Pot a krev

Režie:

Michael Bay

Kamera:

Ben Seresin

Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Ed Harris, Rebel Wilson, Tony Shalhoub, Anthony Mackie, Rob Corddry, Tony Plana, Bar Paly, Jeff Chase, Ken Jeong, Kurt Angle (více)

Cvičitel ve fitness studiu, Daniel Lugo, touží po velkých penězích. Poté, co navštíví motivační kurz jakéhosi Asiata, je rozhodnut pro to, aby zbohatl, udělat cokoliv. Ve fitness studiu se setkává s různými bohatými lidmi, a tak se rozhodne jednoho z nich, milionáře Victora Kershawa, unést. Ke svému plánu si najde i společníky. Jedním z nich je jeho kolega, cvičitel z klubu, Adrian Doorbal. Druhým je zákazník studia a bývalý, propuštěný vězeň, Paul Doyle. Skupina skutečně po několika nezdařených pokusech Kershawa unese. Násilníci ho mučí a Lugo je přesvědčený, že donutí Kershawa podepsat převod svého majetku na své mučitele. Po několika dnech, kdy je Kershaw vystaven skutečně tvrdému mučení, se Lugovi podaří donutit oběť převod majetku podepsat. K tomu, aby byl převod platný, však potřebují i notáře. Tím je shodou náhod majitel fitness studia. Daniel ho přemluví, a on skutečně převod posvětí a svým podpisem stvrdí. Lugo a jeho kumpáni se teď potřebují zbavit Kershawa. Muže se pokusí zabít několika různými způsoby. Kershaw však vše doslova zázrakem přežije a nakonec se po dlouhém mučení a věznění dostává do nemocnice. Přivolaní policisté mu nevěří, že byl mučen a že se mu skupina násilníků pokusila vzít život. Kershaw dá na radu soukromého detektiva, kterého si najal, a z nemocnice prchne. Je to právě včas. Jeho tyrani se ho pokoušejí v nemocnici znovu zabít. Kershaw pověřuje případem soukromého detektiva, Eda DuBoise. Ten o případu skutečně sežene dostatek důkazů a uvědomí policejního ředitele. To už však povedené trojici násilníků docházejí Kershawovy peníze. Proto trojice unese krále místního pornoprůmyslu i s jeho přítelkyní a chce z něj dostat majetek podobným způsobem, jako to udělali u Kershawa... (TV Prima)

Kaluž

„I believe in fitness.“ I really do. Nejopulentnější kravina roku. Tady končí veškerá sranda, takováhle nálož absurdity se opravdu vidí jen jednou za uherský rok (zdravím Sucker Punch). Michael Bay se konečně na chvíli odlepil od robotů z hračkářství a střihnul si to, co mu šlo vždy nejlépe. Odlehčenou a testosteronem nasáklou akční bromedii. A vůbec nevadí, že tentokrát do toho šlápl s rozmachem zkouřeného Megatrona. Mark Vahlberg (vygumovaný řízek) a Dwayne Johnson (vysmažený katolík) jsou dokonalí, i ten černoch s tou boubelkou byli fajn (během náruživého dialogu při vyšetření nefunkčního nádobíčka mi tekly slzy) a Ed Harris by si z fleku mohl střihnout nějakou krimi sólovku. Bezvadné jsou ty představovací "medailonky" s voiceoverem jednotlivých postav, každý z nich totiž vzbuzuje dojem traileru na blockbuster za čtvrt mega. Zpomalovačky, nájezdy, rotace, průlety a exploze. Značka "Michael Bay" na vás tady stříká z každého pixelu. Pestrá mozaika plná třeskutých epizodek je sice občas poslepována páskou na koberce, ale na to sere pes, protože dohromady je to ta nejvypatlanější, steroidy přesycená a koksem provoněná vypičůvka široko daleko. Není to pro každého a tak to má být. Dneska to ve fitku pořádně rozpálíme, zahřejte mi lavici, hoši! ()

Remedy

Mnohem více než o výsměchu fitness životu a degradaci všech korbičů a testosteronových nadšenců na tu nejprimitivnější úroveň je tento Bayův „malý“ film údernou parodií na americkou posedlost náboženstvím. Ta manipulace pomocí aspektu víry je zde zcela očividná a hrozivým způsobem ukazuje, jak jsou podobně primitivní Amíci snadno manipulovatelným terčem. Strašně se mi líbilo, jak v určitých chvílích Bay parodoval sám sebe (plus doufám, že jste zaznamenali odkaz na Armageddon) a jak byl tentokrát jeho obyčejně megalomanský styl důmyslně podřízen celému konceptu filmu a sloužil „pouze“ k vizuálnímu obohacení, přičemž nijak nenarušoval vcelku svižné tempo filmu. Bay se zkrátka v tomto případě krotil, přenechal většinu prostoru famóznímu Wahlbergovi a některé scény vypointoval ála Tarantino až na samotnou hranici absurdity. Královská zábava, naprosto profesionálně natočená a skvěle obsazená. Někdy až černočerně vtipná. ()

Maq

Coenovské Fargo ve veselejším balení. Je jasné, co mají oba filmy společné: jsou podle skutečnosti. Víceméně věrně ukazují zločin takový, jaký ve velké většině případů je, totiž blbý. Když nějakou dobu obhajujete, stíháte nebo soudíte běžné kriminálníky, rychle se přesvědčíte o pravdivosti rčení, že inteligence má své hranice, ale blbost je nekonečná. Výroky, postoje a chování stíhaných jsou velmi často výlupkem potměšilé pitomosti. Chybí empatie i schopnost vnímat a vyhodnocovat realitu. Pochopitelně chybí i pocit viny. --- Na tomhle filmu není vůbec překvapující jednání kriminálníků, zarazí jen fakt, že jim to kuriózním sledem náhod dost dlouho procházelo. --- Mladší ročníky bych chtěl požádat, aby si povšimly, že i dement si dokáže pořídit tetování. ()

ben666

Náramná pecka, která neskutečně pobaví a ještě je to podle skutečné události. Bay natočil naprosto nadsazeně film plný drsných kluků, kteří si hrajou na gangstery a přitom neumějí unést přiblblého boháče, omylem zabíjejí lidi a ještě se k tomu stačí kráčející skála modlit k bohu. ()

MATADOR

Bay se vrací k tomu, co jej před 18ti lety proslavilo a na čem postavil svou kariéru. Pain and Gain nemá k Bad Boys daleko, baví stejně, postavy jsou stejně zajímavé a dokonce to jde i s minimem výbuchů. Jsem rád, že si po osmi letech zase natočil něco jiného než upadající sérii Transformers. Pain and Gain je výbornou krimi komedii v neméně výborném prostředí a s postavami, které vás výborně baví. ()

Thomassi

Michael Bay si udělal pauzu v oblasti trikových gejzírů a naservíroval nám poněkud chudší film na efekty. Ovšem možná o dost více se jedná o čistokrevnou adrenalinovou bombu, kterou já osobně nepamatuju. Ať už se jedná o akci, pořádnou dávku drsného humoru, vybraného slovníku a nemalou porci násilí. Nicméně ústřední trojice v podání Wahlberg, Johnson a Mackie mě dokázala umrtvit do sedačky takovým způsobem, až jsem nevěřil, že něco takového dokážou. Nespočet scén je tak bizarní, že někoho můžou urážet, až pohoršovat. Mě ale napumpovaly do žil nekontrolovatelnou dávku pocitu, že po tomto filmu dokážu všelicos :-) Velkou a poctivou práci odvedla i hudba. Hity devadesátých let s bombastickou Jabloského muzikou dokonale vystihly celý film. Nemůžu se zbavit dojmu, že ač celý film je v zásedě zábavná kravina, jedná se o obrovské letní překvapení, které by dokázalo upoutat i ty nejunavenější. 80%, ovšem plný počet není daleko. ()

katuska138

Moje hodnocení je asi zaviněné především tím, že jsem měla obrovská očekávání. Asi dost nesplnitelná očekávání. Baye miluju, jeho akční komedie patří mezi ty nejlepší, ale tohle mi nepřišlo ani moc akční ani moc komedie. Banda svalovců unese a mučí Monka, který se potom chce pomstít. The Rockovi sluší tvrďáci a ne role prostoduchýho kulturisty. K tomu ta trapná americká potřeba posledních let do každýho svýho filmu nacpat tlustou ženskou, jejíž vtipy jsou tak trapný, až se mi z toho chce brečet. ()

kajas

"My name is Daniel Lugo and I believe in fitness." Hodně zábavné, hlavně v druhé polovině filmu hodně drsné a bizarní (odgrilování otisků vede), každopádně se to Michaelovi moc povedlo. A chci to fialové Lamborghini! ()

FilmFan24

Tak tohle že se fakt stalo? Neuvěřitelné příběhy píše sám život! Tři namakaní vypatlanci chtějí snadno přijít k prachům a tak se do toho dají...Neskutečná smršť morbidních situací okořeněných humorem tak černým, že jsem chvílemi nevěřícně kulil oči tak, že mě málem vyletěly. Brilantní Bayova filmařina jak jinak plná videoklipových záběrů a zpomalovaček ve které kralují Wahlberg, The Rock a Anthony Mackie tak neskutečně, že odpouštím zbytečně dlouhou stopáž... ()

Gann

Nejlepší Bayův film od Skály. Asi to bude tím, že tentokrát si Michael odpustil výbuchy a nechal zářit postavy a scénář. Některé scény mi sice lehce vyšuměly, ale i tak mě příběh bavil a hlavně to má krásnou dávku ironie. ()

AlistairMir

Slabé 4* jelikož jsem jako člověk, který posilováním docela žije čekal, že to pro mě bude kult a to se bohužel nenaplnilo. Je to prima film, ale prvních cca 20 minut mě prostě vůbec nebavilo než se to začlo někam hýbat tak se muselo počkat na Rocka, který svou roli zahrál skvěle a je pro mě nejzábavnější postavou z filmu. Scéna grilování rukou opravdu nemá chybu a zasloužila se o čtvrtou hvězdičku. Mark Wahlberg svou postavu, také uchopil dobře a člověk se musí smát jeho šíleným plánům. Je pravda, že film je postupně lepší a lepší alespoň pro mě, takže i když to není taková testosteronová bomba jak jsem čekal, tak je to rozhodně film, který stojí za to vidět protože se rozhodně budete dobře bavit. ()

dom156

Skloubení akčnáku/drama s komediálními prvky je vskutku super dobrý nápad. Sice se jedná o film na základě skutečných událostí, ale nemůžeme furt jen produkovat vážné filmy. Ikdyz chápu, rozhořčení oběti. Schválně, když si člověk projde poslední dobou plánované premiéry v kinech, tak komedie jsou bohužel v menšině. A o dobré komedie aby člověk musel zakopnout. Film pro mě krásně drnkal na komediální strunu. Když nastala slabší chvilka hned padnul nějaký vtípek. Mark s Dwayne vytvořili super ujetou dvojku. Celkově casting se zde povedl. Bavil jsem se od začátku do konce a nemohu zde vůbec nic vytknout. Mohu velmi vřele doporučit. ()

marleyy

75% Kino. Jednoduchá, přímočará letní pohodovka s typickým mega Bayovským vizuálem, který se pro tento ujetý, pravdivý příběh opravdu hodí. Výborný Johnson, Wahlberg a také šílený Monk (Tony Shalhoub). ()

Dont

Musí se uznat, že Mark Wahlberg i Dwayne Johnson berou své role hodně s nadsázkou a nečinní jim žádný problém dělat ze sebe naprosté idioty. I přes jejich hereckou snahu (dokonce i Rock tady dostal nebývalý prostor, aby zkusil ukázat co v něm je) ze sálu odešlo nevídaně mnoho diváků, to nepamatuju, nicméně i já jsem si v některých chvílích říkal, že to už je vážně moc a víc jak dvě hvězdy tohle prostě nemůže nárokovat (tlusťoch v nemocnici, liliput, Transylvánie…). Pak se ale zapojí vynikající Ed Harris v jediné normální roli celého filmu, hlavním „hrdinům“ se jejich byznys totálně vymkne z rukou a přichází závěrečná černá půlhodinka, kdy absurdita dosahuje naprostého vrcholu a některé scénky jsou jen pro otrlé (grilovačka a vůbec celá úklidová akce). A právě za tyhle pasáže bych film tituloval jako komedii až na hraně parodie. Protože to prostě nelze brát vážně. Ocenil bych skvěle zpracovaný úvod a řadu vydařených zpomalovaček. Hodně se tu v komentářích řeší, jestli je Pot a krev nějakou cílenou kritikou, nebo se jedná pouze o nedospělý film nedospělého režiséra. Já bych v tom genialitu nehledal, ale zase bych Michaelu Bayovi neupíral minimálně pokus o vtipnou kritiku steroidového fitness světa (musím se jít napumpovat) a amerického snu. Způsob, jakým kritiku pojal, se však určitě nebude líbit všem. Po druhé projekci některých pasáží zvyšuji hodnocení, protože jsou tam tak zábavně a originálně zpracované momenty, kvůli kterým si film nezaslouží zůstat v průměru. ()

Ignus.cz

chaotický střižený (až hudební videoklip připomínající) nízko-nákladový počin Michaela Baye, který neumí nic jiného snad než Transformery ()

Skip

Tahle komedie, která snad byla podle skutečných událostí, mě prakticky vůbec nebavila. Sem tam nějaký ten vtípek, který mi posunul koutky úst nahoru, ale to bylo všechno. Ani po režijní stránce nic moc, spíš průměr. Od Michaela Baye bych čekal víc. ()

Colonist

Netroufám si posuzovat, co přesně odpovídá skutečným událostem a co je jen filmovou fikcí, protože je to celé tak absurdní, že se tomu nechce věřit. Každopádně je to dobrý film, ústřední herecké trio je fajn a solidně jsem se bavil. Příjemné překvapení. Akorát mi při sledování vrtalo hlavou určité morální dilema - reálné protějšky hlavních postav byly psychopati, vypatlaná hovada, kdežto jejich filmové verze jsou takoví zábavní dementi, antihrdinové, s nimiž může divák chvílemi i sympatizovat a fandit jim. Nevím, jak bych se na tento film díval, kdybych byl z rodiny obětí skutečného Sun Gym gangu. Já vím, film se odehrává ve fikčním světě, není to obraz reality, ale stejně... ()

fallangell

Absurdnost situace se musí umět. Přirovnání ke Coenům beru jako nepochopení žánrů. Protože i hloupý hlavní hrdina nesmí být úplný ocas, to se pak dostáváme k Jimu Carreymu. A v tu chvíli právě začíná chybět vyvážený humor po celou dobu filmu. Sečteno podtrženo, nekoukatelný kočkopes. ()

Zac Efron fasuje plovák

Zac Efron fasuje plovák

12.08.2015

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Michael Bay opustí Transformery?

Michael Bay opustí Transformery?

12.08.2014

O tom, že série Transformers vymění režiséra, se spekuluje řadu let. Michael Bay si chtěl dát od robotů pauzu už po dvojce, kdy chystal menší projekt nazvaný Pot a krev. Studioví kamarádi ho ale… (více)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (více)