Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Starý úředník, oficiál Borman, úřaduje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu společně s dalšími oficiály a aktuáry. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, jehož přichází navštívit kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu se stanou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu. Jednou z nich je slečna Irenka, dcera ředitele jejich úřadu, druhá je Nasťa, přítelkyně pana ředitele. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, kteří by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek a protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván také Borman, jako třetí do mariáše. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť, a padne do oka také slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a dokonale v kartách obehraje vysokého představeného. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidenta velký dojem. získá si tím jeho důvěru a nakonec je jmenován generálním tajemníkem celého úřadu... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (120)

junxi91 

všechny recenze uživatele

Další z filmů, ze kterých je naprosto zřejmé, že Burian byl jako herec a komik mnohem lepší než Marvan. Burian zde hraje oficiála Bormana, který přísně dohlíží na své podřízené ve sklepení pozemkového úřadu. Je to velice upřímný člověk, říká všechno narovinu bez ohledu na to, zda někoho urazí, což mám rád. Rád se hádá se svým nadřízeným, přednostou Sýkorou (Marvan), kterého jeho urýpané kecy pěkně štvou. Burian má mladšího kolegu, který je často duchem mimo. Je to Dr. Marek, který je zamilovaný do Nasti Borkové, která pobývá v hotelu naproti nahoře a on se na ni zasněně dívá z okna katakomb. Nasťa si má ovšem vzít toho nejvyššího – nastávajícího ředitele úřadu Kryštofa. Dále je zde Markův přítel Rudík, který s má vzít dceru ředitele Kryštofa Irenu, což mu domluvila jeho tetička „tlačenka“. Večer se koná velká slavnost, kam přijde pan prezidiální Borek se svou ženou Malvínou a také s dcerou Nasťou. Borman je známý tím, že je vášnivý hráč mariáše, a má za úkol hrát s Borkem, kterého během hry zesměšňuje, protože to neumí hrát, a také ho obere o spoustu peněz. Na oslavě má také Borman se svými úředníčky vystoupení se zpěvem a hraním na nástroje. Díky oslavě se na úřadě pohnou ledy a někteří jsou propuštěni, jiní zase povýšeni. Mladí zamilovaní úředníci, starý protřelý karbaník a nepříjemný přednosta – to je tento film v kostce. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Nechte toho, nebo přijde Sýkora a nadělá z vás koňadry!" Vlasta Burian v dost překvapivé roli oficiála Bormana, vládce podzemního archivu jistého úřadu. Tentokrát hraje o poznání inteligentnějšího člověka než obvykle, využívá, že jde zanedlouho do penze a už mu nikdo nic nemůže udělat. Po všech stránkách vynikající film, do budovy úřadu shromáždili Frič s Wassermanem vzorky všech možných lidských typů a na jejich náhodných setkáních demonstrují jevy, které mají obecnou platnost. A přesto ten film nemlátí diváka po hlavě "poselstvím", je to stále hlavně prvotřídní komedie. Pro Vlastu Buriana osobně ale představuje nepříjemný mezník: z důvodů, o nichž se spekuluje dodnes, se rozešel s Martinem Fričem. Navíc Jaroslav Marvan tehdy dostal státní vyznamenání, které sice bylo za celoživotní dílo, ale specielně s přihlédnutím k postavě přednosty Sýkory v Katakombách. Později vzpomínal, že od té doby se k němu Burian choval jinak, odměřeněji. Až do konce jeho života prý mezi nimi viselo, že Burianovi "medajli nedajli". 100% ()

Reklama

Biopler 

všechny recenze uživatele

Film by skončil u mňa iba v priemeri, avšak druhú polku ťahá Burian a mimoriadne perly v jeho ústach. "Koukejte, nebavte se nám tady, nechte toho, jděte se bavit jinam, tady pan prezidiální tak jako tak to hraje špatně a ještě mu do toho kecejte!" Opäť to raz skvele zahral. Všetkým dopomohol scenár Wassermana a hoci Šlégla či Marvana som videl aj v lepšej forme, nemôžem dať len 3*. Aj kvôli príbehom vedľajších postáv. Tak krásne a príjemne sa na to pozerá až má človek chuť ocitnúť sa v tej dobe. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Hrubosrstý Vlasta v administrativním undergroundu pod úřednickou honorací (Marvan s modelem Čupřina, ale především Čeněk Šlégl, který v trochu větší roli než obvykle hraje místy až nad rámec své životní škatulky, s čerstvě vytaženou sekerou z temene hlavy). Nedbal s Marvanem si odskočili z míst za katedrou, Filipovský a Novotný ze školních lavic. Adina se nám od dob Orient-baru nudit nepřestala, jen se jí zase trochu víc zakulatila záda, ale stále funguje z Ducháčka zavedená a fungující moralizující protihra její dvojice s Burianem. Úředníček v ruce dvojsmyslně hněte klobásu, ale až večírek, kde oficiál Borman v kartách nezná bratra (a v posteli sestru), rozjíždí sérii subordinačních partií nejen karetních ("Vy vůbec nemáte ponětí o jemných odstínech hry."), které sestupují až do podpalubí. Dnes zapomenutí ♫ Kocourkovští učitelé s "jásavým vínkem našich národních písní "Skákal pes přes oves a všude plno touhy" " a jejich reklama na prací mýdlo Šotek Hellada. Není to kus nabitý gagovými špeky, ale 4* by za film, který od začátku do konce (až na zběsile všeobecný happy-end) upaluje bez zadrhnutí, byly málo. Nejlepší z málo hraných filmů s Vlastou. ... a rádio (teď za války) zásadně neposlouchám, to radši půjdu do Čimelic na užovky. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Ve sklepních prostorách jsou kanceláře archivu, kde pracuje už pětadvacet let úředník Borman a s ohledem na skutečnost, že to má tzv. za pár (do důchodu), jedná se svými nadřízenými bez servítků, na rovinu, pěkně zpříma do očí a pokud jde o karty, nezná bratra, natožpak ředitele. Trefná kritika poměrů na úřadech (včetně vlivných tetiček, manipulativních manželek a vlezdoprdelků) se mi líbila, herecké osazenstvo do jednoho potěšilo (pevná ruka režiséra je znát) a ani ten lehce dětsky prostý závěr mi nezkazil milý filmový zážitek. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Cena Baťových závodů na Filmových žních ve Zlíně (1940). (argenson)
  • Úradníkov z katakomb a spievané predstavenie na večierku si zahrala hudobná skupina "Kocourkovští učitelé". (Raccoon.city)

Reklama

Reklama