Filmová adaptace komiksu "Návrat Temného rytíře", komiksu, který udělal z Franka Millera hvězdu.
Starý a zahořklý Batman je pronásledovaný lidmi, kteří mají strach z čehokoliv většího než jsou oni sami. Je označen za nebezpečného psychopata a speciální jednotky na jeho stopě si dávno vyškrtly první část z možnosti 'živého nebo mrtvého'. Batmanovi největší protivníci jsou zatím propuštěni z bran Arkhamu jako vyléčení a okolí neškodní lidé. Štvanice na Batmana vrcholí a do toho hodinky odtikávají poslední minuty zbývající do atomové války. Proti Batmanovi se nakonec postaví i pragmatický Superman, který pro své přežití v nové době obětoval svou svobodu a stal se přizpůsobivým služebníkem systému. Batman jde po posledního boje. Do boje, který nemůže vyhrát... (oficiální text distributora)

Anderton

Temný rytier musí byť temný film. To dá rozum. Našťastie táto základná podmienka bola splnená a splnených ich bolo viac. Akcia baví, scenár je hodný aj ambiciózneho hraného celovečeráku a Gotham vyzerá tak, ako má Gotham vyzerať. Menším mínusom je kratšia stopáž, keďže sa v závere odkazuje na ďalší diel. Otázka tak znie, či by nebolo bývalo lepšie ponúknuť oba diely naraz ako poriadny DC nášup. Uvidíme, čo priniesol a mne prinesie druhý diel. A možno to s tým Pearl Harborom bolo vážne inak... ()

hroubek

V roce 1984 vyšli dva komiksy, které změnily žánr - a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější.V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat Temného rytíře - a u toho druhé si Alan Moore vystačil jediným slovem Watchmen, tedy Strážci.Tento začátek je opsaný ze zadní strany komiksu Watchmen a já jsem ho sem napsal, abych některým neznalým ukázal jak výjimečný je Návrat Temného rytíře.Osobně mám radši Watchmen, ale Návrat Temného rytíře považuji za skoro geniální dílo a teď konečně k první polovině animáku.Asi před dvěma lety jsem si titulní komiks přečetl, a byl jsem nadšený.O nějaký čas později jsem se doslechl o animáku a byl jsem zvědavý.V tuto chvíli to mám za sebou a jsem lehce zklamaný.Animak je hodně věrný.Občas jsou tam věci, které v komiksu nejsou a taky se tam neobjeví jedna legendární postava, se kterou se setkáme až v druhé části animáku.První půl hodina je perfektní bere to nejlepší z komiksu a předvádí Batmana, jako přízrak, který nahání strach bázlivím.Batman působí jako monstrum seslané na Gotham.O to horší je to z druhou půl hodinkou, kde se vyskytují mutanti.Tahle část mě nebavila už v komiksu, ale tady se jí povedlo dát hodně dynamiky, takže Vás nestačí ani moc nudit.Animace je hodně pěkná, chvílemi skoro připomíná filmy noir.Moc se mi líbili různé narážky na DC nakladatelství jako tričko s velkým S, nebo stánek s komiksy v obchodě, kde najdete komiksy V jako Vendeta,Sandman nebo Bažinář(Swamp Thing).Abych to zkrátil parádní animák, který jde do hloubky a to jak psychické tak i fyzické, ale jeho pravý vrchol uvidíme až v druhé části. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jestli se snažíte o sebevraždu, měl bych starý rodinný recept. Byla by bolestivá a pomalá." Já už jsem na pohádky poměrně velký a ani ta o oblafnutí mutantů stárnoucím netopýrem mne příliš nenadchla. Taky nejsem takový fanda comicsu, abych potřeboval neustálé vracení zloduchů do hry. Nicméně veřejná diskuze na téma Batmanovy dobroty stála za to, sluha Alfred taky občas vypustil perlu z dutiny ústní a sympatická mi byla i rošťanda Robin, takže tuto návštěvu Gothamu nepovažuju za ztrátu času. ()

iXtr3m3

Dielo, ktoré svojim spracovaním predčí dokonca aj hranú filmovú podobu. Niečo absolútne dokonalé od technického spracovania, cez hudobný podmaz, po myšlienku a to nespomínam pamätné hlášky a vety na čele, ktorú nebudem citovať doslova, len spamäti "Mýliš sa mladý, toto nie je bitka v jame plnej blata. Toto je operačný stôl... A JA SOM TU CHIRURG." WTF to bola pecka, aká nemá obdoby na poli animákov, jediný, ktorý sa tomuto aspoň trochu priblížil a aj to len svojou kontroverznosťou bol Flashpoint Paradox. Toto je vrcholné DC animované dielo, ktoré podľa mňa už len tak niečo nedobehne a nieto ešte prekoná. Tak úderná hudba (viď. úvodná scéna na stavenisku), tak úderné hlášky, viď. nepriamy citát, tak úderný motív (WTF, môže byť ešte niečo epickejšie ako stret dvoch najväčších hrdinov DC sveta proti sebe). Niečo neskutočné. A keďže je to dvojčasť, tak tu máme naozaj krásny celovečný drsný animák, rozhodne nie pre deti. Jay Oliva s Millerom dosiahli svoj vrchol. ()

ivan_drago

Slice and dice... Rozpohybování asi nejlepšího komiksu na světe se povedlo na jedničku a Nolan si může jít potichu onanovat pod peřinu... Batman starý a unavený, v důchodu, zločin se ovládá gotham a na Batmana pohlíží veřejnost i veřejné sloýky jako na teroristu... Neobjevil se na scéně už deset let... Ale samozřejmě svého démona nenachá spát a s vervou se znovu vrhá do boje proti zločinu... Starý, unavený, ale odhodlaný, chytrý a s pomocí mladé Robinky a věrného Alfreda... Atmosférou je film jediněčný a Gotham správně temný a nehostinný vlnou brutálních zločinů... Akce je nápaditá a vševypovídající a film vůbec enmá slabinu a stává se tak nejlepším Batmanem... Du zkouknout druhý díl a očekávám film na hodnocení šest... ()

• Rozpočet studia na jeden animovaný film umožňoval stopáž o délce 70 až 75 minut. Komiksová předloha Franka Millera „Návrat temného rytíře“ byla ale tak obsáhlá, že nebylo možné adaptovat ji jako jeden jediný film bez zásadních změn a škrtů v původním ději. Proto byl film rozdělen do dvou částí, aby tak tvůrci potěšili fanoušky více věrnou adaptací. (ČSFD)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Ve filmu je možné spatřit obálky skutečných DC komiksů "Swamp Thing" a "V for Vendetta". Studio si tak udělalo malou reklamu. (Lorge)

Ještě více Batmana na cestě

Ještě více Batmana na cestě

27.08.2020

DC Fandom je za námi a ty největší novinky už jsme si probrali – tedy alespoň ty na poli hraných filmů. Komiksová stáj DC ale rovněž vyrábí poměrně dost a poměrně kvalitních animáků, mezi nimiž byste… (více)