Režie:
Terry GilliamScénář:
Terry GilliamKamera:
Terry BedfordHrají:
Michael Palin, John Le Mesurier, Peter Cellier, Terry Gilliam, Terry Jones, Kenneth Colley, Gorden Kaye, David Prowse, Roger Pratt, Neil Innes, Tony Aitken (více)Obsahy(1)
Špatné časy nastanou v království Bruna Pochybného, když se zemí začne potulovat děsivá příšera zvaná Žvahlav. Její oči jsou dvěma plameny a pařáty vytasenými meči. Který statečný rytíř zabije tuto bestii a zachrání království? A kdo získá ruku krásné princezny? Bude to Dennis, hlupák a moula, který se učí bednářem a miluje tlustou Griseldu? Může právě on zachránit království? Nebo je to nad jeho síly? (Bonton Home Entertainment)
(více)Videa (1)
Recenze (65)
Chvíli jsem uvažoval o třech, ale neměl jsem srdce na to, hodnotit to tak nízko, přece jenom, je to celkem zábavná záležitost, a i když není tak úplně "monty pythonovská", právě podpis této skupiny z ní je docela cítit (a není to jen tím, že jich tam pár je) a já si přitom zase uvědomil, že nevím, co si o tom jejich humoru mám myslet. Celkem zábavná fantasy, ale u mě zhruba na jedno zhlédnutí, neboť mi to přišlo fakt ujeté. Možná je to ujeté, někdy až moc, ale nepopírám, že jsem bavil, i když ne tak dobře, jak jsem očekával. Asi k tomu nebudu už moc víc psát, ale prostě zápletka fajn, herci výborní, kostýmy skvělé, atmosféra ucházející a to je tak zhruba všechno. Gilliamovy filmy se mi komentují čím dál hůř a tak jsem rád, že ze sebe dostanu aspoň něco. Ale na tyhle filmy asi musí člověk mít náladu (myslím zrovna konkrétně tenhle a MP filmy, ale to už odbíhám.) 77%. ()
Jabberwocky jako celovečerní samostatná prvotina Terryho Gilliama, ve které se poměrně výrazně projevují prvky Monty Pythonského humoru a Terryho vlastního fantastického myšlení, které mi ale v kombinaci se středověkou fantasy zápletkou ve srovnání s jeho dalšími počiny příliš nesedlo, takový průměr. ()
Skvělá satira na středověká témata, chvílemi parodující i současnost - například v geniální scéně, kdy se mladík v podání Michaela Palina dostane do středověkého "velkoměsta" a je fascinován vyvěsenými tabulemi s názvy obchodů a cechů (jako by sledoval neony v Las vegas:). Gilliam tu ještě těží z Pythonovské estetiky, ne/plynulosti děje a humoru, který se jeví částečně jako intelektuální a částečně naprosto prvoplanovitý. ()
Jak se to netýká Pythonů, tak je pro mě Gilliam docela zklamáním. Žvahlav sice k této kategorii patří, ale že bych se obzvlášť bavil, se taky říct nedá. Přišlo mi totiž, že fórů byla tak třetina, než by si scénář zasloužil, a proto se celý příběh točil okolo blbosti, která byla ve výsledku strašně natahaná. 60% ()
Příběh nešikovného bednáře Denise, který je po smrti svého otce donucen vydat se do světa za prací, ale hlavně kvůli své milované Griseldě, která jeho lásku zcela ignoruje. Zde spolu se svou shnilou bramborou prožívá neuvěřitelná dobrodružství, která nakonec nadobro změní jeho život. Gilliam svým Žvahlavem pokračoval, kde se Svatým Grálem končil, neboť podobenství právě s tímto filmem je nepřehlédnutelné, což ovšem není vůbec na škodu a i když se film hodně blíží Monthy Pythonům na kráse mu v žádném případě neubírá. Sice je pravda, že film má pár slabších míst, ale rozhodně jimi nejsou špatná technická kvalita, neboť právě primitivní technické vykreslení triků dělá z tohoto a nejen z tohoto ale i z Pythonů tak zábavný snímek. Některé scény mě opravdu dostaly například rybářovo latrýna nebo dopravní špička ve městě byly prostě k popukání, ale nejen to i samotný Žvahlav byl super. Sice tento film určitě nepatří do TOP od Terryho Gilliama, ale určitě jde o vysoce nadprůměrnou komedii u které se určitě pobavíte a nebudete litovat. ()
Galerie (37)
Photo © Carlotta Films
Zajímavosti (3)
- Mnoho scén bylo kvůli nízkému rozpočtu točeno jen jednou. (ČSFD)
- Producent Sanford Lieberson chtěl do role Dennise původně obsadit Michaela Crawforda. (ČSFD)
- John Cleese a Iain Cuthbertson odmítli role v tomto filmu. (ČSFD)
Reklama