Burzovní makléř Jeffrey Desange, který po finanční krizi v roce 2008 přišel o veškerý majetek, zavraždí v záchvatu šílenství své kolegy i manželku, se kterou má dvě dcery, tříletou Victorii a roční Lily. Obě dívky odveze pryč z domova. Někde uprostřed lesů dostane na zasněžené vozovce smyk, auto sjede ze srázu a dole v rokli narazí do stromu. Při nárazu se Victorii rozbijí brýle, které musí nosit. Všichni přežijí a Jeffrey odvede dívky do nedaleké opuštěné chaty. Zde má v plánu obě dcery zabít a pak zastřelit sebe. Je ale napaden záhadnou černou postavou, která ho zabije. O pět let později Jeffreyho identické dvojče Lucas najímá záchranný tým, který obě dívky v lese našel. Dívky jsou odvezeny na kliniku dr. Dreyfusse. Hovoří o jakési „mámě“, která se o ně v lese starala. K Lucasovi jsou zpočátku nepřátelské, ale poté, co Lucas dá Victorii brýle, ta ho poznává a obejme ho. Lucas a jeho přítelkyně Annabel získají dívky do své péče… (TV Nova)

Kejf.

Nebyt toho konce, dam snad mozna i plny pocet, takhle davam ctyri, ale opravdu s odrenyma usima. Kazdopadne - videno se sluchatkama s opravdu vysokou hlasitosti, takze jsem i parkrat nadskocila, lekacky jsou slusny, ale vadila mi ta "podoba" Mamy... Tvurci se snazi, aby to vypadalo co nejvic desiveji, ale cim vic se snazi, tim je vetsi sance, ze to spis dopadne komicky... Ale jinak jooo, splnilo to moje ocekavani :) ()

j0nathan

Ačkoliv má Mama výborný námět, skvělou atmosféru a dobré herce, tak jsem se u ní nebál tolik jak jsem očekával. Žádná lekačka, ze které bych si cákl mě bohužel nepřekvapila. Potom tu máme samozřejmě již zmiňovaný přepatlaný, na city hrající závěr, který místo toho, aby vám vyrobil noční schovávání pod peřinou, tak způsobí pouze to, že zjistíte, že vlastně nebyl důvod se paňmámy bát (pokud jste se jí báli během filmu). 3* a půl hvězdy. ()

Gulde

Jeden z těch inteligentějších hororů, který dokážou vystrašit a nepotřebujou k tomu hektolitry krve. ()

DuanBerry

Brílantní a atmosférický horor s perfektně vystavěnou zápletkou a děsuplnými okamžiky! Z těch mi tuhla krev v žilách! Byla dokonce tak tuhá, až jsem měl pocit, že na film koukám skrz rampouch. Prostě děs běs. Někdy se mi dokonce zdálo, že se mi ježí chlupy na zádech tak, že probodávají sedačku a zeď za mnou. Taky jsem měl problém s nepříjemným pocitem pochcanosti v některých scénách. O stolici nemluvě. Hrůza hrůz. Příště bych prosil, aby u podobných filmů bylo doporučení blízkosti defibrilátoru! Filmu musím ale poděkovat ještě za jednu zajímavost, která se mě hodně citlivě dotkla. Okamžik, kdy Lilly odejde navždy za maminkou, dává příležitost jakoby přes závoj nahlédnout do tajemství nicoty a sjednocení a dává také na zlomek okamžiku pocítit, jak je to nekonečně dokonalé - Ein Sof. ()

zdenur

Tvůrcům smekám, že se s ničím nemazlili a s mámou natvrdo vyrukovali už v úvodních minutách. Výbornou atmosféru dokreslují hlavně v úvodu skvělé herecké výkony zdivočelých dětí, hlavně teda Lilly. Co se dá v vytknout, je slabý závěr a hlavně jeden do očí bijící typický hororový moment á la: "proč tam lezeš?". ()

Nolanofil

Ale áno, je to tisíckrát omletá scenáristická kostra, s plocho napísanými postavami, s logickými prešľapmi a blbým finále. Aspoň že účel bol splnený, nenasral som si síce do boxeriek, ale pár krát som sa naplašil a miestami som sa aj bál. Efekty uspokojivé, na daný rozpočet výborné. Viac som od toho nečakal, takže spokojnosť. ()

majo_svk

Je horor zaujímavý predovšetkým atmosférou, napätím, strašidelnými a ľakačkovými momentmi. Funguje to výborne. A čo, že je zhlukom hororov, ktoré sme už videli. Motív je fajn, originálnych prvkov je dosť a prevedenie naozaj hrôzostrašné. Divným fantasy záverom si nenechajte pokaziť hororový zážitok. Vďaka, že sa na pôde hororov objavuje niečo tak pozerateľné. ()

Olaf7

Horor? a kde? Pro entomology to bylo pošušňání, pro ostatní pozemšťany nuda. A ten závěr s motýlem? Podrbej mě na zádech a jdi spát. ()

Standic1

Pěkná atmosféra a vzezření matky mi trochu zavání Japonskou tvorbou, což nepovažuji za špatný tah. Chůze a zlomené tělo a jeho části je perfektní, nabíhal mi mráz po zádech, na druhou stranu obličej byl spíš komický. Klidně ho mohli nechat schovaný pod vlasy a přidat víc nepříjemných zvuků. Co se týče příběhu, tak to není vůbec špatný nápad, ale pohnojil to závěr, kdy dostaneme rádoby happy-ending, který totálně zkazí dojem z hororu a už ho nelze brát vůbec vážně. ()

Blue.Shark

Je zvláštní, jak moc s celkovým dojmem udělá využití či naopak nevyužití strachu z tajemna. Mama je dobrý a atmosferický horor, jenž po téměř celou dobu svého trvání drží nastavenou laťku docela vysoko. Problém nastane, když se Mamka ukáže. Mrazení v zádech je rázem pryč a z ústředního bubáka je ženská, co se zapomněla ráno přepudrovat; nutno dodat, že hororové atmosféře to neprospívá, ale ve všech ostatních směrech to není nic špatného. Mama je jednoduše kvalitní horor, který si býval měl zachovat tajemství až do konce. Já bych potom určitě šel s hodnocením výš. ()

bozka10

Jedna z tých lepších ducharín, ktorú si človek určite zapamätá, trochu mi chýbali lakačky,ale dobre natočený horor. ()

TheSpearCZ

Tady vyběhl Muschiettiho potenciál nahoru stejně rychle jako si Mama vybíhala ty schody, ale čím šel film dál a dál a táhnul se táhnul, tak tím se typicky propadal až na konci padl úplně volným pádem a ještě se jebl o větev jako to mimčo v příběhu. V roce 2013 velká událost, pro mě tedy až překvapivá, protože film vyšel v konkurenci takových hitů jako je první Conjuring nebo dnes již kultovní Alvarézův Evil Dead, ale zase chápu tu radost ostatních, protože Muschietti opravdu naservíroval několik chodů a splnil tak všechny aspekty, který úspěšný horor potřebuje - atmoška na jedničku, lekačky povedené a příběh zajímavý a originální. Ale pak se to od půlky začne úplně zbytečné táhnout jako kdyby režisérovi absolutně došly nápady a ve výsledku se končí takovým, řekl bych, až komickým fantasy endingem, kterému teda rozhodně neholduju a upřímně říkám, že Mama si po tom nadějném začátku zasloužila teda daleko lepší druhou polovinu. Lepší 2* ()

andaa

V žánru horor opravdu jeden z nejlepších, co jsem viděla. SPOILERY: Musím říct, že se mi líbilo, že námět byl veskrze realistický. Samozřejmě ne že bych věřila na duchy mrtvých lidí, ale ta možnost, že dvě dívky přežily a vytvořily si imaginárního opatrovatele je vcelku realistická. I to, jak se chovaly, když je našli, stejně jako jejich postupná socializace. Super bylo i to, že se s novou situací a životem poprala každá z dívek jinak a jedna to prostě nezvládla. To je pochopitelné vzhledem k věku, v kterém došlo k odloučení. Prostě mi připadá, že to bylo natočeno dost realisticky z pohledu dítěte, které se v té situaci mohlo ocitnout. Dál se mi hodně líbilo, že to nebyl žádný krvák a vlastně byl na nějaké vraždy a mrtvoly docela chudý; proto i překvapil ne veskrze happy-end. Jako pozitivní hodnotím i komorní počet hlavních postav a jejich uvěřitelné a výborně zahrané charaktery. Hodně obdivuju hlavně mladší z hereček dívek, která svou roli zvládla na jedničku a vážně by mě zajímalo, jestli z teho nebude mít nějaké psychické následky. :). Výborná kamera, efekty, lekačky a skvělá hudba. Spousta věcí by tam šla udělat i lépe, ale to je tak snad vždy a všude; a tady těch věcí nebylo tolik. Potěšila i stopáž, protože film nebyl nikde zbytečně natahovaný, nudný, nebo ukecaný, ale něco se dělo od samého začátku až po závěrečné titulky. Španělé prostě horory, nebo mysteriózní filmy točit umějí. ()

hakon

Velký ponteciál v sobě mají tyto španělské horory, protože přicházejí s něčím co už krom Wana v Americe nikdo nemá a to s hutnou atmosférou a zajímavými postavami. Muschietti odvádí vynikající práci a kamera je neskutečně působivá, ale chybí tomu třešníčka na dortu v podobě velkého finále, kterému chybí špetka napětí a zlomový okamžik. Jinak film působí skvěle a jede v duchu své tříminutové předlohy. 7/10 Victoria. Mama. Come. ()

Curunír

Zpočátku silně atmosférická a zneklidňující záležitost, jejíž kvalita po půlce klesá. To by nebylo tak hrozné, kdyby celý film nezabil dementní závěr. Ten je vážně na přesdržku. Velká škoda, potenciál to mělo. ()

jorgus

skoda toho konce..ne ten kritizovany utes..ale za me celych poslednich dvacet minut..jinak opet moc tmave, ale detsti herci uveritelni:) ()

Heffleyka

Páni! Tak to byl opravdu super horor! Temná atmosféra, která se drží (skoro) od začátku do konce. Musím přiznat, že mě víc děsily ty holčičky, než jejich milující "maminka"... Jen si nemůžu pomoct, ale mám pocit, že kdyby tam mámu neukazovali tak často a na tak dlouho, aby to bylo trochu záhadnější, bylo by to pro film lepší. A taky konec to trochu zkazil, ale upřímně, u jakého hororu ne, že? Jinak bohužel ani tady se nepodařilo vyhnout hororovému pravidlu "na opuštěná prokletá místa zásadně o půlnoci", ale to už bych asi chtěla moc... ;) ()

warrenur

Super kusok. Takto si predstavujem horror. Atmosfera pohlcuje, ze cloveku az vnutornosti zviera. Naviac za hrst mysteriozna a zaujimavy namet. Akurat samotny zaver ma az tak moc nenadchol. Inak nemam co vytknut. Dievcenske predstavitelky maju tie spravne ksichtiky. Tie ich pohlady alebo pozy...niekde ich tak vecer stretnut, ci nebodaj ich "maminu", tak sa na flaku po...Vrelo odporucam. ()

johnymdoe

4 z 5ti hvězd, ale jinak pro mě tak 70%...Strašidelnej duch, pěkný animovaný zvířátka včetně těch dvou spratků. Pěkná i příroda i hlavní hrdinové... Ale! Přesně jak se od del Tora dalo čekat...i jako jen "pouhý" producent, vytvořil více než horor prostě a jednoduše temnější pohádku. Jistě, tu a tam jsem se lekl, atmosféru to dík dobrým hercům taky mělo...i když strach odešel s tím že jsem se v půlce filmu najedl. Zřejmě jsem zaměnil strach s hladem. Celý film jsem přemýšlel odkud znám "strejdu" a ejhle on to Jaime Lannister z Game of Thrones...opět výborně hrající. Jako již tradičně u Tora výtečná hudba...jo režíruje to někdo jiný, ale koho by ten nýmand zajímal že. Opět stejně jako minulý rok Sinister i tohle bylo na facu strašně propagováno mládeží, opět stejně jako v předešlým případě vysoce nadhodnocený a jen zlehka vybočující z úplného průměru. Dalo se to, ale děsit se z toho nikdo (kdo za celý život viděl alespoň 3 horory) opravdu nebude. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (více)