Režie:
Oliver StoneHrají:
Oliver Stone, Alan Shearman, Jim Ward, Chris Cox, Alex Veadov, Mark Jeffrey Miller, Franklin D. Roosevelt (a.z.), Herbert Hoover (a.z.) (více)Epizody(10)
-
Druhá světová válka (E01)
-
Roosevelt, Truman a Wallace (E02)
-
Atomová bomba (E03)
-
Počátky Studené války (E04)
-
Padesátá léta: Eisenhower, bomby a třetí svět (E05)
-
JFK – na pokraji zkázy (E06)
-
Štěstěna odvrátila tvář (E07)
-
Vzestup spravedlivých (E08)
-
Americký triumfalismus – Nový světový řád (E09)
-
Věk teroru (E10)
Obsahy(1)
Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)
(více)Videa (8)
Recenze (136)
Viděny všechny epizody. Oliver Stone bývá našimi médii často vykreslován jako silně levicový příznivec neustále kritizující USA. Nejen tato dokumentární série je usvědčuje z omylu a ukazuje, že všeobecné vnímání dějin nejen USA je pokřivené. Tato dokumentární série přitom není až tak kontroverzní, je pravdou, že povětšinou poukazuje na nekalé věci a vyzdvihuje spíše negativa (občas i něco účelově zkreslí nebo poupraví), ale to jsou právě ta přehlížena fakta chybějící v obecném výkladu dějin. Nicméně pokud se alespoň trochu o danou problematiku zajímáte, tak většina předložených informací nepřekvapí. Úvod o druhé světové válce pak nenabízí vůbec nic co již není všeobecně známo. I průběh studené války není nijak překvapivý (v USA to samozřejmě vnímají jinak). Dokument chválihodně vyzdvihuje zářné postavy amerických dějin jako Roosevelta, JFK či Henry Wallace a naopak "očerňuje" symboly uctívané napříč USA (pro Evropany jistě jen stěží pochopitelné) jako Reagana či Bushe ml. Poslední díl je už poněkud politizovanéjší a je 100% kritikou. Jako největší přínos vidím vyznění celé série v tom, že na dějiny by se mělo nahlížet kriticky nikoliv je jen stále opakovat co je nám předkládáno (ať už obecně či tímto dokumentem), odlišit tak pravdu od lži a nepřijímat automaticky vše co je nám řečeno. ()
Oliver Stone je velice zajímavá režisérská postava, která dokáže zaujmout především kontroverzí, se kterou přistupuje k většinou velkým historickým osobnostem a událostem. Ke kterým zároveň přistupuje hodně po svém. Stejně tak tomu je i u Untold History of the United States, která jsou velice zajímavým exkurzem do dějin 20. století z pohledu USA. Tedy hodně z pohledu Olivera Stonea. Stone je sice levičák jako hovado, ale v některých otázkách se mu nedá upřít jistá pravda. Určitě nelze všechno brát naprosto vážně a většina dílů slouží spíše jako podmět k zamyšlení. Zároveň Stone ukazuje americké činy v trošku jiném (nutno říci hodně kritickém) světle. Lidem, které baví historie nebo mají rádi (větší) špetku kontroverze, rozhodně doporučuji. ()
Serie misty obsahuje zajimava fakta a poukazuje na nepravosti americke politiky, bohuzel jeji celkovou kredibilitu shazuje Stoneova levicacka propaganda a neschopnost kdyz reknu A rict taky B. Stone si cenzuruje co do "dokumentu" da a co ucelove vynecha, dela fakta z teorii, popisuje skutky mnohych osobnosti jako by jim cetl myslenky (!). Vysledkem je nutne z retezu utrzena propaganda. Prikladem za vsechno jsou ruzove bryle kterymi nazira Stalina, nejvetsiho masoveho vraha v dejinach a zaroven nenecha nit suchou na jedinem republikanskem prezidentovi. Tuto serii bych doporucil pouze lidem kteri maji o historii 20 stoleti dostatek informaci a vlastni kriticke mysleni - mohou se dozvedet nektere casto opomijene informace. Pro vsechny ostatni je to velice nebezpecny oblbovak - asi jako pustit Fincheruv Fight Club bande 16-letych nacku a doufat, ze pochopi o cem to ve skutecnosti bylo. PS: Technicke zpracovani je nadstandardni. ()
Desetihodinová obžaloba drtivé většiny amerických vlád od konce druhé světové války po současnost má podobu detailně vyladěného střihového dokumentu, v němž každý záběr přesně zapadá do toku Stoneova komentáře, na správných místech zní ta správně vybraná hudba a předestřené scény z hollywoodských filmů často získávají netušený rozměr (víte, o čem je doopravdy Gladiátor nebo co se skrývá v podtextu Star Wars?). Stoneův nejoblíbenější záběr jsou padající bomby a v celém seriálu se autor neustále vrací k osobě ministra zemědělství a Rooseveltova viceprezidenta Henryho Wallaceho, jehož ekvivalent nachází až v Gorbačovovi. Ano, je to zaměřeno na amerického diváka, je to kritika z levicových pozic, místy připomínající listování normalizovanou učebnicí dějepisu, kterou ještě pamatuju, ale zápal pro věc a řemeslná úroveň se Stoneovi upřít nedá. Pro zdejší lidi pod třicet to může znamenat úplně nový úhel pohledu. Proč ne. ()
Marně v tom hledám onu slibovanou kontroverzi. Historie Spojených států očima Olivera Stona není ani nijak zvlášť pobuřující, ani objevná. Trochu kritická, možná jdoucí proti oficiálnímu výkladu co se učí v amerických školách, ale pro Evropana prakticky normální. Základem je politický realismus, a zboření několika mýtů. A nějaké ty levicové tendence, pochopitelně. V prvních dílech se zatím projevily jen tím, že režisér uznal Sovětskému Svazu stěžejní úlohu v rozvrácení Třetí Říše, nepochybuji ale že v dalších epizodách budou čím dál častější, a stále méně stravitelné. ()
Galerie (21)
Photo © Česká televize

Zajímavosti (13)
- V epizodě se objeví záběry z těchto filmů a seriálů: Ve jménu vlasti (od r. 2011), Nepřítel pod ochranou (2012), Kauza CIA (2006), Bitva o Alžír (1966), Černý jestřáb sestřelen (2001), Bouřlivá dvacátá léta (1939), To je John Doe (1941), 24 hodin (od r. 2001), Pan Smith přichází (1939), Povinnost a čest (2012), Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina (2012), Čaroděj ze země Oz (1939), Syriana (2005), Křižáci (1935), Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) a Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983). (Duoscop)
- V epizodě se objeví záběry z filmů Nejlepší léta našeho života (1946), Válka světů (1953), Invaze lupičů těl (1956) a Black Legion (1937). (Duoscop)
- V epizodě se objeví záběry z filmů Z (1969), Apokalypsa (1979), Tajná akta FBI (1977), Ali (2001), Generál Patton (1970) a Rambo II (1985). (Duoscop)
Reklama