Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

Zajija

Pěkné zachycení Amedeova života.. Jeho umění, společenského vzsetupu, lásky a bohužel i smutné smrti. **** . ()

Jacccob

Parádní film, které se za nic nestydí, a všechno vám naservíruje takovým tempem, že to nebudete čekat. Miloš Forman je zkrátka borec. ()

Sollozzo

Rockstar 18. století. Tak by se dal shrnout život Wolfganga Amadea Mozarta. Miloš Forman vypráví nejen zajímavý příběh, který se (zlehka) opírá o historická data ze života Mozarta, ale hlavně vypráví příběh o velké zášti a nevyplněných snech. Nikdo neví jak to doopravdy bylo mezi Salierim a Mozartem, ale podle historických dat nebyli nepřátelé. Spíše se obdivovali (i když trochu té závisti v sobě museli podusit). Herci jsou bezchybní. F.M. Abraham si rozhodně Oscara zasloužil. Tom Hulce a jeho idiotský smích?...to musel rozhodně pilovat dlouho:-). Každopádně Amadeus je špičkový film, při kterém jsem se i přes tříhodinovou stopáž nenudil. Avšak na opakované shlédnutí si nějaký ten rok počkám. 80%. ()

lenzi

Jeden z vrcholov životopisného žánru. Keď neskôr Forman začal načierať do amerických reálií, to mi až tak nesedelo. ()

m0lL!sS

Nikdy bych neřekl, že ve mně film o Wolfgangu Amadeu Mozartovi může zanechat tak hlubokou stopu. Pan Forman prostě ví, co dělá a ví, jak zaujmout i naprosto všedního diváka, který do tajů klasické muziky ještě příliš nepronikl. ()

nicneznam

Forman dostal v tomto případě silný scénář a ten zbytek se naštěstí zas tak nezmrvil. Když si tak představím, jak nudně, konvenčně, staromilsky, Flyntovsky a Lyndonovsky by šel natočit (zmrvit) příběh týkající se Amadea, dělá se mně až špatně. Když ale pak sledujete ten film a podaří se vám v tom najít jistá krása a napětí, je z toho až radost. Já si s Amadeem dal trpělivost, ale úplná spokojenost u mě zřejmě nikdy nenastane. Film je poutavý, Salieriho vyprávění to žene kupředu a stupňuje zvědavost, ale ty emoce jdou skutečně buď mimo mě a nebo tam vůbec nejsou. Pořád sleduju jen zajímavý film, který povětšinu času nenudí, ale ne něco, co by mnou nakonec otřáslo. (Přelet) I tak dám nakonec 80%, protože tenhle příběh se všemi těmi skvělými herci (nejen v hlavních rolích) dokázal přezářit všechny ty paruky a operní pěvce. ()

maruli

Jasných 5 hvězd, jiné hodnocení nepřipadá v úvahu. Ať už za dokonalou hudbu, za geniálního pomateného Mozarta, záští sevřeného nešťastného Salieriho, za kameru, za scénář, za režii.. Dokonalé od začátku do konce. A opět a znovu miluju tu Fomanovu nezničitelnou filantropii, která umí i z toho největšího záporáka udělat uzlíček politováníhodného neštěstí, kterého tak nějak nedokážete ze srdce nenávidět.. + vééélká hvězda za dabing. Dabovaným filmům se vyhýbám, ale Rösner?? Géniové bohužel umírají příliš brzy. ()

Metalicum

Ztrhující příběh největšího hudebního talentu co se kdy narodil, pojatý stylem až dnešní rockové hvězdy. Zároveň film o střetu průměrnosti a geniality, kde vítězí genialita; zároveň o žálivosti vůči těm co to mají od boha, o střetu kladných a záporných emocí v člověku, který je nucen obdivovat cizí dílo. Geniální dílo od první do poslední vteřiny. Jak by řekl Mozart : "Je to dokonalé tak jak to je!" 95% ()

Izz

Film o geniálním hudebním skladateli nemohl být lepší.Amadeus je jedním z těch snímků,u kterých pravidelně zapomínám,že sleduju "pouze" film,ale vždy se ponořím do toho neskutečně propracovaného Formanova světa a spolu s ním fascinovaně sleduji žárlivého Salieriho a geniálního Mozarta.F. M. Abraham předvedl herecký výkon z jiné dimenze,za který mu naprosto po zásluze připadl Oscar a osobně bych sošku přihrála i Hulcemu,jehož expresivní herecký projev bych rozhodně nenazývala přehráváním.Amadeus může někomu připadat jako film chladný a možná přespříliš dokonalý.Ale já jej už viděla nesčetněkrát a věřte mi,jen v málokterém filmu člověk najde tolik emocí,možná ne na první pohled patrných,ale o to silnějších.Forman svým filmem složil Mozartovi úžasnou poklonu a zároveň vytvořil dílo,které bude už navždy zapsáno v dějinách kinematografie.A taky v mém srdci. ()

celticek

Geniální..nejen Mozart,ale i náš Miloš.. scéna, ve které Amadeus na první poslech "pochčije" Salieriho je jedna z mých TOP! A ty grandiózní výsměchy:) Mamma mia.. ()

Zewett

Mimo sportovců spolu s Havlem těžko najdete znamějšího Čecha ve světě ,další s důkazů proč tomu tak je. ()

PavelH

Za tu scénu jak skládá z postele a Salieri nestíhá a přitom obdivuje dávám 5*... ta scéna je jedna z těch nejlepších jaký film pamatuje ()

Chasida

Skvělé! Dříve jsem operu nemusel, v poslední době jsem jí začal přicházet na chuť. Amadeus je i po všech těch letech od svého natočení nejen skvěle pracujícím strojem, kde všechno zapadá tam, kam má, ale i filmem, který dokáže oslovit a má co přinést. Úžasné scény, kde se prolíná slovo, hudba, zpěv a skřípání brku po pergamenu (nebo čím že to vlastně psali). ()

speedy7929

Nemyslel som si ze W.A.Mozart mal až taký život ako sme sa o ňom učili v škole. Mal všetko čo chcel, lásku, peniaze, a hlavne TALENT. namyslenosť ale spravila svoje a tiež aj neprajníkov a nepriateľov. Najkrajšia časť z filmu je písanie Reqiuemu, kde hrá v pozadí hotová hudba. ()

movemat

Úžasná symbióza Mozartovej hudby a obrazu doby 18. storočia. Proti filmu trochu stojí jeho dĺžka a niekde v strede trochu dej stagnuje, no napriek tomu je Amadeus nádherný filmový zážitok. ()

Monty2729

Opravdu velice kvalitní podívaná. Přestože velmi dlouhé filmy jsou pro mne obvykle utrpením, u Amadea jsem se rozhodně nenudila a celé tři hodiny jsem si užila. Perfektní herecké výkony dvou hlavních protagonistů, geniální Mozartova hudba i dramaticky vygradovaný příběh - to vše se zasloužilo o to, že k Amadeovi se budu vždy ráda vracet. ()

Falco.araea

Sdílím stejný názor s naší stařičkou učitelkou hudební nauky, kam jsem chodila ve třetí třídě. Pí uč Zajíčková tento film komentovala skoro každou hodinu, protože smějící Tom Hulce byl vyobrazen na cédéčku jejího jinak milovaného Mozarta. "Absolutní zesměšnění jednoho z největších géniů všech dob. Málem jsem u toho usnula. Záběry z oper nemohly být delší než půl hodiny, že? Nebo rovnou půlku filmu opera, to by bylo vzrůšo. Jediný co si pamatuju je to, jak ta baba jí čokoládový koule a pak se vysleče." -Jednom malý vzorník toho, co jsme se od paní učitelky dozvěděly. Zkrátka a dobře, i když jsem byla zaujatá, Amadeus mě hrozně zklamal. Jak v devíti, ve dvanácti, v šestnácti i v devatenácti letech. Pokaždé ten nekončíčí nudný životopisný film jenom o operách. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018