Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

Yoss

Dieťa si v dnešnej dobe môže vymyslieť obvinenie z hocičoho a rodičia či blízki mu na to môžu skočiť. Mohlo to len vidieť v TV, začuť v škole, u kamarátov a problém je na svete. Jediné, čo mi nejde do hlavy je to, že jej na to klamstvo neprišiel psychológ. Krátke vypočutie v škôlke, kde sa to malo tiež stať, predsa nemôže byť dôvodom na trestné stíhanie. Predpokladám, že skúsený psychológ by tú malú prekukol, skôr či neskôr. No dovtedy by to s obvineným mohlo dopadnúť presne ako vo filme - odsúdenie blízkych, najlepších priateľov i majiteľa obchodu, predavačov. Brrr, len čo pomyslieť na to, že by sa to mohlo stať. Asi radšej treba kašľať na to, aby sa človek prihováral deťom známych a najmä ich odprevádzal zo škôlky či inak s nimi trávil čas, lebo ste možno v prdeli. ()

el.zapikano

Film z veľkým F. Silný príbeh a vynikajúci Mikkelsen. Len tej učiteľke a psychológovi by som najradšej dal aspoň zo štyri po papuli. Robiť v terajšej dobe z deckami je fakt o držku... ()

Ollie235

Jedna malá lež podtržená premisou, že děti nelžou. Alespoň ne o tomhle. Jedno dětské tvrzení, které radikálně změní život obyčejného člověka. No... řekněme, že některé pasáže filmu jsou poněkud přehnané, místy malinko nelogické, ale co... U takového filmu se to dá přehlédnout. To jak se zpočátku naprosto nevinný snímek postupně mění v drsné (a zatraceně atmosferické) drama je nesmírně zajímavé sledovat. Druhá polovina už se pak nese v duchu klasicky ostrého severského dramatu. Opět se ukázalo, jak dokonale umí Dánové ve filmu vyjádřit vnitřní pocity hlavních postav - ať už vnitřní strádání Lucase, vnitřní boj jeho syna, či Theovo dilema. To všechno bylo navíc umocněno výbornými výkony celé herecké sestavy, kde především Mads Mikkelsen ukázal, že opravdu umí. Na 5* mi to přesto nějak nestačilo. ()

gumolit

Stále tvrdím že Európska filmová tvorba je stále lepšia a dokonalejšia než americká zábava, tvorcovia majú stále nejaké nápady málokedy sa zvyknú opakovať hlavne nerobia remaky ako na bežiacom páse! Dánsky režisér Thomas Vinterberg mňa už pred rokmi prekvapil snímkom Rodinná oslava takisto aj depresivným filmom Submarino.HON je zatiaľ považovaný za jeho vrcholné dielo a to plným právom.Filmu vládne skvelý scenár, ktorý pôsobí realisticky a nenecháva vás strhnúť obvyklým klišé.Všetky postavy sa chovajú prirodzene a ich reakcie sú uveriteľné.Tím nechávajú dostatok priestoru pre psychologické napätie a dusno a vy sledujete s horlivým zaujatím ako vlastne príbeh skončí a nie ste si vôbec istí ako to dopadne.Výrazný podiel na celom filme má hlavný predstaviteľ Mads Mikkelsen /Casino Royale,Kráľovská aféra/. Svojim civilným prejavom dodáva hlavnému hrdinovi dôveryhodnosť a presvedčivú vnútornú hrdosť a dokáže si získať sympatie diváka bez nejakých grimás a gestov. Majstrovský kúsok HON nie je len o zneužívaní detí ale aj o zneužívaní dospelých.Nesie sa skvelým tempom a postupne zrelou formou kladie otázky , ktoré prinášajú odpovede.Na niektoré si ale musí človek ako to vätšinou býva u umeleckého diela odpovedať sám.HON patrí medzi silné drámy posledného obdobia a nejde ho len tak prehliadnuť !!!Určite jeden z najlepších filmov aké som videl poslednú dobu!!! ()

DannyBoy80

Zahráno výborně, Mikkelsen exceluje. Zápletka je vcelku jednoduchá, dítě obvyní svého učitel z mateřské školky z nemravného chování a celá vesnice mu to dává patřičně sežrat. Hlavní hrdina, ale ví své a nehodlá se s tím smířit. Jak se z toho vyseká nebo ne uvidíte. Závěr je o hovně škoda ho, ten vůbec nesedl. 90% ()

Perverz

Tomuhle se říká drama!! Líbilo se mi jak film postupně graduje, poměrně zničeho se situace pěkně vyostřuje , jde do tuhého a s hlavní postavou se opravdu začnete sžívat. Agresivita, citlivé téma a věrohodnost herců - 4*. ()

laepus

Tak sevřený žaludek už jsem po celou dobu filmu dlouho neměl - hnus! Nesral mě tak ani ten malý ulhaný blonďatý parchant, ani jeho matka, které se jako první svěřila, že si vše vymyslela, ani obyvatelé vesnice, kteří se dokonce nebáli zmlátit údajného pedofila i jeho syna, ale nejvíc mě srala ředitelka té školky, jakým způsobem se rozhodla celou věc řešit - naštěstí už ve druhé půlce filmu do děje nezasahoval, protože by to asi celé rozesrala ještě víc. Ó jak je úžasné býti učitelem - každému bych to na chvíli přál... ()

Pafl

Byl by to výborný film, kdyby ta zápletka nebyla tak zoufale vykonstruovaná. Tohle je něco, co udělal Trier v Tanci v temnotách, a co jsem si myslel, že Vinterberg nemá zapotřebí. Všechno ve filmu je nastavené tak, aby to hrálo scénáristovi do karet, včetně různých divných náhod, dvojsmyslných dialogů a podobě. Ve finále máte pocit, že kdyby hlavní hrdina zrovna procházel okolo paneláku, tak na něho "náhodou" spadne balkon, protože přesně taková je míra scénáristické zručnosti v tomhle filmu. Škoda, velká škoda. ()

kuckaAFC

Až děsivě reálný příběh, který na mě ale bohužel nedolehl v plné míře. Nepochopitelné jednání ze strany Gréty se zdá poměrně nelogické, nicméně za větší problém beru absenci dlouhodobého tlaku na Lucase (vždy, když graduje, tak je přerušen nějakou jinou událostí). 80% ()

Gumrice

Po vizuální stránce dokonalé. Chladná severská atmosféra, krásné barvy podzimu a následné mrazivé zimy. O tom, že Mikkelsen hrát umí, víme všichni. Co se týče děje, peklo to bylo pořádné. Jen mi nejde do hlavy, že by takhle malá holka měla z takové věci rozum. To, jak o všem mluvila, by podle mě dítě ve školce nezvládlo. Ale v průběhu filmu už sama nevěděla a zamotávali se do toho i rodiče. Nejhorší na tom je ta bezmoc, když tomu začne věřit okolí, i ti nejbližší. Je lehké někoho obvinit, nikdo si neuvědomuje ty následky. Neskutečné, co Lukasovi ti lidi provedli. Hodně silný příběh, který dokáže doslova vycucat všechny emoce. ()

peto580

bolo to dobré, jeden by povedal že nadpriemerné ale aby to bolo 87 najlepším filmom? to sa mi moc nezdá. Ako ten herec je špička ale beztak hodnotenie sa mi zdá premrštené. ()

patrik221

Upáľte ma ale mne to tak perfektné vôbec neprišlo. Áno je to solídna dráma podporená bravúrnym Mikkelsenom s realistickou atmosférou nenávisti a túžbou po spravodlivosti. Ale mne to prišlo oproti napr: takému Class o dosť slabšia káva. Samozrejme nechcem robiť machra - nechcel by som byť ani na minútu v Lucasovej koži ale podla mňa mohol rejža viac pritlačiť na pílu. Trvá skoro hodinu kým sa dej poriadne rozhýbe a občas to pôsobí dosť monotónne. Koniec som predvídal po prvých 30 minútach. :( Prečo po toľkých negatívách dávam 4 hviezdy? Ako som už povedal - aj pres to všetko je to viac než solídna dráma so slušnými hercami a s pár dobrými scenami( u mna najviac zabodovali Marcus u Thea a Lucas v kostole). ()

kuboj

Děsivost honu je krom jeho příčiny vystupňovaná tím, že za něj nejde nikomu a ničemu jednoznačně připsat vinu. ()

jasse

Jak už jsem několikrát napsala, tohle se kolem nás opravdu děje, i když v tomhle filmu zase z pohledu nevinného učitele. Severské vyprávění bylo na mě trochu pomalé, ovšem to nic nemění na skutečnosti, že Mads Mikkelsen je génius. ()

H4ku11

Je radosť dívať sa na filmy s Madsom. Nech hrá čokoľvek, tak mu to ide. Škoda, že sa nedá ovplyvňovať dianie vo filme. Myslím, že mnohí sa pri bezmocnosti hlavného hrdinu chytali za hlavu ako sa môže niečo také nespravodlivé a veľké vykonštruovať z ničoho. ()

Santino7

Nelichotivá situácia, do ktorej by sa rozhodne nechcel dostať nikto z nás a ktorá vo svojej podstate - keďže je prakticky bezvýchodisková - pôsobí až príšerne znepokojujúco či dokonca až skľučujúco, teda aspoň na mňa tak do veľkej miery pôsobila. Ostatne táto snímka vo mne celkovo vyvolala takú škálu emócií, s ktorými sa stretávam len minimálne resp. takmer vôbec, a pri filmoch už tobôž nie. Keď som sa tak v rýchlosti snažil rozpamätať na niečo, čo by na mňa (z hľadiska emócií) zapôsobilo rovnakým/podobným spôsobom, napadlo ma jedine ak Straw Dogs... Skrátka veľmi atmosferická záležitosť, ktorá je zvládnutá profesionálne asi po všetkých stránkach a napriek tomu, že ju možno radiť - čo sa týka diania - skôr medzi komornejšie, tak vďaka akejsi tej hustej atmosfére, ktorú cítiť všade naokolo (až by sa dala krájať), tak či tak nedá človeku ani len na sekundu vydýchnuť. A okrem týchto kvalít ma samozrejme - už ako obvykle - potešili aj zábery na krásnu, ba až priam idylickú dánsku prírodu a celkovo prostredie (ktoré vytváralo spoločne s príbehovou líniou a bezmocnosťou hlavnej postavy veľmi zaujímavý kontrast), či tiež bravúrne herecké výkony - Mads Mikkelsen je ozajstná klasa, veril som mu prakticky všetko, ostatne ako vždy (a po tejto snímke už nemám absolútne žiadne pochybnosti, čo sa týka jeho zaradenia medzi mojich obľúbených hercov... otázkou zostáva len to, koho odtiaľ vyradiť?:-)), avšak čo ma potešilo taktiež, herecky mu nijak nezaostávali ani ostatní zúčastnení - mená síce priradiť neviem, no od jeho najlepšieho kamaráta, cez syna až po Klárku (ktorá síce riadne štvala, no to jej budeme musieť asi nejako prepáčiť) boli všetci nanajvýš presvedčivý, skutočne. Film na veľmi vysokej úrovni, ktorý sa nepochybne radí medzi to najlepšie, čo dánska (respektíve severská celkovo) kinematografia kedy vyprodukovala - a to majú pritom na svedomí už nespočetne veľa kvalitných snímok! Čo ešte s istotou viem, je to, že na dvojicu Vinterberg a Lindholm si ešte budem musieť (pre moje dobro) posvietiť o čosi lepšie, cítim totiž, že by som v ich tvorbe mohol "objaviť" aj ďalšie poctivé drámy, tak uvidíme, nechajme sa prekvapiť. 5/5 ()

Kusik

Uf. V prvé řadě jsem na takovýto film koukat ani nezamýšlel a to už z toho důvodu, že jsem neměl chuť na drama a pokud bych se blíže informoval o námětu, tak bych na něj patrně ani nekoukal. Nakonec jsem moc rád, že jsem to zhlédnul. Jedná se dle mého názoru o úžasný snímek, který je silný hlavně v tom, jak je ve své podstatě vlastně zpracovaný a slabý v tom, jak jsou občas vedeny dialogy (občas jemné mezery ve scénáři apod.). Ty scény, skvělé projevy lidské psychiky a celkově krásné zpracování z hlediska psychologického, neboť osoby se často chovali přesně tak, jak jsem očekával a to je přesně to, co u jiných filmů postrádám. To není racionální dedukce, ale zkrátka nějaký empiricky očekávaný projev chování, který bude následovat po určité reakci. Netuším, jak to popsat, neboť tohle chce ještě promyslet, každopádně hned po tom, co jsem film dokoukal, tak jsem si vybavil onu tezi, která hledá místo u T. Hobbese aneb člověk člověku vlkem. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014