Reklama

Reklama

Emperor

  • Česko Císař (více)
Trailer 1

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (85)

ondrula 

všechny recenze uživatele

Zajímavé, neotřelé téma, atraktivní prostředí poválečného Japonska a skvělé herecké výkony činí z tohoto filmu velmi příjemnou podívanou. Nicméně příběh sráží na kolena připitomělá love story a taky pitomost ústřední myšlenky (MacArthur odevzdá svou kariéru do rukou svého podřízeného, ať s ní naloží dle uvážení). Pobavila mě představa, jak asi na císařském dvoře na MacArthura čuměli, když na ně příležitostně vytasil svou buranskou fajfku z kukuřice. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Cisár nie je prvý film, ktorý relativizuje okupačné tendencie nepriateľov spojencov v 2SV v porovnaní s imperialistickými mocnosťami VB, Fr. a neskôr aj USA a aj charakter vojnových zločinov nerozdeľuje na ospravedlniteľné, čiže tie naše a neospravedlniteľné, čiže tie ich. Nič nie je samozrejme čiernobiele, čo nám Webberov film vtĺka do hlavy od pohľadu na rozbombardované Tokyo po doslovnosť prejavov. Zároveň Webber točí čisto mechanicky a klasickým, zrozumiteľným internacionálnym štýlom, čo v dnešnej dobe príliš nechápem. TLJ ako McArthur je síce dôležitá, ale iba vedľajšia úloha a inak solídnemu Foxovi iba asistuje. Či bol cisár zodpovedný za vtiahnutie Japonska do vojny, ako sa ukazuje, nie je v krajine vychádzajúceho slnka správne položená otázka. ()

Reklama

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Je velice těžké posuzovat mentalitu japonského národa z pozice anglosaského uvažování.Uvažovat nad mírou viny pro jednotlivé mocenské složky státního aparátu.Jsou tu nesporná fakta.Je jasné kde je agresor a kdo rozpoutal útočnou válku.A bylo by naivní domnívat se,že válka začala bez požehnání císaře.Tentýž konfrontován s jaderným infernem,které Američané seslali na japonská města rozhodl o kapitulaci.Ale opravdu rozhodl?Nebyl jen jako titulární hlava státu pouhou figurkou, která byla nucena cosi národu sdělit po hrozbou zničení dalších měst.........Rozhovor Mc Arthura s císařem je zajímavý a jeho prosba císaře o pomoc při snaze zase postavit Japonsko na nohy je skutečně pozoruhodná.Je dobré,že se neopakovaly chyby jako versailleská dohoda po I.světové válce.Tohle se týká i Německa.Nicméně ruka spravedlnosti dopadla na řadu ministrů japonské vlády a to bylo dobře.Slušný film. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Skvěle natočená lekce dějepisu. Příběh má klasickou stavbu a Webber ho dokáže prodat především díky respektu k Japonsku. Fox nehraje vůbec špatně a Tommy Lee Jones je jistota, jen se objevuje dost sporadicky. Ale pokud vás nezajímá ani ta kultura, ani to co se v té době stalo, bude to pro vás ztráta času. Pokud pochopíš oddanost, pochopíš Japonsko. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

zajímavý exkurz do historie se slušnými herci,který mohl být ještě lepší v případě,že by si tvůrci odpustili vedlejší dějovou linii,která film zbytečně zdržuje.Jako čistě politický thriller o vyšeřování by to byla určitě zajímavější podívaná.Film navíc místy působí hodně lacině,což mu plusové body také nepřidá...60% ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)
  • Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)
  • Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama