Událost

• USA The Event
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi
USA, (2010–2011), 15 h 29 min (Minutáž: 40–44 min)

Nick Wauters

Kamera:

Feliks Parnell

Jason Ritter, Sarah Roemer, Ian Anthony Dale, Željko Ivanek, Blair Underwood, Laura Innes, Scott Patterson, Taylor Cole, Bill Smitrovich, Lisa Vidal (více)

Sean Walker (Jason Ritter) je obyčejný mladík, který plánuje požádat snoubenku Leilu (Sarah Roemerová) o ruku na výletní plavbě po Karibiku. Před odjezdem dokonce získá požehnání jejího otce Michaela Buchanana (Scott Patterson). Dívka však náhle a bez vysvětlení z lodi zmizí a podle záznamů se zdá, že na ní ani nikdy nebyla. Sean po ní začne pátrat a narazí na spiknutí, které mu přeroste přes hlavu. Americký prezident Elias Martinez (Blair Underwood) připravuje propuštění skupiny 97 zvláštních vězňů, zadržovaných na tajné aljašské základně Mount Inostranka. Prezident se o existenci zařízení dozvěděl těsně po své inauguraci a po setkání s vůdkyní uvězněných Sophií (Laura Innesová) se i přes odpor tajných služeb a ředitele národní rozvědky Blakea Sterlinga (Zeljko Ivanek) rozhodne seznámit s jejich existencí svět. Když se chystá vystoupit s prohlášením, objeví se letadlo připravené k sebevražednému útoku. Letoun však zčistajasna zmizí z oblohy a záhada začíná… Emociální thriller plný spiknutí je vyprávěn na přeskáčku za pomoci flashbacků a z pohledu mnoha postav. Seriál využívá podobné metody jako Ztraceni, 24, Flashforward nebo Akta X. Scénář vznikl už v roce 2006, ale zelenou dostal až na konci roku 2009. (oficiální text distributora)

mysiak

Seriálová produkcia v posledných 2 rokoch naberá na veľkoleposti a túto jeseň nám prináša stanica NBC veľkú udalosť alebo aj „The Event“. Za seriálom stojí Jeffrey Reiner, ktorý produkoval seriály ako Trauma alebo Friday Night Lights. Už svojimi prvými trailermi naznačoval, že sa bude jednať o jeden z najočakávanejších jesenných seriálov Ameriky, či už hereckým obsadením alebo jeho originálnym nápadom. O jeho kvalitách už pred uvedením pilotu sa hovorilo v súvislosti s predajom do vyše 200 krajín sveta. Čo to the Event je sa pýta bežný divák? V pilote sa zoznámime s hlavným hrdinom seriálu Seanom Walkerom (Jason Ritter – Joan z Arkádie), ktorý pátra po svojej priateľke Blair (Sarah Roemer – Disturbia), a zároveň sa dostáva do klbka tajomností, ktoré vedú k veľkému odhaleniu. V ďalšom strihu sa stretávame s prezidentom Eliasom Martinezom (Blair Underwood – Sexy Špinavé Prachy), ktorý sa dozvedá o tajnom vládnom zariadení zvanom ako Inostranka na Aljaške, kde sa chce dozvedieť o tomto tajnom zariadení. Pilot je postavený na flashbackoch, kde sa zoznamuje s jednotlivými hlavnými i vedľajšími postavami, dozvedáme o ich osudoch, skutkoch ktoré ovplyvňia ich budúcnosť a v nedôslednom rade asi počiatky „Eventu“. Tajomnosť, dravosť, spád tak by sa dal charakterizovať „The Event“. Skĺbenie nápadu, dobrých hercov a mysterióznosti s akčným nádychom dáva tušiť, že sa seriál bude vyvíjať. Hlavne každý má záujem sa dozvedieť, čo je ten Event... ()

grogodil

Z tohtoročných seriálových noviniek amerických komerčných televízií, obsahoval pilot The Event ako asi jediný nejaký nápad, pre ktorý sa oplatilo zapnúť aj ďalší diel. Po dobrom nápade sa to zatiaľ však iba tak nejak kĺže a scenáristi minimalne 3/4 každej epizódy len mlátia prázdnu slamu, takže pocit zbytočného naťahovania a obkračovania toho podstatného je čoraz silnejší. Takže po štyroch dieloch to vzdávam, nech táto tuctová rodinná rozprávka vybalí v závere akékoľvek finále, čakať naň sa mi nechce. ()

Ragdoll

Po dosti nepodařeném a z části i amatérském úvodu, který se skládá, řekněme z prvních pěti epizod, kde musíte překonat spoustu negativních věcí, například přílišný zmatek a nezorganizovanost mezi jednotlivými epizodami a otravnými a častokrát nepřínosnými flashbacky, již na pohled nesympatické, bohužel hlavní postavy (prezident, Sofia), a spousta, spousta dalších. Pokud ovšem dokážete překonat tuto averzi jako já, a nebudete zcela spoléhat na nevalné první dojmy, dostanete se do alespoň částečného bodu zalíbení. Je pravda, že nebýt známého, který mi seriál doporučil a poté mě neúprosně nutil k jeho sledování, nejspíše bych na něj také zanevřel. A nyní jsem rád, že se tak nestalo, a to jednoduše proto, že jsem dospěl tak daleko, kdy už jsem sám a bez nechuti dychtil po dalších dílech a byl doslova nedočkavý. Pořád jsem viděl hodně nedostatků, nejspíše z důvodu absence vyšších finančních prostředků, takže ve finále je vše o hodně komornější, spousta efektů je otřesných, atd. Během sledování jsem si toho sice nevšiml, ale po dokoukání jsem četl jednu kritiku, ve které autor poukázal na fakt, že v Události není, opakuji není žádný humor. A já si uvědomil, že má naprostou pravdu. Ani jednou jsem se nezasmál, a to se i v těch nejnahořklejších dramatech vždy objeví alespoň trocha vtipu, který ubere část té tíživé a pesimistické atmosféry. Těžko z toho budeme vinit nedostatek peněz, tohle je chyba samotných producentů. No, dost pochybuji, že můj komentář někdo dočetl až sem, takže i když toho mám na srdci ještě hodně, je čas ho ukončit. A přeci jen jsem zklamán, že nebude druhá série. 70%. ()

Jolinar

The Event (fakt se netěšim na českou "Událost"), je velmi dobrý seriál!!! Jeho nevýhoda spočívá v tom, že přichází až nyní, po masivní vlně velkých dramatických seriálů (24 - Lost - Heroes - Prison Break - FlashForward), takže seriálový nadšenec má možnost srovnání. Již viděl tolik velkých odhalení, nepředvídatelných zvratů, nenadálých zmrtvýchvstání či nervydrásajících cliffhangerů, že ho již dokáže překvapit máloco. Co ho ale dokáže upoutat (a co vedle děje tvoří druhou hlavní složku kvalitní seriálu, popř. filmu) je zajímavá charismatická postava, kterou si může oblíbit, jakou byl dřív např. Jack Bauer Nepřemožitelný, Michalel Scofield Geniální, Hiro Nakamura Bezelstný nebo Sawyer Šibalský :-) Zatím si nejsem jistá jestli na to Sean Walker Chytrý-zamilovaný stačí. _ __ Budu sledovat dál, ale rozhodně se nejedná o záležitost závislosti, jako u výše zmiňovaných seriálů :) ()

bartias

Jasný pokus skombinovat dva nejúspěšnější seriály poslední doby Lost a 24 vtrhl na obrazovku raketovou rychlostí. Jenže tempo nevydrželo. Samoúčelně překombinované pletichaření je zajímavé jen za určitých okolností – ale určitě ne, když se dá dohromady se zvraty, které jsou dramatické jako prd na dně mořském. Každý díl končí dalším novým otazníkem a odpovědi nepřichází. Kde Lost využíval do jisté míry (dokud jste neztratili trpělivost) propracovanou koncepci, The Event tápe. Dokonce i postavy zmateně mění přesvědčení. Z průměrného hodnocení jednotlivých epizod vychází čistě průměrný výsledek. Obyčejněji už seriál o nejneobyčejnější „Události“ dopadnout nemůže. ()

• 13.5. 2011 televízna stanica NBC zrušila vysielanie seriálu kvôli nízkej sledovanosti. Naznačila tiež, že možno bude pokračovať inde. (Maslord)