Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

luco323

Rozbeh bol síce trochu pomalší, no myslím si že stále nie dosť pomalý na to, aby priemerný Slovák pochopil všetky súvislosti. Samozrejme sa to nedá zrovnávať s knihou ktorá je sofistikovanejšia a snaď bez akejkoľvek slabej časti. Film sa síce snaží verne kopírovať knihu a niekde sa mu to aj darí(dokonca nechýbajú niektoré maličkosti) no ústupky a zmeny v príbehu na ukor jeho zjednodušenia si vyžiadali svoju daň. Osobne mi tam chýba tá ťaživá atmosféra ako aj veľmi slabá práca s vývojom osobnosti Lisbeth. Keby má byť film tak dobrý ako kniha, chcelo by to značne predĺžiť stopáž a viac rozvinúť príbeh. Možno dokonca rozdeliť film na vol.1 a 2. ()

90125

Kedze som sa nestal nejakym velkym fanusikom svedskeho origosu, ani tento film (co je na 90 % dtto) na mna nijak zvlast nezaposobil. Jasne, tento film bol v nevyhode, lebo bol druhy. Zapletka bola odhalena. Ale aj tak, ocakaval som ze taky niekdo, ako je mr. Fincher da do pribehu o hodne viac "toho svojho" a ze bude menej kopirovat original. Iste, remeselne je to perfektné, ale tu Fincherovsku pridanu hodnotu, tu tam, aspon ja, moc necitim. Cele vysetrovanie je este zapeklitejsie ako pri originale, ale švedsky film ten pribeh porozpraval lepsie. Celkovo som postradal viac napatia a viac možností mať tie postavy rád. Aj postava Lisbeth, jediná zaujmavá postava, sa mi zda byt lepsia vo svedskej verzii. Syntaky Trenta Reznora ma tiez nijak extra neoslovili. A dost ma zarazili vsetci ti anglicky hovoriaci švédi ?!? Cakal som, ze bude pribeh zasadeny do US prostredia. Ak sa mi nieco ozaj pacilo, tak to bola uplne posledna scena filmu. To precitnutie zamilovanej goticky. 64 % ()

james11

Netuším, jak mám hodnotit. Film to je velmi působivý, ale o 2 roky mladší švédská verze je údajně úplnou kopií. Nemám opravdu sílu koukat teď na dějově stejný film, i kdyby byl dost odlišně natočený, takže se spokojím s tím, že se mi film líbil. ()

tabackej

Poté co jsem jako první viděl Švédský originál mne napadlo, že se podívám i na Americký remake a schválně je porovnám. Jaké bylo zděšení, že je to doslova stejný film. Jediná změna je v dialozích kde jsou občas prohozené repliky, a že postavy které mají být při vyšetřování mrtvé, tak jsou asi pro zjednodušení živé... Navíc mi Rooney Mara jako Lisbeth nepřišla tak dobrá jako Noomi Rapace. Ta má přeci jen hezčí tetování :-) ()

vladi3

Tato verzia mi sadla viac, ako svedska... Mozno to bolo tym, ze uz som vedela, co ma caka... Ale hlavne svedi sa s nicim neparaju a na ich verziu som trosku prudernejsia :) co sa tyka tejto verzie tiez mi viac sadli hlavni akteri a Rooney bola neskutocna! ()

Chlo0opek

Lisbeth je opravdu nezvyklá hlavní role a její představitelka Rooney ji zahrála vskutku skvěle. Trochu mě zarazily odvážné scény, ale i tak bych to neměnil - zkrátka nebyly přímo rušivé a do konceptu prostě zapadly. Skvělý příběh, který mě donutil znovu začít sledovat pěkně od začátku celý příběh, abych si jej náležitě užil a nakonec jsme měl podobnou "nástěnku" jako Mikael, abych se v tom vyznal:). Zkrátka jsem si tento film dokonale vychutnal;). Jediný dvě skrvnky na jinak super filmu byla scéna, kdy Lisbeth polévá Mikaelovi alkoholem tvář, alkohol mu teče po tváři i do očí a mu to nevadí a také mi trochu chyběla informace, kolik že těch penízků Lisbeth tomu Mikaelovi vrátila.. ale i tak si tento snímek u mě to vrcholné hodnocení zasloužil. ()

matej.perun

David Fincher skutočne JE jedným z najosobitejších a najvýraznejších filmárov súčasnosti. A Lisbeth (neuveriteľná kombinácia krehkosti a zraniteľnosti s dravosťou, vypočítavosťou a genialitou) definitívne na tróne mojich filmových lások vystriedala Scarlett Johansson (Lost in Translation). ()

bloudilek

Viděl jsem a líbilo se to, ale viděl sem dříve švedskou trilogii s Michaelem Nyqvistem a to je pro mě panečku film, tady bych řekl, že to nebylo špatné a díky charismatickému hlavnímu hrdinovi pro mě koukatelnější, Nyqvist mě až tolik nesedl, ale to je asi jediné, příjde mě to dost odpoutané od americké klasiky a má to nádech severu, není to typický americký film, který vám buď nic neřekne a je šíleně zamotaný nebo je to o samé akci, ALE prostě je to už film, který byl jednou natočen a nedá vám nic nového, jen trochu jiný směr, jsme tu všichni zamerikanizovaní a asi už i já takže pro mě třeba americký herec je sympatičtější než švédský, proto, když to vše shrnu tak i přes značné výhrady musím dát 80% ()

2sistem

Kdybych nejprve neviděl vydařenou švédskou verzi, asi bych dal 4 hvězdy, ale po srovnání mě zklamala tato americká verze s obsazením počínaje po zpracování konče. ()

gizi

Režisérsky výborně odvedená práce, ovšem námět, děj, to není moje krevní skupina, to není, co by mě zajímalo. Z mého pohledu rozporuplné, proto si ani netroufnu hodnotit. Na jednu stranu precizní film (80%), na druhou stranu příběh (50%). 16.4.2015. Opakované shlédnutí po více než 3 letech nebylo marné, dám 70% a 4*. Skvělé intro! ()

Jorge87 odpad!

Nikdy nepochopim, jak může mít úspěch remake filmu natočený pár let po původním. Pro hodnocení jsem byl rozhodnut ještě před úvodními titulkami. Lisbeth je tak neskutečně odporná, až je to k smíchu a silně mi připomíná Majkla Džeksna v klipu Thriller. Daniel Craig je mi navíc značně nesympatický. Sračka na entou. ()

knoxwile100

Nečetl jsem knihu, neviděl původní film, jen tento remake a bavil jsem se dobře. Je fakt, že to nemá takovou atmosféru jako větsina Davidových filmů, ale stále si drží svoji režisérskou úrověň. ()

bohyyy

Precizní vytvořená detektivka. Fincher vládne řemeslem jako málo jeho kolegů, ale pořád nemůžu úplně potlačit pocit, že osobního vkladu je tam pomálu a je hlavně v maličkostech. Přestože úžasný střih a znervozňující hudbu přelévající se ze zdánlivého hluku prostředí a zase zpět jsem si opravdu vychutnal. _______ I když nikdo jiný těžko zbývající filmy natočí líp, jsem rád, že se Fincher rozhodl jít od pokračování dál. Přece jenom plýtvat takový talent na něco, co není moc kompatibilní s filmovou dramaturgií by byla škoda. 80% PS: Rooney Mara je podle mě ještě lepší než Noomi Rapace ve švédské verzi. PPS: Po dalších zhlédnutích musím dát za pravdu těm, kdo tvrdí, že je to mnohem progresivnější a osobitější než se na první pohled zdá (zpětně je zajímavá hlavně Ficherova fascinace mediovaností paměti a precizní práci s informacemi začínající u Zodiaca a vrcholící ve Zmizelé), ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to není tolik zábavné, ať už ve srovnání s Fight Clubem nebo třeba aktuálnější Zmizelou. ()

flouny8

Za mě lepší než švédská verze. Finche to celkem dává a Craig je tu mnohem sympatičtější než jako Bond. Dobrý spád i kamera a hodně dobrá hudba. Určeno k budoucímu znovu shlédnutí. ()

Slahy94

Nemůžu si pomoc, ale toto je vpodstatě plagiát. Jaký má smysl natáčet předělávku dva roky poté, co Švédové natočí vlastní film. Některé scény dokonce jakoby byly vystřižené z původního filmu. Přestože se to odehrává ve Švédsku, všechno musí být v angličtině s anglicky hovořícími herci. Jasně, vím, že to není poprvé, co Američané přetáčí zahraniční filmy. Možná to nějak souvisí s jejich kulurou, možná se neradi dívají na zahraniční filmy a herce, protože je mají spojené jen s něčím exotickým a artovým. To mi prostě na tomto fimu nesmírně vadilo. Nicméně ohledně filmu samotnému, divák, který se s původním švédským filmem, který je jednoznačně lepší, ještě nesetkal, si užije slušný, řemeslně dobře zvládnutý thriller, těžící především s vynikající předlohy. Nejde opomenout ani slušné herecké výkony v čele s nezvykle civilním Craigem a jako vždy skvělým Stellanem Skarsgardem (škoda, že nehrál v původním filmu). Jako satisfakci lze brát alespoň to, že Američané se narozdíl od Švédů zatím ještě nedostali k přetočení dvou zbývajících dílů. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno