Německo, rok 1772. Mladý student práv a začínající básník Johann Wolfgang Goethe neprožívá zrovna šťastné období. Byl vyhozen z důležité zkoušky z práv a jeho otec ho pošle pracovat k Říšskému komornímu soudu do Wetzlaru s cílem „vyhnat mu tu jeho poezii z hlavy“. Ve své nové profesi se ale rozervaný romantik osudově a nešťastně zamiluje – jeho vyvolenou je mladá dívka z chudých poměrů Lotte Buff, kterou si má brát Goethův nadřízený Albert Kestner. Zdrcený Goethe se uchyluje k psaní a své zlomené srdce si vylije do románu Utrpení mladého Werthera, který vystihne pocity celé generace a zajistí mu nesmrtelnou slávu. (oficiální text distributora)

Saesulkun

Když se člověk dívá na takového F. L. Věka, říká si, ale jo, takhle ty lidi v té době mohli mluvit, myslet a jednat. Když se díváte na Goethe!, vidíte lidi, kteří jednají jako v 21. století, akorát holt nemůžou mít na sobě značkový hadry a v rukou mobily a občas prostě musí říct větu typu: "Žádám satisfakci!" A to si přitom s jinými aspekty 18. st. tvůrci vyhráli. Myslím např. špinavé ulice, nebo 3 typy oslovování. (V originále. S českou lokalizací se nikdo nepáral, takže si v ní skoro všichni tykají.) ()

Katy19

Krásný, jemný a citlivý film s dobrými herci. Pokud byl skutečný Goethe stejně tak okouzlující, hmmm... ()

wick

Vtipně natočené drama .....o nenaplněném vztahu známého básníka k jedné dámě. Škoda toho trochu hollyw. konce. ()

robbez

První část filmu mi připadala jako celkem povrchní červená knihovna s trochu křečovitou snahou přiblížit Goetheho osobnost dnešní mladé generaci. Goethe určitě nebyl žádný suchar, ale otevřenost chování postav (hlavně asi Lotte) ve filmu odpovídá spíše vkusu současné doby, než realitě v Německu před více než dvě stě lety. Taky závěrečná scéna není zrovna dvakrát realistická. Tolik lidu by se možná sešlo v ulicích při nějaké revoluci nebo vyhlášení války, ale určitě ne při vydání knihy. Goethe se prý k svému Wertherovi nerad vracel, protože se bál znovu procházet city patologického stavu, z něhož kniha vznikla. On ji napsal, aby se očistil a skutečnost proměnil v poezii. Jiní se ale domnívali, že musí proměnit poezii ve skutečnost. Goethe taky později prohlásil, že tato jeho kniha nevyvolala nemoc, ale jen "odkryla chorobu v mnoha myslích dávno utajenou." ()

Tethys

Docela zábavně zpracovaný krátký úsek Goetheho života (ten se už před Lotty zamiloval dvakrát a pak ještě několikrát-poslední láska po sedmdesátce Ulrika ). Než se oženil žil skoro 20 let s Christiane Vulpius jen na hromádce - což bylo na tu dobu celkem neobvyklé. Takže by si zasloužily tímto odlehčeným způsobem zpracovat i další období jeho života. To by si pak mnohem víc žáků a studentů přečetlo něco z jeho díla a neodbyli to jen naučenou frází, že jde o jednoho z představitelů hnutí Sturm und Drang. Pro mně je zajímavý i tím, že jeho koníčkem byla geologie (vlastnil velkou sbírku minerálů) a např. kromě Karlových Varů v r. 1790 navštívil za tímto účelem Adršpach. ()

rhodos

Mladý zamilovaný Goethe a pro mne nečekaný filmový zážitek. Herci skvěle vybraní a věrohodní. Jen jsem litovala toho hollywoodského konce, což sráží i mé hodnocení. ()

Gigulina

Vcelku povedeny film, az na cesky dabing kdy mistama uplne vypadavaly dialogy. Kdo ma moznost v originale s titulkama, urcite to bude mnohem lepsi. ()