Vinnetou

• Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

Diskuze

Uživatel Kaufman smazal svůj příspěvek.

w.w.

w.w. (hodnocení, recenze)

podľa traileru treba ešte pridať Maria Adolfa a Marie Versini ak dobre vidím

Kakho-oto (hodnocení, recenze)

Tvůrci chtěli udělat Vinnetoua po svém a ani se tím nijak netajili. Apačové nejenže jsou oblečeni jako Siouxové, ale navíc ve filmech zazní siouxština (lakotština). Vybavuji si, že v jednom rozhovoru mluvili tvůrci o seriálu Deadwood - jako o seriálu, který pro ně byl inspirací (zpracováním, kvalitou) pro miniseriál o Vinnetouovi. Nerespektování knižních předloh Karla Maye je již bohužel takřka pravidlem. Trailer k filmu nicméně vypadá velice dobře.

čenda

čenda (hodnocení, recenze)

Nového Vinnetou bude dávat stanice RTL  25., 27. a 29. 12. 2016 ve 20.15.

Kaufman

Kaufman (hodnocení, recenze)

Old Shatterhand je Karel May, to je snad jasný každýmu co mrknul do knížek:-)

Mirokukii

Mirokukii (hodnocení, recenze)

"Main Name... Karl May." Po tomhle už začínám fyzické vzezření nového Shatterhanda malinko chápat.

špaček421

Časy jsou divočejší, takže i Vinnetou je divočejší. Pravda, tento Vinnetou nevypadá na to, že by četl Hiawathu, jako ten původní Mayův.

kkarx

Tak i v těch originálních knihách občas vyplave, že Old Shatterhand je občanským jménem May.

špaček421 (hodnocení, recenze)

Fragre: To sice ano, ale tam aspoň byl zachován určitý duch té původní předlohy. Samozřejmě bude jasné až z celku, nakolik se to povedlo, ale z traileru spíš vidím snahu navázat na soudobé americké westerny a hlavně Tanec s vlky, na druhou stranu tam jsou jako pěst na oko ty původní krajiny a hudba. K tomu Brice od pohledu působil jako ušlechtilý divoch, jak má Vinnetou působit, Xhelilaj působí jen jako divoch, nic víc.

fragre

Chvílema to vypadá velkolepě..., jen se pořád nemůžu smířit s tím představitelem Vinnetoua. xD Leze mi na nervy už v ukázkách! 0:37 Slyšel jsem dobře, že Old Shatterhandovi říká Mr. May? Karl by měl radost. :-D

špaček421

Nemuseli číst, to už se teď nedělá. Však různá zpracování Tří mušketýrů či Sherlocka Holmese mají s předlohou společná jen jména hrdinů. Teď došlo na Vinnetoua. Ostatně i ta zpracování z 60. byla točena na motivy románů KM, předlohy se drží jen velmi volně.

špaček421 (hodnocení, recenze)

Četl někdo z autorů vůbec jakoukoli Mayovu knihu? A proč se z toho snaží dělat Tanec s vlky? Nemám slov...

kkarx

"Údolí smrti" patří v rámci všech "mayovek" z let šedesátých k tomu lepšímu, ale zároveň je to nejhorší kousek od Reinla. Včera jsem si ten film po letech pustil a musím říct, že je horší než Vinnetou II (ostatní Reinlovy filmy jsou spolu s Old Shatterhandem od H. Fregoneseho špičkou celé série). Kromě dabingu, který tomu nepřidává, bych vypíchl poměrně nudných prvních 25 minut filmu (hlavně pasáže u soudu), příběh také působí chvílemi směšně - nejen Castlepool, ale i Sam Hawkins jsou úplné figurky, do toho směšné scény s včelami a hady (a to jsem dříve tuto scénu měl taky celkem rád). Ano, jedná se o jakýsi remake Pokladu na stříbrném jezeře, ale jeho kvalit dle mě nedosahuje. Na druhé straně jde o celkem příjemné zakončení série a v kontextu předchozích filmů (Apanači, Firehand) jde o perlu. Howgh!

fragre

To bude ono. Tohle se mi náhodou líbilo. Hadi jsou super. :) V každém díle je něco trhlého, to mi nevadí. V Pokladu to byly geniální stopovací schopnosti Vinnetoua z kamenité půdy, poštmistr z poloviny 20. století, mapa pokladu. V Rudém Gentlemanovi souboj medvěda s Rybannou a pak s Vinnetouem, poloautomatické pušky na provázku. V Posledním výstřelu Vinnetou bez problémů vydrží celé hodiny ve studené říční vodě (Já v Mumlavě v létě vydržel přinejlepším tak minutu).

kkarx

To je ten díl, kde se na nějaké bandity vrhají hadi? To je tak trhlé až je to srandovní.

na příspěvěk reagoval kkarx

Mirokukii

Mirokukii (hodnocení, recenze)

kkarx

Nic, krom melodie Old Shatterhanda (a to je citelná ztráta) tomu filmu nic nechybí a je dokonalým remakem Pokladu na stříbrném jezeře. Jo, a dabéři bohužel zestárli, ale pořád lepší, než kdyby ty dva nadaboval někdo jiný, si myslím.

kkarx (hodnocení, recenze)

A co říkáte na "Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti"? Co tomu filmu chybělo ke klasice? Co mu chybělo oproti ostatním Reinlovým mayovkám?

na příspěvěk reagoval Mirokukii, fragre, Kakho-oto

Ainy

Ainy (hodnocení, recenze)

Dívala jsem se na své hodnocení filmu OS a dala jsem mu 4* i přesto, že se mi oproti jiným "mayovkám" zdál vleklý a roztahaný. A ten osud holandského dítěte se mi zdál taky přehnaný.

Mariin

Mariin (hodnocení, recenze)

Ano, film Old Shatterhand je jiný, ale velmi pěkný, westernový, český dabing je nádherný. Romantika tu taky je (např. večer, kdy osadníci tančí a Bílá holubice se ptá na Old Shatterhanda, krom toho vynikající hudební pasáže!). Hodnotím ho vysoko, spolu s Pokladem na SJ, Vinnetouem 1. a 3 a s Pokladem Inků jsou to nejlepší filmové "mayovky".

fragre

Ano, mayovské to určitě není a celý ten film nemá s knižními předlohami téměř nic společného: masakr mezi americkými vojáky a Apači, hlavním padouchem je důstojník americké armády, tebou zmíněný motiv a mnohé další. Jedná se o první film z produkce Braunera, který neměl práva na knižní předlohy Maye s postavou Vinnetoua, proto nechal natočit film s dějem, který nepřipomíná žádnou knižní mayovku (Wendlandt to začal brzy dělat taky tak, i když on nemusel). Wendlandt dokonce nemusel "zapůjčit" Brice do role Vinnetoua, ale nakonec si to rozmyslel (jak by dopadl film Old Shatterhand, kde by hrál Vinnetoua někdo jiný než Brice? - toho se bál i Wendlandt) a od Braunera dostal na oplátku k dispozici Elke Sommer, jíž využil ve filmu Mezi supy. Resumé: nedržení se knižních předloh bylo u řady filmů téměř absolutní, o filmu Old Shatterhand to platí obzvlášť.  Je to možná zvláštní, ale pro mě je to film číslo 2 (při nejhorším 3) v rámci všech filmových mayovek vůbec. Na velký až téměř absolutní odklon filmů od knižních předloh jsem si časem zvykl, jinak by se mi nemohlo líbit skoro nic. Jen Vinnetou I. a Žut jsou alespoň z poloviny natočeny podle knižních předloh.

kkarx

Vinnetou - Poslední výstřel (Vinnetou III) je pro mě čtvrtý nejlepší snímek z řady filmových mayovek vůbec. Vlastně se jako jediný téměř zcela přibližuje obrovským kvalitám prvních třech natočených (Poklad na stříbrném jezeře, Vinnetou I, Old Shatterhand). Jak napsal Karel Deniš (pseudonym Karel Jordán): tomu filmu nelze co vytknout, drží se hesla every minute - every thrill (akce střídá akci, pronásledování Vinnetoua u vodopádů trvá téměř čtvrt hodiny). Zároveň však děj filmu téměř zcela rezignuje na předlohu (nezměněny jsou pouze dvě hlavní postavy, motiv zvonů, Vinnetoua správná předtucha blízké smrti). Když někomu, kdo nečetl knihy K. Maye, řeknu, že Vinnetoua zabil Sioux, zdráhá se mi věřit. Stejně jako v případě filmu Old Shatterhand se tento velmi povedl. Na velký až téměř absolutní odklon filmů od knih jsem si musel zvyknout, jinak by se mi nemohlo líbit téměř nic. Jen Vinnetou I. a Žut jsou alespoň z poloviny podle knižních předloh.

Uživatel Kakho-oto smazal svůj příspěvek.

čenda

čenda (hodnocení, recenze)

Jestli se můžu svěřit, řadím Old Shatterhanda za Reinlovy filmy. Má sice výbornou hudbu, kterou se ocenil až časem a je opravdu hodně westernový ale nemá tu Reinlovu poetiku a hlavně dialogy. Co jsem vyloženě nemohl překousnout byla scéna, kdy Old Shatterhand říká Vinnetouovi, že jeho rozhodnutí je špatné (jednalo se o osvobození Tujungy v táboře Apačů). A mimochodem Tujunga mi jako postava do filmu vůbec nepasoval. I dalšímu ději jsem nerozuměl - Old Shatterhand odvede Bílou Holubici z misie do města a zanechá ji i s malým klukem v bordelu ! A nakonec ji zase odvede zpět do misie, o jejím strýci o němž je řeč na začátku už se potom nemluví. Prostě vidím tam hodně nelogičností. U mě v pořadí filmů vede Vinnetou - Poslední výstřel, potom Vinnetou I, Poklad a Vinnetou II.

Kakho-oto

Díky za žebříček. Zajímavá volba ten Old Shatterhand jako tvůj druhý nejoblíbenější. Souhlasím s tím, že je odlišný, řekl bych, že narozdíl od Pokladu a Vinnetou 1-3 je více westernový a méně dobrodružný. Z dětství zapamatoval scénu se zastřelením kluka a tmavý obraz, který se mi nelíbí. A chyběla mi v tom romantika. Ještě by mě zajímalo, jaká je tvoje kritika Posledního výstřelu?

na příspěvěk reagoval Kakho-oto