Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Banáni jsou předzvěstí Zeliga a Spáče, nebo-li chrlení satiry na vše možné, co se Fidelovi Woodymu za těch předchozích 35 usadilo v hlavě. Předně ale nejde o nastolení lepších poměrů, socialismus sovětského typu Woodyho nikdy netrápil, nakonec on zaznamenává kulturní a historické reference v povrchní rovině aneb když tomu nerozumím, budu se tomu vysmívat. Woody Allen vám klidně vyjmenuje 50 filozofů, ale maximálně o 2-3 dovede hovořit více jak deset minut. A v neposlední řadě by si měl vzít příklad z hára tehdy mladistvého intelektuála SLYho, který se filmem mihne. Protože vlající sláma kolem Woodyho uší nemá z hlediska kadeřnictví obdoby. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ranej Woody, takze opet takova strestena komedie se zajimavym pribehem, kterej nejdriv pul hodinky sleduje smolare Woodyho a pak se presune do Jizni Ameriky a je to takova parodie na statecky se svejma partyzanama, diktatorama a podobne. Celou dobu Woody pali jeden paradni for za druhym, ale ke konci uz mu precejen lehce dochazi dech. Navic to obcas pripomina grotesku. Taky stoji za pozornost mladej Sly jako utocnik v metru a mel by tu bejt i DeVito, kteryho jsem si ale nevsim. Proste takova jednoducha zabava, ktera ani chvily nenudi. Slabsich 5*. ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Ono by to možná fungovalo i jako politická satira, ale komediální stránka s přehledem tu "politicky angažovanou" přebíjí. Je pravda, že za zasmání stojí pouze ta místa, kde se vyskytuje Woody osobně; naštěstí je jich však dost, takže ta rozpačitější - úvodní převrat, "kacířská" reklama - utonou v moři kvalitního humoru provonělého Allenovou osobitou filosofií, kterou tu tak krásně shrnul do věty:"Po smrti nestojí sex za nic!" ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Další výtečná věc Woodyho Allena. V jeho ranných filmech je vidět výtečně parodický přístup k masovým médiím. Zatímco v Seber prachy a zmiz je to dokumentární rozhovor s mírou retrospektiv, v Banánech dostávají na frak všichni ti investigativní reportéři a jejich vlezlé praktiky. Krom toho se Allen projevuje i jako brilantní satirik, co má oči otevřené a kdejakou ideologií se nezblbne. Právě tahle "politická" povaha Banánů mi nesmírně sedne a mám pocit, že v dalších dílech ji Allen do takové míry nevyužil (zvlášť v taškařicích po roce 2000). Vše ostatní nutné včetně narážek a trefných reakcí nechybí, byť je děj poněkud (jak už je nade mnou řečeno) zhuštěný. Pátou hvězdu za mladého Stalloneho. Má fakt docela ránu... ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Několik málo geniálních fórů v umaštěném a osoleném obalu? Ale nakonec proč ne. Ultimátní scéna s Novým zákonem ke konci jak vystřižená z České sody a soud slibovaly mé odpuštění, kdyby se celý film tak trochu nepohnojil závěrečnou částí v posteli, která měla nevyužitý potenciál jako ostatně dost dalších poslepovaných scének. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • Woody Allen tento film vůbec nepovažoval za politický, proto byl velice překvapen, když jej přijel propagovat do Evropy a tamější média chtěla v souvislosti s tímto „přihlouplým filmem pro zasmání“ mluvit jedině o politice, kterou si do něj promítala. (raininface)
  • V čase 1.08.55 se v záběru ukáže český herec Jára Kohout (jedná se o záběr na porotu u soudu). (jexik)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama