Režie:
Kazuaki KirijaKamera:
Antonio RiestraHrají:
Clive Owen, Morgan Freeman, Aksel Hennie, Cliff Curtis, Cujoši Ihara, Seong-gi Ahn, Payman Maadi, Shi-yeon Park, Noah Silver, Ayelet Zurer, Giorgio Caputo (více)VOD (1)
Obsahy(2)
V dobách rytířů bojujících za čest žije Raiden (Clive Owen), padlý válečník, který musí povstat proti zkaženému sadistickému vládci, aby pomstil svého zneuctěného mistra Bartoka (Morgan Freeman). (Magic Box)
Videa (2)
Recenze (159)
Dejme tomu. V rámci žánru celkem uspokojivá jednohubka s nemalou českou stopou, které jsem si během sledování pochopitelně nevšiml. Kdo kdy viděl Čecha s katanou... V podstatě celý snímek je o bojovnické cti postavené nad zákon, křivdě a dlouho (bohužel až moc) plánované a chystané satisfakci, která byla ve výsledku naštěstí celkem příjemná. Zkrátka a dobře, film vás rozhodně nenadchne, ale pravděpodobně přeci jen uspokojí. Něco v sobě má, ale žalostně postrádá cokoli navíc, co by vás ho ve vlastním pomyslném žebříčku přinutilo zařadit o kousek výš. Za mě slabé 3 zářezy. ()
Zajímaví herci, mimo jiné se tu mihne i pár českých tváří, které možná znáte, Pavla Kříže určitě, ale vzhledem k tomu, že se jedná o podivně středověké drama o pomstě, čekal jsem přece jen něco jiného než zdlouhavou, rádoby psychologickou hru, která má celkem jasné vyústění. Všechno pak musíte sledovat s pořádnou dávkou patosu. ()
Pro hrst wonů jsou i špičkoví herci schopni zapózovat v ťamanské multikulturní televizní inscenaci s názvem Jak rytíři přicházejí o katany. A tak je ministr bez portfeje a nádherně slizký korupčník jménem Gejza Motýl díky tak zvanému Křížovému štěku pacientem nejvyteplenějšího českého lékaře, jehož kreace spočívala v tom, že chytil toho zmrda něžně za ruku, sežehl jej svým typicky tklivým pohledem hladovějícího mongolského sirotka a spustil obvyklou litanii: „Snad proto, že jsi ze zámku…♥“ „Jdi do prdele, Šafránku!“ Tečka. A pak už je to jednoduše jen o tom, jak se mstivý rytíř pan Trouba a jeho partička indoevropských samurajů snaží tu svini zaříznout. Kupodivu, ať výše uvedené zní jakkoliv dávivě, není výsledek až tak katastrofální a dá se s tím vcelku zábavně zabít deštivé odpoledne, během kterého byste si za normálních okolností nudou proháněli sklivec zvonkáčem. ()
Jo to mi sedlo, film kterej si hraje na epické vyprávění o císařství, ušlechtilích tradicích, cti, rytířství atd. Nicméně se mu ta hra daří překvapivě dobře. Děj krásně ubíhá a opravdu věříme tomu, co nám serviruje režisér a scénarista, že to tak bude. Na konci se nám ukáže pár překvapení. Možná bych ještě nějakou tu scénku přidal, protože sem si ji přál. Přesto výborně naplněno souboji, pěknými obleky a kulisami. Téma pomsta svého pána, 7 proti milionu atd tu bylo už mnohokrát, ale tentokrát se skutečně vydařilo i díky charismatickému obsazení hlavních rolí. ()
„ČEST JE NĚCO, S ČÍM SE RODÍ VŠICHNI MUŽI. NIKDO VÁM JI NEMŮŽE VZÍT, ANI UDĚLIT. JENOM NESMÍ BÝT ZTRACENA…“ /// Americko – korejsky (japonsky) – českej mix herců, lokací, kaskadérů a zázemí. Příběh je spíš korejskej. I když bych řekl, že je zasazenej do Evropy. Nebo ne. Ale to je každýmu totálně u řiti. Důležitej je proslov Freemana a pak Owen, kterej se pro středověk narodil. Pro normální – ne pro tenhle digitální. (ale to může bejt každýmu taky tam…) Na pořádnou akci musíte 80 minut počkat. Pak ta dvacetiminutovka stojí za to. Asi takhle – žádnej zázrak. Prostě klasika. Jeden na jednoho, jeden proti přesile, nějaká lukostřelba… ale filmovej kusů ze středověku je jako šafránu. Příběh o věrnosti a pomstě by se zkrátit dal, ale postupně se solidně rozběhne a není nijak debilní. Což bych vlastně dal jako doporučení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju Owena jako trosku. 2.) Su Čech s korejskejma předkama. (A navíc černej!) 3.) Thx za titule ,,Dsvanda“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()
Galerie (26)
Photo © Luka Productions
Zajímavosti (3)
- FIlm se natáčel částečně i v České republice, a to především na Křivoklátě, v Doksanech, Kladrubech, Praze či na hradě Rábí.Celý závěrečný útok na zámek a cesta bludištěm z křoví se natáčel na zámku Dobříš. (Beckett51)
- Ačkoliv to tvůrci snímku veřejně nepřiznávají, během tvorby filmového snímku se nechali přímo inspirovat dnes již legendárním a jen těžko překonatelným příběhem japonských róninů, tzn. samurajů bez svých pánů, mstících se na uchvatitelích právě za smrt svého pána, Genroku Akō incident (元禄赤穂事件). Tehdy, v osmnáctém století, byl příběh zaznamenán neznámým učencem, který jej exemplárně interpretoval jako absolutní oddanost samuraje vůči svému pánu, tzn. absolutní znak samurajského kódu Bushidō (武士道). Do této doby se popularizovanému příběhu dostalo velkého množství filmových, televizních, divadelních a dokonce i rádiových zpracování. Mezi nimi vynikají filmová zpracování Shijushichinin no shikaku (1994), Chushingura - Hana no maki yuki no maki (1962), Daichūshingura (1971), The Fall Of Ako Castle (1978), či operetní zpracování Chūshingura autora Shigeaki Saegusa z roku 1997. (Conspi)
Reklama