Režie:
Oliver StoneHrají:
Oliver Stone, Alan Shearman, Jim Ward, Chris Cox, Alex Veadov, Mark Jeffrey Miller, Franklin D. Roosevelt (a.z.), Herbert Hoover (a.z.) (více)Epizody(10)
-
Druhá světová válka (E01)
-
Roosevelt, Truman a Wallace (E02)
-
Atomová bomba (E03)
-
Počátky Studené války (E04)
-
Padesátá léta: Eisenhower, bomby a třetí svět (E05)
-
JFK – na pokraji zkázy (E06)
-
Štěstěna odvrátila tvář (E07)
-
Vzestup spravedlivých (E08)
-
Americký triumfalismus – Nový světový řád (E09)
-
Věk teroru (E10)
Obsahy(1)
Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)
(více)Videa (8)
Recenze (136)
Nelze hodnotit jinak než plným počtem, přestože jsem se snažila být při hodnocení seriálu kritická. Všechny, které zajímá politika, zvláště mezinárodní, Stoneovo Desatero pravděpodobně nadchne jako mně. Shlédla jsem všech 10 dílů a nenašla demagogii ani manipulaci, tak časté v převážné většině dnešních médií. Pouze fakta a souvislosti. Kompletní historie americké politiky za posledních 80 let, její vliv na samotné Američany i na zbytek světa. Závěrem bych ráda připomněla Voltairův citát z 18. století, který se objevuje v posledním díle o éře teroru - "Ti, kteří vás nutí věřit nesmyslům, vás jednou budou nutit páchat zvěrstva." - Pamatujte na to vždy, když budete pročítat noviny či sledovat televizi. ()
Taková protiváha Dějin 20. století od Paul Johnsona. Jediné co jsem nevěděl byly některé aspekty domácí politiky (Wallace, Progressive Party), nicméně jsem se nenudil žádný díl. Pohled je to hodně černobílý, někdy urážející inteligenci (úvahy o motivaci protistrany, dvojí metr na režimy a otázku intervencí proti nim) někdy bohužel i vkus (vykreslování Trumana jako hloupého frustrovaného ubožáka v ženských šatech). Zajímavé jsou dokreslující ukázky z dobových filmů. ()
(Po prvních čtyřech dílech - komentář se asi bude vyvíjet.) Začátek je velmi polopatické a povrchní převyprávění druhé světové, které se oproti vlastní představě nevyhýbá některým hlavním klišé (střední Evropa za druhé světové = Polsko a nic jiného). Čekal jsem víc levičácké kontroverze - tady na ní skoro není čas a nikam se nedostaneme. Pointa, že Sověti (když se jim to teda začalo hodit) udělali pro porážku Hitlera nejvíc ze všech spojenců, nepovažuju za nějak šokantní, ale tak já nejsem Američan.___Od třetího a hlavně čtvrtého dílu levičáctví a demagogie stoupají - v to jsem doufal. Bohužel na osobní (třeba pomýlenou, ale zajímavou) výpověď si to až příliš hraje na objektivitu, což mi nevyhovuje. Navíc platí, že námět každé části by vydal na desetidílný seriál a (příhodná) zkratkovitost nestačí k úplné spokojenosti. ()
Já vyžaduji oddanost! Chci aby mi na náměstí přede všemi políbil zadek a řekl, že voní po růžích!!! - Lyndon Johnson. Pane jo ta Amerika měla teda zajímavě narušený prezidenty. Po relativně slušným Rooseveltovi přišel zakomplexovanej blbeček Truman co vyhrožoval všem atomovkou a Eisenhower který přivedl lidstvo na pokraj globálního rozkladu. Není náhoda, že jeden z mála normálních a to sice Kennedy musel jít. Po něm nastoupil totální komik a neomalenec Johnson zprofanovanej Nixon dále figurky typu Forda či Cartera až k ultrakapitalistickýmu pravičákovi Reganovi, neschopnýmu Bushovi pak je tu populista Clinton, Lautr neschopnej Bush junior a playboy Obama z falešně vytvořenou image slušňáka. Kdo bude další? No radši to nechci vědět. Každopádně Stone dal zase jednou USA a jejich politice : nahážeme všude bomby ve jménu svobody a demokracie pořádně na prdel a já prostě vím proč mám tohohle cápka v topce a proč se mu přezdívá Svědomí Ameriky. Samozřejmě, že všemu se věřit nedá. Stone je ortodoxní levičák a ti podobně jako ortodoxní pravičáci mají sklon vykládat historii po svém, takže pravda bude někde uprostřed, ale i tak je to hardcore. Nejvíc mě asi rozsekal ten díl o válce ve Vietnamu, ale i další stojí za to. Jenom jsou potřeba ke sledování pevný nervy a silnej žaludek, občas z těch zvěrstev který Amíci páchají ve jménu míru opravdu běhá mráz po zádech. Každopádně po natočení tohoto odvážného dokumentu by se Oliver měl mít na pozoru. Opravdu jen velice nerad bych jednoho dne otevřel novinky.cz kterým by vévodila zpráva, že Stone byl zabit (údajně) šíleným Palestincem.95% ()
Ty dějiny zdaleka nejsou neznámé - tedy pro někoho, kdo se o historii a americkou politiku aspoň trochu zajímá. Stone si navíc ukrojil příliš velký díl amerických dějin na to, aby zašel do nějakých zajímavých podrobností, a prakticky na jakékoli téma, kterého se dotýká, se dá nalézt podrobnější a zasvěcenější dokument, navíc bez ideologického zabarvení. Stoneův cyklus je cenný něčím jiným. Představuje ucelený pohled příslušníka americké intelektuální levice na moderní dějiny USA a jejich místo ve světě. Ten uplatňovaný úhel pohledu pro nás může být zajímavý, protože česká společnost kráčela v posledních dekádách jinými cestami a naše intelektuální elity a novinářská obec se tvářily, že podobné názory neexistují a pokud ano, jde o nehoráznou čistokrevnou demagogii. Se Stonem se dá pochopitelně v mnohém polemizovat, jde ale o tvůrce s vysoce vyvinutým smyslem pro morální integritu, ne o demagoga typu Moora. Ostatně převládající diskurz u nás se nevyhnul spoustě myšlenkových zkratů a chyb orientovaných na opačnou stranu politického kolbiště. Celkový dojem: 80 %. ()
Galerie (21)
Zajímavosti (13)
- V epizodě se objeví záběry z filmů Komu zvoní hrana (1943), Pan Smith přichází (1939) a Alexandr Něvský (1938). (Duoscop)
- Na konci epizody zazní píseň „The Glory Of Love“ od Jimmyho Duranteho. (Duoscop)
- V epizodě se objeví záběry z filmu Pan Smith přichází (1939). (Duoscop)
Reklama