 6ti hodin znají podstatné události celé války, protože tento dokument chronologicky dokonale poskládal všechny důležité informace, náležitě je vysvětlil a dokonce ještě stihl odbočit k válce v Pacifiku (která bohužel není dostatečně vysvětlena). 90% 09.10. 2010 ()

ryba443 

všechny recenze uživatele

Konečně válečný dokument, ve kterém se neopakují dokola stále stejné profláklé záběry, použité v každém druhém snímku tohoto druhu. Ve většině dílů je i slušný doprovodný komentář, až tedy na díl o německém tažení do Francie, když komentátor prohlásil, že Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, málem jsem šel do mdlob. Zkuste si přečíst paměti některého z československých letců, co ve Francii létali, ti na to mají poněkud odlišný názor. ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Zhuštěná encyklopedie Druhé světové. Jedná se o francouzský dokument, takže převládá francouzská - potažmo "západní" optika a východní fronta a její význam pro průběh i konečný výsledek války jsou dle mého laického pohledu poněkud upozaděny. Dalo by se říct, že tehdejšímu Sovětskému svazu je věnována největší pozornost v souvislosti s paktem Ribbentrop-Molotov, který bohužel výrazně přispěl k úspěchům nacistického Německa v začátcích konfliktu. Nicméně právě Sovětský svaz za něj následně následně zaplatil strašlivou cenu ... stejně tak jako západní mocnosti za Mnichovskou dohodu. Zaplatil celý svět, vinní i nevinní, zaplatil více než padesáti milióny mrtvých, bezpočtem navždycky poznamenaných a nedozírnými škodami - nejen materiálními - na zbídačené Zemi. P.S.: 1) "Apokalypsa: 1. světová válka" (2014) nabízí maličko ucelenější pohled i širší souvislosti - kupříkladu se podrobně zabývá i příčinami První světové. Snad proto, že si dokázala vybudovat větší odstup - odkaz v pořadí druhého celosvětového konfliktu a jeho přesah do dnešních dnů jsou daleko živější a zřetelnější a tudíž je nesmírně těžké během vlastní tvorby dokumentu zachovávat neutralitu. Apokalypsa Druhé světové se tak - možná cíleně - zaměřuje spíše na výčet faktů a unikátní, decentně kolorované dobové záběry; 2) Nevěděla jsem, že Spojené státy by se nerozpakovaly shodit jadernou bombu i na Berlín ... kdyby ji ve správný čas už měly připravenou k použití ... jen aby zabránily Rudé armádě vstoupit do hlavního města Říše. ()

Nethar 

všechny recenze uživatele

Prvních pár minut jsem měl pochyby, jestli mě bude bavit, ale velmi brzy si mě tato série získala. Pěkně shrnutá druhá světová válka. Ač se to může zdát hodně času, je šest hodin na podobný konflikt hodně málo, takže je zde skutečně tak nějak letem světem zopakováno vše podstatné, co asi většina z nás ví, často bych více detailů ocenil. Jenže o podrobné historii tahle série není, zde jde hlavně o autentické záběry, celá série se skládá pouze z originálních válečných záběrů, které byly (kromě holokaustu) následně dobarveny. Stojí za to vidět! Tři až čtyři hvězdy. ()

Rannveig 

všechny recenze uživatele

Velmi zdařilý projekt oživení významné minulosti. Převážně zvukové oživění a kolorování je hned na několik hvězdiček. Kenji Kawai pak svou hudbou korunuje celé dílo. Leč pět hvězdiček udělit nelze ani za něj. Důvody jsou dva, 1) Je velmi ptrné kdo je autorem dokumentu. Francouzi nedokázali odolat subjektivitě a prostor který dostali značně převládá, vezmeme-li v úvahu, kolik veledůležitých okamžiků celého válečného konfliktu, se zde muselo odbýt jen ve dvou-třech větách. Např. narukování Fr. osobností jako Fernandel je hezké, ale působí, jako by v ostatních zemích slavné osobnosti zůstaly sedět na zadku. 2) Nejen z důvodu mého vlastního původu, ale v rámci objektivity (když už se v dokumentu zmiňoval i odboj v Jugosávii) absence jakékoli významné události týkající se tehdejší ekonomické velmoci Československa je skličující. A přitom je z čeho vybírat - Atentát na Heydricha, Předání nejmodernější obranné sítě bunkrů nepříteli. Lidice! Když už i v Americe se po naší zlikvidované obci začali pojmenovávat děti. Atd, atd. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (3)

  • V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)

Reklama

Reklama