Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

MarkHoppus

Málo českých umělců dosáhlo celosvětového uznání, ale žadný český umělec nedosáhl slávy Miloše Formana. Amadeus je pro něj už druhý oscar a film opravdu stojí za zkouknutí. Věřím že se bude líbit i odpůrcům vážné hudby. ()

Blalle

Tento film je sice žánrem hi-fi (historická fikce), ale ošklivě bych se podíval na každého, kdo by mu to vytýkal. Málokterému filmu se totiž podařilo otevřít tolik existenciálních otázek tak strhujícím způsobem. Střet vzájemných nepochopení - poněkud uprděně osvícenecký dvůr, systém starých já-na-bráchů versus vášnivý génius. A skladatel, který má právě tolik talentu, aby pochopil cizí závan božství a svoji průměrnost. A Bůh, tajemný jako vždycky. Ačkoli Forman s ním v podtextu nepočítá, dokáže se na Něj pronikavě tázat. Odpověď právě tak odpovídající, jako tajemná spočívá v parafrázi biblického žalmu: Marně se namáhá Salieri, Bůh dává svým miláčkům talent ve spánku. ()

alpeew

Tento film v roce svého uvedení působil v českých kinech jako zjevení a v době jeho putování pražskými kiny jsem ho viděla hodněkrát. Jeho českou verzi v tv jsem vidět nechtěla(nedokázala jsem si T.Hulce představit ani s češtinou ani s jiným smíchem) a myslela jsem si, že dvd vydané s odstupem 14 let, mne už tak nedostane. Chyba, dostalo! Smršť emocí, jaké se člověk nejen nebrání, ale dobrovolně jí podlehne. A první, co po posledních titulcích udělá, je nákup jakéhokoli cd s Mozartovou hudbou, protože ta je v hl. roli příběhu. Souboj geniality s průměrností je jen povrch příběhu, skvělý casting a v neposlední řadě geniální režie z Mozartových a Salieriho autibiografických fragmentů dělá kompaktní, silný a burcující film. ()

d1x

Film. kterému nelze nic vytknout. Hřebík byl uhozen na hlavičku. Formanovi se tento film prostě povedl se vším všudy. Přidejte k tomu dokonalý herecký výkon v podání Toma Hulce a hodnocení 5 je na světě:-) ()

Dzegr

Skvělé drama a hlavně výkon ze strany Toma Hulceho. Jeho histerický smích pobaví. Je obdivuhodný, jak na téma vážné muziky, což mě třeba vůbec nic neříká, dokáže Forman udělat takový film, od kterého se neodtrhnete a hltáte to až do titulků. ()

HarlanWade

Miloš Forman v jednom rozhovoru řekl, že pokud hercům na plátně diváci nevěří, je veškerá jeho i scénáristova snaha úplně zbytečná. Tímhle filmem ukázal, jak se to dělá, aby to bylo zbytečné co nejméně. Herci hrají prostě tak bombasticky, že ať děláte, co děláte, sežerete jim to všechno i s navijákem a s každým momentem budete jen kroutit hlavou nad nepopsatelnou genialitou tohohle filmu. Po všech stránkách dokonalý životopisný klenot, který musí chytnout za srdce i člověka, pro kterého je Wolfgang Amadeus Mozard úplně neznámé jméno. Zkrátka jeden z filmů mojí TOP 10. ()

Hulkee

Osmioscarový film Moliše Formana o člověku, jehož hudba údajně povzbuzuje matematické (a hlavně logické) myšlení. Naprosto perfektní herecké vystoupení s krásnou hudbou zastřešené světoznámým režisérem. Asi si tenhle film nedám do TOP 10, ale rozhodně mě zaujal a můžu říct že se mi opravdu líbil. Bylo to krásné, bylo to poučné a dobře se to poslouchalo, co víc říct? ()

infernet

Nádherná výprava, moje oblíbená klasická hudba a korunu tomu nasazuje Salieri jako "otec všech průměrných" a Wolfgangův smích. Jo, střet hrubé obyčejnosti s genialitou není žádná legrace! A udělat z diktování not scénu, při které vás mrazí v zádech, to prostě není normální. Bravo! P.s.:Nebojte se dabingu, v tomhle případě neubírá, Boris byl třída! ()

Pavel_Pan

Moře skvělých hereckých výkonů. Tenhle film má i svá slabší místa. Ovšem závěrečná sekvence hudby "malého génia" a formanovské filmařiny je antimanický šrapnel. ()

bedly

Zcela jiný životopisný film, než jsem byl zvyklý vídat. Ten nevychovaný a vulgární floutek, že je Mozart ? Zpočátku se mně to zdálo nepřijatelné, ale potom jsem to pochopil. Ti géniové takoví bývají - nesnesitelně dokonalí, bez pokory a úcty, lhostejní a neuvěřitelně samozřejmě servírují své dokonalosti, jakoby to bylo něco běžného k dostání. Skvělý film, u kterého jsem se tak zpotil, že jsem to musel potom v hospodě rozdýchávat a doplnit tekutiny. ÚŽASNÁ energická a vlezlá I. věta z 25. symfonie mě donutila poslouchat vážnou hudbu. Nemám, co bych tomu vytknul, snad jenom to, za co film nemůže - současná hudba je většinou k zblití. Pochybuji, že se něco současného bude hrát za 200 let a že to lidi budou vyjeveně poslouchat. Nezbyde mně, než si pustit REKVIEM. To, že hrál hlavní roli Tom Hulce, považuji za další genialitu, tentokráte formanovskou. ()

kubas369

Nejen Mozart ale i Forman je genialní. Božská hudba božský film. Nenapadá mě jediná maličkost, která by se dala vytknout. ()

jirin_cz

Pamatuji si když jsem viděl Amadea poprvé v cca 15, jak mi to přišlo nezářivné nudné a jediné co mě bavilo, byl Mozartův smích. Později jsem tomu dal další šanci a s každým dalším shlédnutím mě film začinal více bavit. Za mě Formanův nejlepší film. Geniální životopisný film. Přiton operu a vážnou hudbu téměř vůbec neposlouchám. ()

Nalimator

Natočené je to precizně, zahrané výborně, ale nejsem nějaký fanda vážné hudby ani opery, tak jsem se místama nudil. Viděl jsem režisérský sestřih a ty 3 hodiny je fakt moc. Navíc jsem si pak přečetl historické vyjádření, že takhle to pravděpodobně nebylo... ()

migele

Co mohu jako lajk napsat o takovém dílu. Dílo mistra, které je o mistru. 3 hodinky uplynuly a já si toho ani nevšiml. Navíc mě těší, že se točilo v Praze. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018