Reklama

Reklama

Zločin

(seriál)
Trailer 1
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2011–2014), 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Hudba:

Frans Bak

Hrají:

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(44)

Sarah čeká poslední den v práci. Stěhuje se i se synem za snoubencem. Je však povolána do parku, kde se našel dívčí svetr a kreditní karta. Vyjde najevo, že oblečení patří pohřešované dívce. Osobní život bude muset jít na chvíli stranou... (TV Prima)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (413)

maddy 

všechny recenze uživatele

Skvelé! Seriálové prekvapenie roku 2011. Vôbec nič som neočakával a dostal som toho priam požehnane. V súčasnej dobe, kde sa každý snaží zaujať čo najefektívnejšími nápadmi, ktoré však neraz postrádajú akýkoľvek zmysel, som po dlhej dobe dostal nanajvýš inteligentný seriál pripomínajúci kultový Twin Peaks (chýba akurát tá „mystery part“), tentokrát dokonca mi ani nevadí, že sa jedná o remake dánskeho seriálu Forbrydelsen. Klasická poctivá krimi detektívna vyšetrovačka (zabudnite na všetky „sci-fi“ vyšetrovacie metódy zo CSI a pod.) v kombinácii s ľudskou drámou a dokonca aj dávkou politickej rivality. Každá a jedna línia je pritom vyvážená, tak aby diváka držala v napätí. Vyšetrovanie prebieha postupne a jednotlivé zvraty sú dávkované rozumne až na konci každej epizódy. Dramatická línia ponúka pohľad na rodinu zavraždenej Rosie Larsen (to nie je spoiler, už to je napísané aj na plagáte ;) a s tým spojené útrapy ako napríklad aj výber rakvy. Neľahký zážitok hlavne pre empatickejších divákov, všetko však na decentnej úrovni. Politická časť je zo začiatku trocha zmätočná, ale postupom času divák zistí, že má svoj zmysel. V pár momentoch síce mierne naťahované alebo až príliš pomalé, ale výborne napísané postavy spolu s inteligentným scenárom dokážu udržať neustály záujem. K tomu depresívna takmer až noirová atmosféra Seattlu dotváraná upršaným počasím pripomínajúca skôr európske filmy, zaujímavý je aj ten fakt, že jeden diel seriálu sa rovná aj jeden reálny deň, ktorý v epizóde uplynie. Bod navyše za vynikajúci výkon Mireille Enos, ktorá spolu s postavou odhodila všetku ženskosť a pôsobí ako typická vyšetrovateľka, za Billa Campbella ako politika, ktorý vždy skrýva nejaké tajomstvo a Michelle Forbes ako matku, ktorej som jej žiaľ veril každú sekundu na obrazovke. Chválený Joel Kinnaman mi liezol trochu na nery a prakticky ma naštvala len jedna časť, tuším s poradovým číslom 11 (hľadanie matka-syn), ktorá bola totálne zbytočná pre akýkoľvek predošlých aj nadchádzajúci dej. CELKOVO: 4* PS: tým záverom si nie som istý, na jednej strane zanechal diváka v dokonalom napätí a v podstate mohol aj nemusel odhaliť vraha podľa toho z ktorého uhla pohľadu sa to vezme, no na druhej strane dúfam, že sa z toho snáď nestane v druhej sérii len zbytočne naťahovaná omáčka PS2: stanica AMC stále prekvapuje a dokazuje, že v seriálovej tvorbe patrí k špičke – Killing, Walking Dead, Mad Men, Breaking Bad (u mňa zabodovali hlavne prvé dva menované). / Season 1 = 4* (8/10) / Season 2 = 4* (8/10) / Season 3 = 3,5* (7/10) / Season 4 = 5* (10/10) ()

..Lucas.. 

všechny recenze uživatele

Po první řadě můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu. Napínavý děj a dobrý konec, i když ne úplně tak, jak jsem si to představoval, ale alespoň se máme ve druhé řadě na co těšit :) A taky se mi moc líbily herecké výkony, obzvlášť Linden, Holder a matka Rosie a potěšil Alan Dale v epizodní roli ;) ()

Reklama

Toj 

všechny recenze uživatele

(hodnoceno po 10 dílech) The Killing se řadí společně s The Walking Dead k tomu slabšímu z produkce AMC. Skvosty jako Mad men, nebo Breaking bad asi těžko něco překoná... Každopádně bych seriál nakonec označil za spíš milé překvapení. Žádný geniální progresivní seriál nové generace to samozřejmě není, ale ani neurazí.. O co se jedná? Podobnost s Twin Peaksem je docela zřejmé, ale to ovšem jenom na úrovni fabule. Řešíme smrt středoškolačky, všichni jsou zdrcení a trvá to celou sérii. Vedle toho tu jsou zřejmé inspirace jinde. Téměř noirová atmosféra šedivého/temného velkoměsta, kde neustále prší (a kapky deště jsou neodmyslitelnou kulisou mnoha i interiérových scén). Vedle toho je tu jakýsi důraz na realističnost. Ten není tak extrémní jako v případě The Wire, ale jistá inspirace tu je (řešení zločinu se prolíná s politickou kampaní sympaťáka, který chce lepší Seattle, ale mnohdy se jedno dobro dostane do konfliktu s jiným dobrem - řešením zločinu). Tlak směrem k melodramatu jsem schopen seriálu odpustit. Občas je problém s přílišnou scématičností, některými klišé při řešení zločinu. Příběh se musel za každou cenu otočit kolem FBI, hrozby islámského terorismu atd. Vedle toho považuji za chvályhodné některé stylotvorné prvky. To je dáno tím, že jeden díl představuje jeden den ve vyšetřování. Z toho plynou časté paralelní montáže, které často spojují události v reálném čase. Často takové pravidelné skoky vedou k tomu, že je vynechané samotné vyvrcholení, či explicitní vysvětlení konce scény a tím je udržena příjemná náznakovost. (příkladem toho je například starostův hod basketbalovým míčem o peníze). Obecně jsou elipsy výrazné a my občas sledujeme jednu postavu v jeden čas a potom v jiný čas na jiném místě bez trapných záběrů na posun slunce, městskou dopravu, či nějakou novou budovu. Chápu to jako apel na inteligenci diváka, snahu o výraznou práci se stylem a vážím si toho. Radost mám i z postav, kdy nekoukáme jednoduché modely a modelky. Ale vizuálně celkem normální lidské typy s trochu složitějším charakterem než se od podobného žánru očekává. Sympatické je, že to rozprostření vyšetřování do série vytváří možnost tvorby jakési komunity kolem seriálu. Rodiny, přátelé a fanouškové na internetu se mohou po jednotlivých epizodách dohadovat, co se stane a hlavně, kdo je vrah. No nerad bych seriál vyloženě přechválil. Jak jsem zmínil i zde narazíme na klišé a schématičnost. A hlavně to nedosahuje hloubky Městečka Twin Peaks. Tam ovšem šlo také o trochu něco jiného. Tohle je detektivka. ()

LoLaa 

všechny recenze uživatele

Už od začátku mě seriál tak chytil, že jsem měla problém si po každé epizodě hned nepustit tu následující. Všechny pohledy - rodiny, vyšetřovatelů i politiky mě baví a dodávají seriálu na neotřelosti a originalitě. The Killing je plný napětí a nečekaných zvratů, ale i vtipu. Když pominu, že se mi zatím některé postavy nedostaly pod kůži a někteří herci mi jsou docela nesympatičtí, nemám (zatím) co vytknout a můžu jen doporučit! ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

The Killing má stejnou zápletku jako Městečko Twin Peaks Davida Lynche. Řeší se zde vražda mladé studentky. Jeden díl rovná se jeden reálný den. Tady, ale podobnost končí. Lynchovo dílo sklouzává do vln podivných snových výjevů, netypických postav nebo pění ód na kávu či ovocné koláče. The Killing se naproti tomu snaží o maximálně realistické vykreslení osudů pozůstalých, kriminalistů a politiků, které tato vražda ovlivňuje jelikož se blíží volby. 1. série měla úžasnou depresivní atmosféru skoro jako severské filmy, což je asi ovlivněno tím že se jedná o remake seriálu, který pochází právě z jedné severské země (Dánsko). Těším se na druhou sérii. 75% ()

Galerie (535)

Zajímavosti (9)

  • V úvodnom dvojdieli 3. série hrá Jewel Staite priateľku detektíva Holdera (Joel Kinnaman). V scéne v kúpeľni odhaľuje jeho tetovanie s textom Serenity. Ide o odkaz na seriál Firefly (2002) a film Serenity (2005), kde Jewel Staite stvárnila postavu Kaylee slúžiacu na vesmírnej lodi Serenity. (Gothar)
  • Herečka Mireille Enos na sebe prozradila, že před natáčením seriálu ten původní dánský z roku 2007 nikdy dřív neviděla. (Conspi)
  • Ačkoliv je děj seriálu zasazen do washingtonského Seattlu, natáčení probíhalo výhradně v městech Britské Kolumbie v Kanadě, Vancouveru a stotisícovém Coquitlamu, kde se nachází i nemocniční zařízení Riverview Hospital z pilotního dílu. (Conspi)

Související novinky

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Joel Kinnaman prorazil díky detektivnímu seriálu The Killing a loňský Robocop ho měl proměnit v novou hollywoodskou hvězdu. Nakonec to tak úplně nevyšlo, pětatřicetiletý Švéd ale rozhodně nehází… (více)

Drsný Preacher do party s Walking Dead

Drsný Preacher do party s Walking Dead

19.11.2013

Nekompromisní hrdina od „komiksového Tarantina“ Gartha Ennise už měl uzřít filmová plátna (zajímali se o něj taková jména jako Darren Aronofsky nebo Mendes) i televizní obrazovky (seriál z produkce… (více)

Mark Strong bude mocný i v televizi

Mark Strong bude mocný i v televizi

26.03.2013

Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho… (více)

Colin Farrell v dobách artušovských legend

Colin Farrell v dobách artušovských legend

16.03.2012

Je to docela překvapení. Studio Warner Bros. koncem loňského roku slibovalo nové pojetí artušovských příběhů v romanticko-dobrodružné fantasy Arthur and Lancelot. Titulní postavy si měli zahrát Kit… (více)

Reklama

Reklama