Režie:
Yimou ZhangScénář:
Heng LiuKamera:
Xiaoding ZhaoHudba:
Qi-Gang ChenHrají:
Christian Bale, Ni Ni, Paul Schneider, Dawei Tong, Shawn Dou, Frida Li, Jingchun Wang, Xinyi Zhang, Chaobei Wang, Junichi Kajioka, Yuan Nie, Dao Qi, Xiaomei Su (více)VOD (1)
Obsahy(5)
Válečný velkofilm od režiséra filmu "Hrdina". V roce 1937 stojí Nanking v přední linii války mezi Čínou a Japonskem. Když útočící japonská císařská armáda obsadí hlavní město Číny, zoufalí civilisté hledají útočistě za zdánlivě ochrannými zdmi západní katedrály. Tady nalezne úkryt i John Miller, uvězněn uprostřed válečného chaosu a následné okupace. Připojí se k němu skupina nevinných školaček a třináct kurtizán, které jsou stejně jako on odhodlány uniknout hrůzám, které se dějí za kostelními zdmi. Nakonec je to hrdinský čin, co vede zdánlivě nesourodou skupinu zpět do boje ve snaze přežít násilí a pronásledování ze strany japonské armády. (oficiální text distributora)
(více)Videa (2)
Recenze (179)
Zajímavé a pěkně vyprávěné válečné drama, které zaujme kvalitně zpracovanými bitevními scénami ale zklame přílišnou lineárností, vyplývající převážně z toho, že prakticky celý film se odehrává na jednom místě (kostel a okolí). Christian Bale je zde pouze pro to aby nalákal americké a evropské obecenstvo ale nemyslím si, že se mu to podaří. Yimou mi více sedí jako vypravěč barevných příběhů, plných soubojů a křehké romance. ()
DVD s filmem Flowers of War jsem si koupil přímo v Nanjingu v den, kdy jsem navštívil památník nanjingského masakru, který je považován za jeden z nejhorších projevů lidské brutality. Japonci tehdy během 6 týdnů (na přelomu let 1937/38) vyvraždili ve městě Nanjing přes 300.000 Číňanů. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingsk%C3%BD_masakr . Takže můj celkový dojem po zhlédnutí tohoto snímku byl navíc podtržen silnými emocemi, které ve mě tento památník vyvoval. Toto válečná drama čínské produkce se nezabývá těmi nejbrutálnějšími zločiny, které Japonci v Nanjingu páchali. Hrůzu války ukazuje na osudu mladých náctiletých dívek, schovanek kláštera, které mají "zazpívat" japonským vojákům při jednom z večerů. Od znásilnění a následného zabití je zachrání americký opilec John, excelentní Christian Bale, který na začátku filmu myslí jen na svoji záchranu. A také skupina mladých žen, které si živí tím nejstarším řemeslem a které v klášteru hledají původně pouze azyl. Výborný film o lidské statečnosti a hrdosti. Snad jen délka filmu je jeho slabějším místem. 2 a půl hodiny je na Evropana již příliš, ale musíme si uvědomit, že film byl točen především pro čínské publikum, pro které jsou 3 hodinové filmy standardem. ()
Hodnotil bych nejradši samými vulgarismy. Tuhle roli vzal Bale snad jenom kvuli penězům, protože nechápu jak by člověkm mohl chtít hrát v příšerné čínské propagandě. Zhang Yimou mě dost zklamal, žádná poetika nebo drama s nějakým přesahem. Pouze samé kecy kecy kecy, film by se dal ohodnotit tagy "štětky, klášter, školačky, uřvaný pubescent a zbloudilý běloch hledající dobro v sobě samém". Dobrý film pro vymyté mozky miliardy číňanů, pro mě neskutečné utrpení. ()
Film, který se emocionálně vnucuje a podlézá západním konzumentům asi jako vyšňořená nankingská prostitutka. A stejně jako ona halí prosté jádro pod falešně vznešený zevnějšek. Baleova postava je vlastně nechutně stereotypní "bílý spasitel", který v sobě objeví hluboký soucit s Číňany a američtí diváci se s ním mohou snadno identifikovat -mimo jiné proto, že jej hraje známá hollywoodská hvězda a oba národy sdílejí určitou historickou averzi k Japoncům. Aby byl efekt dokonalý, je většina dialogů přednesena v angličtině (a v dobré polovině těch čínských akorát někdo překládá to, co bylo předtím vysloveno anglicky). Ani válečné scény v první polovině nepřidávají filmu na kvalitě, neb ač jsou z řemeslného hlediska skvěle natočené, ruší svým nadrealistickým heroismem a takřka videoherní nadsázkou (neuvěřitelně schopný čínský sniper vs. rota japonských vojáků s inteligencí ovčího stáda). 50% ()
vizuálně podmanivý snímek,který je nejsilnější ve válečných scénách,které jsou opravdu vynikající a místy hodně drsné.Žel bohu ve zbytku filmu odehrávajícím se v útrobách kostela už to taková slává není a menší krácení by rozhodně neuškodilo.Emočně mě pak Flowers of war lehounce minuly a budu si je tak pamatovat právě díky síle válečných scén...80% ()
Galerie (34)
Zajímavosti (9)
- Snímek byl v Číně promítán několik dní po 74. výročí masakru v Nankingu. (chelseaman22)
- Christian Bale byl do hlavní role doporučen Stevenem Spielbergem. (oje)
- Snímek vychází z literární předlohy „13 Flowers of Nanjing“ od Gelinga Yana. (DailyDreamer)
Reklama