Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

cajda77

Na tento film jsem se těšil přes půl roku. Abych si nepokazil překvapení, tak jsem nečetl knihu, ani neviděl původní švédský film (2009). Lituji pouze toho, že jsem navzdory svým slibům, na film nešel do kina ... Výborná detektivka! ()

Tess92

Četla jsem knížku, viděla švédskou verzi, a tak jsem se chtěla podívat i na tu americkou. A koukalo se mi na ní blbě. Skoro tři hodiny nudy. Rooney je obluda, Erika je zase unylá stará ženská, a příběh celkově je dost osekaný (což není až takové překvapení, ale měnit děj? Jak pak chtějí natáčet další díly?) Neříkám, že byl švédský film něco extra, tam šla kvalita s postupem trilogie taky od deseti k pěti (což je velká škoda, když u knížek je to přesně naopak). Na další díly se možná ještě podívám, ale stále je budu srovnávat s těmi švédskými, a s knižním originálem (který si brzo znovu přečtu, abych pak mohla hnidopišsky najít všechno, co změnili). A co mě znechutilo hned na začátku, byla asi pětiminutová znělka, která vypadala jako reklama na parfém lady gaga a naprosto k celému filmu neseděla. ()

montel

Novinář Mikael Blomkvist (Daniel Craig) přijímá nabídku stárnoucího muže pana Vangera, který hledá svou neteř Harriet, jenž zmizela před 40 lety a která nebyla nikdy nalezena. I když je stop velmi málo, Mikael dokáže s pomocí své nové přítelkyně Lisbeth (Rooney Mara) rozluštit Harrietin deník a přijít tak na kloub daleko závažnějším činům, než vůbec doufal...Téměř na chlup stejná předělávka švédského hitu, která mě ale příjde úplně zbytečná. Švédská verze je nejen lépe natočená, ale je daleko drsnější a syrovější. Kdo totiž viděl původní film tak nemá vůbec smysl dívat se na tento. Pokud ovšem nejste fanoušci Dana Craiga samozřejmě. 60% ()

Otan

Pro mne je to trochu strohé,možná až chladné jako švédská zima.Ne nenudil jsem se,ale tentokrát to byl jen normální detektivní příběh.Tak trochu jsem uhádl závěr,což pro mne znamená,že to nebylo tolik překvapivé.Craiga mám ale docela rád a myslím ,že jim to s R.Marou docela docela šlo.Kamera byla fajn,takže 3+. (75%) ()

JuliaChang

Skvělé zpracování, výprava, kamera, záběry.. famózní hudba by Trent&Atticus ..jen bych opakovala předchozí názory, dle mého dobře vystihující komentář - Djkoma-. Btw. Rooney Mara je pro mě novým objevem, co se oblíbenosti hereček týče:) ()

Xtrodinary

Fail...... To keď si ja teraz po svojom vyložím Harryho Pottera a natočím 7 filmov tak budem mať tiež hodnotenie 80%? V poriadku... idem na vec... ()

Alchemilla

Muži, kteří nenávidí ženy. Není to špatný film a nevidět švédskou verzi, šla bych s hodnocením výš. Takhle nemůžu. V podstatě se jedná o plagiát. Až do závěrečné scény je to spíš hra - najdi 7 rozdílů mezi americkou a švédskou verzí. Když nad tím tak přemýšlím, nechápu, proč americká verze vůbec vznikla, navíc po pouhých dvou letech od uvedení verze švédské. Americká nepřinesla nic moc nového, herecké výkony jsou, obzvláště v případě Lisbeth, horší, atmosféra méně působivá a určitě dokážu žít bez závěrečného dovětku. Lisbeth Rooney Maray je víc křehká a uchopitelná, ale také se více chová jako "fríkůlin" než Lisbeth Noomi Rapace. Daniel Craig nasadil svůj obvyklý výraz, který si drží ve všech svých filmech. Výrazně pohubnul a ubylo mu svalů (to jen poznámka pro obdivovatelky jeho tělesné konstituce :-) ).Zkrátka a dobře, dávám přednost severskému filmu a Fincher nefincher, toto bylo zklamání. ()

jarynzlesa

Temný detektivní trihller s dobrým hereckým obsazením. Napínavý Remake je otrockou kopií švédské verze která je velmi povedená. Film má výhodu vynikající předlohy a dlouhé scény vyšetřování a skládání střípků příběhu nejsou utahané, ale je dost možné, že se v tom někdo ztratí. ()

Jincom

Po zkouknutí tohohle filmu mám chuť ubrat alespoň jednu hvězdičku všem těm americkým šablonovitým srač..., které jsem za poslední dobu hodnotil!!! Vyborný film, k tomu není co dodat. ()

zero_zelo

četla sem knížku - 10*, švédská verze (ač by se nemělo srovnávat, řikali tady šéfové csfd) - 8*... a tadle sračka vůbec nevim, proč vznikla. dokonce sem to nedokoukala. bezpohlavní zpracování, nejspíš pro amíky, který nejsou schopný pobrat filmy evropský tvorby, protože valná většina z nich ani netuší, že ňáká evropa vůbec existuje. craig nesed, rooney má nulový charisma a sociopatii ji žeru asi jako panu zemanovi bolesti palce u nohy.. nuda nuda šeď šeď. v zásadě je průser, že chytit tu divnou severskou emoci se může amíkům podařit jen těžko, nedávaj se k tomu totiž hranolky ()

stepma

Poměrně věrné knižní předloze a pokud to od ní odbíhalo, tak spíš z časových důvodů - i tak se stopáž vyšplhala na obludných 158 minut, což ale ve výsledku vůbec nevadilo. Osobně je mi tohle zpracování bližší než švédská verze z roku 2009, která byla o poznání méně propracovaná. Pro diváka bez znalosti předlohy je toto určitě lepší volba a konec konců pro diváka, který knihu četl, asi taktéž. 4 a půl * - takže 90% ()

Djflash

Řeknu to na rovinu hned na úplném začátku mého komentáře. Americkou verzi snímku Muži, kteří nenávidí ženy, jsem tak trochu zavrhnul, protože jsem o mnoho dříve viděl Švédské provedení tohoto skvostného literárního díla od spisovatele Stiega Larssona. Po delší době jsem však neodolal a zhlédnul jsem tento snímek i od amerických tvůrců. Přemluvil mě k tomu samotný trailer a osoba režiséra Davida Finchera. Všechno to začalo nejlépe, jak mohlo. Ještě nikdy předtím jsem snad nesledoval úvodní titulky s takovým zaujetím, jako právě v tomto případě. K tomu všemu je doprovázel velmi povedený hudební doprovod, a já jsem si tak naivně myslel, že mě čeká více jak dvouhodinové výborné drama. Vyprávění samo o sobě se snažilo nijak výrazně nepřetrhat nitky s knižní předlohou, avšak u lidí, kteří mají smysl pro detail a četli knihu, budou některé vypuštěné a upravené pasáže vcelku nemilé překvapení. Zásadní zlom nastává také ve scénách, kdy bylo potřeba trochu více přitvrdit a dodat tak na syrovosti a ponurosti celkové atmosféry. V tomhle ohledu jsem spoléhal právě na režiséra Finchera. K mému úžasu se k těmto věcem postavil na můj vkus až moc konvenčně, Jako by to snad ani netočil on sám, ale spíše někdo v pozadí. Poté jsem si vzpomněl na velký komplex, jenž mají za velkou louží z úspěšných evropských filmů a seriálů a jak tamější filmové publikum nemá rádo titulky. Tím pádem mi bylo hned jasné, že snímek byl tak trochu natočen na zakázku. Cíl byl jasný krom finančního výdělku ukázat svým konkurentům, že tohle v Americe taky přeci umí a možná ještě mnohem lépe. Jenže je až s podivem, kolik kompromisů musel režisér projektu udělat, aby mohl snímek vůbec zrealizovat. Tím pádem tento detektivní thriller ztrácí podstatnou část svého kouzla, což je věru velká škoda. Herci respektive jejich výkony, masky a hudbu zde lze brát jako velká pozitiva. Z tohoto úhlu pohledu švédská verze dost zaostává, ovšem nemyslím si, že by to bylo v konečném součtu zas tak důležité. Výsledný produkt vyprodukovaný za oceánem mě velmi zklamal, prostě a jednoduše jsem očekával mnohem víc, a to vzhledem k materiálu, který měl tvůrce snímku Sedm k dispozici není zas tak těžké pochopit. Divákům ,jenž neměli tu čest seznámit se s knižní předlohou to jistě bude celé opět připadat, jako povedené sugestivní dílo s pomyslnou řemeslnou dokonalostí, které je Fincherovi snad už předurčeno. To je na jednu stranu moc dobře, protože právě tito diváci si tento počin užijí nejvíce. Pokud se bude dále pokračovat ve zpracování zbylých dvou dílů, tak by bylo dobré opustit konvence a pro změnu být trochu odvážnější a drsnější. Jedině tak lze alespoň zčásti napodobit tu někdy až doslova mrazící atmosféru, která na čtenáře působí ze samotné knihy. A právě tohle Fincher k mému překvapení nedokázal vůbec přenést na filmové plátno. A osobně jsem rád, že už se na dalších částech podílet nebude, jednoduše proto, že to nezvládl a tak je tu prostor a čas dát šanci jiným, kteří se daného úkolu zhostí třeba lépe ()

demovka

Dala jsem si tu práci a koupila si oba dva filmy, americkou i švédskou verzi (i knihu). Obě jsou dobré a trochu jiné. Švédská je věrnější knize a je tudíž více uvěřitelnější, logičtější. Americká je lepší ve výběru herců. Nemůžu si pomoct, ale Daniel Craig je lepší než Michael Nyqvist. Ten na mě trochu působí vykuleným dojmem: "Režisére a teď co?!" Rooney Mara mi do role zapadla lépěji než Noomi Rapace. I když oběma jsem jim to věřila a fandila jim. Rooney Mara je děsivější, záhadnější a působí profesionálnějším dojmem (hackerky). Viděla jsem Daniela Craiga v mnoha filmech. V Mužích.... je výborný, tedy znovu...lepší než švédský herec. Popisuji zatím herecké výkony a srovnávám. Děj je v obou filmech napínavý, nepředvídatelný a akční. Ději, zápletce a konci není co vytknout. Je to psychoclogicko- detektivní thriller. Ukazuje, že není všechno zlato, co se třpytí a není vevnitř špinavá špína na povrchu. ()

Petro

Jsem zklamán na desátou. Zvolte švédskou verzi z roku 2009. Nemohl jsem pochopit, proč usaci přetočí každej film, proč vůbec mrší ve filmech, co se jim dostane pod ruku. Pro peníze, dostalo se mi vysvětlení, pro autorská práva. Jo. Co kdyby si je tam aspoň nechali a necpali je nám. Od teď si vždy ověřím, nenatočil-li film již někdo lepší a lépe dříve! Naštěstí jsem viděl dříve švédskou verzi jen o dva roky starší. Takže jak to zmršili. Skvěle mužským šovinismem, chlap je hned nahoře a žensky mu podstrojují. Nejhorší je to po styku, kdy svérázná punkerka má ráno úhledně nachystanou snídani! Protože byl snad navrchu!. Šílená popisnost, kdy pomalu oznamují, že si hodlají říhnout a k dokonalosti dovedené slovy "mimochodem, máš ráda anál?". Snad nejvíce stěžejní důkaz jen tak mimochodem odhalí hrdinova dcera. A doslova mě dostalo, když Lisbeth přiběhne jak pejsek ke Craigovi a zeptá se "mohu ho zabít?" a od souhlasí! Strašná muzika, strašné výkony herců, asi malý rozpočet, ne? Nejzajímavějsí byly úvodní titulky filmu. ()

Gabrisha

Originál je prostě originál. Nechápu, proč Američané musí neustále vytvářet remaky, zvlásť chvíli po vzniku švédského originálu. Kdybych nečetla knihu a neviděla původní film, ohodnotila bych tento lépe. Pdodle mě je tento film naprosto zbytečný, není v ničem lepší. ()

Mates Hradecky

Je to stejné, jako když si koupíte zaškrtnuté kecky na tržnici ve stánku u dvou šikmookých. Vypadá to jako originál, ale je to jen nekvalitní napodobenina pro široké masy. Vše je přizpůsobeno americkému konzumentovi vnímajícímu pouze první signální soustavou. Tento remake stojí a padá s hereckým výkonem Rooney Mara. Na film jako celek vzpomínat nebudete, ale tohle šikovné děvče se vám zaryje pod nehtová lůžka jako tříska. ()

marien1039

Především: tohle nemá nic společeného s tím, kterou verzi jsem viděla první. Tohle je primitivní kopírka, kde se snažili Američani s úmyslem zaujmout větší veřejnost více, než Švédové, tak tam narvali o půlku informací více, než byl původní záměr a to mi došlo i bez toho, abych první viděla originál. Vznikla z toho přeplácaná kaše plná hystericky vyřvávající nány bez obočí, která se snaží být akorát zajímavá. V původní verzi je Lisabeth tichá, když něco řekne, je to nahlas, protože není zvyklá mluvit. Chová se odměřeně jako samuraj, který tasí meč proti nepříteli. Tahle špinavá držka je spíš jak opilec, který kolem sebe ve tmě máva řemdichem. Pokud bych přešla zpracování hlavní hrdinky a vrhla se na zbytek. Již úvodní titulky jsou dělány v rádoby velkém stylu: "my-jsme-velcí-borci-umíme-udělat-drsňácké-video". Ani Daniel Craig to moc nezachránil. Ten chlap má prostě talent si vybrat film, který je tak děsný, že ani jeho herecký talent ten film prostě z kanálu nevytáhne. ()

sha.piro

Proč se Američané chopili něčeho, co bylo tak mistrně natočeno o pouhé 2 roky zpět ve Švédsku? Protože titulky čtou neradi? Protože evropský film je pro ně nic? Protože neznají herce a nemají k nim vztah? Těžko říct. Každopádně až do rozuzlení a vypátrání vraha se jedná o naprosté kopírování, které postrádá hlubší smysl. Až teprve poté je filmu dán větší prostor v jedné části příběhu, než v tom švédském. Ale to, že zde chybí někdo, kdo by mohl alespoň z poloviny konkurovat Noomi Rapaceové v roli Lisbeth je hned po jinak čistém plagiatorství asi druhé největší úskalí filmu. Noomi měla obrovské charisma, role jí seděla tak, že jste uvěřili tomu, že taková je i ve skutečnosti... Tohle je jen slabý odvar (alespoň do onoho "salónku utrpení") ()

veronika.dm

Možná je to tím, že jsem viděla dříve originál než remake, ale už o není ono. Nějak jsem jim jejich pracovní nasazení a herecké výkony nemohla uvěřit. Takže o hvězdu méně.. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno