Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Těsně před vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981 se skupině mladých aktivistů Solidarity podaří vybrat 80 milionů zlotých uložených v bance – přímo před nosem tajné policie a před zablokováním kont. Začíná závod mezi opozicí a „tajnými“, kteří se snaží peníze vystopovat. Na stranu Solidarity se přidávají nejen arcibiskupská kurie a zaměstnanci banky, ale také veksláci. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

(více)

Recenze (17)

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Moderní dějiny Polska zaujaly v posledních dvou filmech polskou režisérskou stálici Waldemara Krzysteka. Po ambiciózním milostném dramatu Malá Moskva (2008), zasazeného do 60. let do prostředí sovětské vojenské základy v Polsku, přichází s neméně zajímavým pohledem na klíčové polské události 20. století. Tentokrát svůj příběh zasadil do divácky vděčného období vzniku Solidarity a následného vyhlášení vojenského stavu. Nejde však tentokrát o smutný příběh s tragickým koncem, Krzystek téma naopak ozvláštňuje velmi chytrým humorem, který neveselé události roku 1981 značnou mírou odlehčuje. Skupina pěti mladých lidí se v předvečer vyhlášení vojenského stavu rozhodne lstí vybrat z konta Solidarity ve wroclavské bance 80 miliónů zlotých. Stane se tak na poslední chvíli, neboť následující den má vláda účet zablokovat. Rozbíhá se pátrání po mladících i penězích, které jsou mezitím ukryty v biskupském paláci kardinála Henrika. I přes již zmíněné úsměvné situace, které přináší postupná gradace příběhu, se však z konečného vyznění celého díla nevytrácí to hlavní – protestovat proti komunistickému režimu bylo možné mnoha způsoby. ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Další povedený přírůstek do rodiny polských filmů zabývajících se nedávnou minulostí. Přirozeně a dynamicky vyprávěný příběh nesází na vnějškový dobový dojem, který umrtvuje řadu ambicioznějších dobových dramat. Moderní styl má značně uvolněný prostor v širokém rámci dobové každodennosti, k němuž stačí vhodné lokace, kterých je v Polsku stále více než dost, oblečení dávno vyšlé z módy, nanejvýš starý polský Fiat. S výjimkou davových scén stávek a demonstrací je snímek dramatem několika jednotlivců a namísto akčního ztvárnění tradičního motivu bankovní loupeže nabízí dostatečně zajímavý pohled do fungování malé skupinky lidí svázaných s hnutím Solidarita. Zápletka sice nakonec není příliš dramaticky vděčná ani objevná, ale jako obraz dobové společnosti a rozložení sil v politickém boji obstojí se ctí. I tak se tato "sonda" nevyhýbá zjednodušením, které spíše odpovídají zábavné kinematografii - vyprávění je postaveno na neustálých, mnohdy úsměvných střetech protikomunistických aktivistů s tak trochu vyšinutými figurkami tajné policie v čele s cholerickým a vulgárním vůdcem celé protiakce. Výběr značné sumy peněz je nakonec jen poslední kapkou v již započatém konfliktu mezi mocí a jejími odpůrci, jejíž důsledky mají negativní vliv na obě strany, i když vyznění filmu dává triumfy do rukou těch slabších. Jak je již v polském filmu zvykem, dějinná epizoda není i přes přítomnost humoru ironizována, nebo znevažována. Naopak jí je přiznána přiměřená dávka patosu a heroismu, která neruší a spíše vybízí k tomu, aby jsme skupince znevýhodněných idealistů drželi palce. Navíc znalost následovného politického vývoje v Polsku dodává jejich činnosti smysl a opodstatnění, čímž postavy jen nabývají na síle. (Cinema Mundi 2013) ()

Reklama

PedroPo 

všechny recenze uživatele

Když jsem o tomto filmu četl, podle popisu (značně nadšeného) se mělo jednat o něco jako napínavý film, do kterého vstupuje církev, veksláci a další. Prostě takový polský Podraz (nebo tak nějak). Když jsem pak ten film viděl (v letadle, s anglickými titulky), musím říct, že jsem byl zklamaný. Ani ne tak kvalitou filmu - výprava super, kamera super, herci fakt kvalitní (hlavně ten šéf tajné policie, ten byl vynikající), ale nějak jsem si musel v hlavě přeskládat, co mi "sliboval" ten popis v novinách, protože to určitě nebyla hlavní složka toho filmu. Takže za mě lehké zklamání, které to ale stále vytáhne nad průměr. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Druhý film o období vyhlášení stanného práva v Polsku na začátku osmdesátých let, který u našich severních sousedů v roce 2011 vznikl (recenzi filmu Krycí jméno Krtek naleznete v březnovém kultu). Záminkou scénáře se stala v historickém vývoji banální událost „odčerpání“ většího obnosu peněz z banky krátce před vypuknutím kontrarevoluce. Přestože tok polských dějin nezměnila a ani neurychlila, režisér Waldemar Krzystek z ní stvořil solidně poskládanou akční podívanou s možná až příliš optimistickým nádechem. kult pro Cinema Mundi, 2013. ()

plo koon 

všechny recenze uživatele

Poměrně povedený film, který se opět vrací k polské hlavní historické hrdosti - Solidaritě. U mě bodoval především napínavou akcí během vybírání peněz, sympatickými hlavními představiteli a démonickým kapitánem SB a vyústěním celé jeho linie. Po stylové stránce ale o nic objevného nejde. Nicméně příběh dokáže být dalším dílem do skládačky boje proti socialistickému zřízení v Polsku a vzhledem k již zmíněným příjemným bonusům rozhodně za vidění stojí. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (3)

  • Na začátku a na konci tohoto filmu zní 4. věta „Allegro con fuoco“ ze Symfonie č. 9 – Novosvětské od českého skladatele Antonína Dvořáka. (majky19)
  • Film se natáčel ve Vratislavi v Dolním Slezsku v Polsku. (rafix)

Reklama

Reklama