Reklama

Reklama

Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (31)

Trailer 1

Recenze (971)

castor 

všechny recenze uživatele

Chlast je svině. Tyhle řádky píšu zrovna v době, kdy mě bolí hlava po včerejší oslavě. Jenže zatímco u mě bude další podobně laděná akce až třeba za několik měsíců, pilot Whip Whitaker je ožralej dennodenně. A flašku v ruce nedokáže pojmenovat jako flašku v ruce. Je moc fajn vidět u hraného filmu po dlouhých letech jméno Roberta Zemeckise, který poslední roky platit za technologického inovátora. U silných dramat (Trosečník, Forrest Gump) ho přesto vidím mnohem raději. Flight přesně takový je, to „divácky“ zásadní si navíc odehraje hned v úvodu. Zběsilým manévrem totiž zachrání v porouchaném letadle na devět desítek lidí, jenže hrdinou je jen částečně, protože v krvi měl známky chlastu a koksu. A to úřady přehlížet nebudou. Výsledek se velkým gestům a zásadním americkým poselstvím docela brání. Alespoň v první polovině určitě. Jenže scénář (mimochodem si ho všimli i filmoví kritici) nejprve namixoval solidní drámo, kdy pilotovo charisma a jistota v kokpitu jsou v protikladu s jeho mizerným charakterem a kdy narkomanka-pilotova nová láska ještě chce vidět světlo v tunelu, pak ovšem ubral na rytmu. Velká výzva před Whipem teprve visí, pro ostatní toho ale scénář moc nevymyslel. Boj narkomanky Nicole se závislostí tak prakticky „neexistuje“, Whipova rodina je v ději téměř zbytečná, kámoš John Goodman mi do příběhu navíc moc nesedl. Přesto tu máme sympaticky civilní film, který před kamerou jednoznačně táhne Denzel Washington a za ní spolehlivý Zemeckis. Sice to moc neustál s délkou a s několikerým poplácáváním po ramenou, a pevné místo v mé filmotéce mít zřejmě nebude, přesto tu máme nezpochybnitelně silný film, řemeslně a herecky precizní, kterému kvality nikdo neupře!! ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Přestože velmi kvituji, že Robert Zemeckis přestal točit reklamy na motion capture technologii, jsem z jeho prvního dospělého filmu z tohoto století trochu zklamán. Samotná scéna kritického letu je špičková, ale většina zbytku filmu, místo aby se soustředila na to nejdůležitější (vyšetřování), tak se utápí v odbočkách. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

V první půlhodině je Let dokonalou instruktáží toho, jak se má chovat elitní pilot v krizové situaci- kopnout do sebe půl litru džusu s vodkou, otočit střemhlavě padající letadlo vzhůru nohama a přistát s ním na poli plném pánbíčkářů. A tuhle drobnou exkurzi do katastrofického žánru zvládl Zemeckis natolik bravurně, že i James Cameron by mu měl z paluby Titanicu uznale zatleskat. Zbytek filmu pak představuje dost bolestivou zpověď zlomeného alkoholika, která sice není tak dynamická jako velkolepý úvod, ale emocionálně si hlavně zásluhou Washingtonova prvotřídního herectví a velmi naturalistické režie dál udržuje obdivuhodnou úroveň. Někdy bolí podívat se pravdě do očí, ale právě tohle je ten typ filmu, pro který stojí za to tu bolest přetrpět. 80% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Kapitáne hoří nám levej motor!'' - ,,Tak ho uhaš!'' Z Flightu mám lehce rozporuplné pocity. Samozřejmě pro mě jako milovníka letectví je každý takový film vítaným soustem. Let prakticky od prvních pár minut kdy se divák seznámí se svérázným kapitánem Whipem (Denzel Washington) nabere hodně solidní grády. Již jen píchnutí mraků létajícím autobusem tvrdě vhánělo adrenalin do žil. (Dokonce to probralo i moji podřimující manželku!). Další etapu letu už divák prakticky nedýchá. Po zablokování stabilizátoru a přechodu stroje do pádu jsem se dokonce začal třást! :-) (Wov - a tak to má být!!!) - Tady si však nejsem jist, zda by i dnešní stroje dokázaly tak dlouho odolávat tlaku a rychlosti při střemhlavém pádu. Podle mne by asi stroj přišel o křídla... A to se neodvažuji zamýšlet se nad klíčovým manévrem... --- Po nouzovém přistání se snímek překlopí z katastrofického akčňáku ve stylu Letiště do single dramatu osamělého muže. Nebudu spoilerovat ale i když i tato část filmu byla zajímavá a Washington hrál velmi přesvědčivě, ten konec mi nesedl. Téměř ,,Tarantinovská'' zápletka na hotelu, závěrečné poznání i tečka se synem ten skvělý nadupaný adrenalinový střemhlavý pád Flightu vybraly do mírného plachtění a přistání do sedmikrásek. A to mi přišlo škoda. Nejen u tohoto filmu, ale i u Leteckých katastrof jsem si uvědomil tu obrovskou tíhu a odpovědnost jakou mají na svých bedrech piloti dopravních letadel. Když už se něco posere a vám se přesto umem, instinktem či prostě jenom se štěstím z toho povede dostat, to vyšetřování co následuje vás pak semele tak jako tak. Je možné, že vás po měsících prohlásí za hrdinu a zachránce životů, ale může to dopadnout i opačně. Investované miliony do licencí, zkušenosti, vědomosti, školy...to vše pak jde do kopru spolu s vámi. Snad proto mám tyhle chlapíky tak v lásce. Dlouho jsem zvažoval, ale za mně je to jen na tři lahvičky vodky. * * * ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Pomalý, umírněný, konzervativní film s co možná největší dávkou humanismu, přičemž na závěr nemůže chybět patřičné poučení. Zemeckis je zručný režisér a výborně vede herce. Denzel předvádí velice nadstandartní výkon. Scéna havárie není tak vyšponovaná jak bych si představoval, ale celková dramaturgie ok. Hrdina se chová logicky, dialogové sekvence mne dost bavily a tah na bránu tu taky máme solidní. Postava Kelly Reilly mi tu přijde možná trochu zbytečná a naroubovaná násilím (jen aby tu byla milostná linie), ale to je jen drobnost. Asi ne úplně druhý Forrest Gump, ale určitě jsem čekal daleko mělčejší záležitost. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (34)

  • FIlmové číslo letu 227 není náhodné. Existuje totiž pověra, že při součtu kombinace čísel s výsledkem 11 vzniká předpoklad havárie letadla. K nehodě došlo například u letu AA 191. Letoun typu DC-10 tehdy odstartoval z letiště v Chicagu, ale jeho motor odpadl a letoun tragicky ztroskotal. Stejně tak let PSA 182, vypravený z letiště v San Diegu, který čelně narazil do země. (Linkyc)
  • Scenárista John Gatins sa inšpiroval pilotom, ktorý bol náhodou spolucestujúcim v lete. Pilot mu hovoril o svojom rodinnom živote a problémoch s alkoholom, na čo sa Gatins zamyslel a uvedomil si, že kedykoľvek je v lietadle, musí sa zveriť do rúk cudzincovi, ktorý je tiež len človek. (Arsenal83)
  • Keď je publiku prvýkrát predstavená postava Harling Mays (John Goodman), počúva "Sympathy For The Devil". Táto pesnička sa tiež objavila vo filme Anjel smrti (1998), kde si Denzel Washington (Whip Whitaker) a John Goodman zahrali spolu po prvý krát. (Spilvo)

Související novinky

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Legendární Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump) se po Vánoční koledě konečně vrátil k hraným filmům. Jeho nová dramata Let, Muž na laně a Spojenci se (alespoň v Česku) dočkala velmi… (více)

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

V Letu nám připomněl, že suverénně zvládá i ty nejnáročnější herecké polohy a zaslouženě získal nominaci na Oscara. Teď se ale vrátí k tomu, co mu jde v posledních letech nejlépe – drsné akci. Na… (více)

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011

Po propadáku Máma mezi Marťany z jeho produkční dílny je víceméně jasné, že kariéru Roberta Zemeckise spasí už jen návrat k hranému filmu. Tedy, alespoň částečně hranému – nějaké ty digitální efekty… (více)

Reklama

Reklama