Reklama

Reklama

Pyramida boha slunce

  • Západní Německo Die Pyramide des Sonnengottes (více)

Obsahy(1)

Doktor Sternau je po předchozí konfrontaci s proradným bývalým kapitánem Verdojou v bezvědomí, takže ani neví, že se díky svým zachráncům ocitl na chvíli v blízkosti bájného aztéckého pokladu. Verdoja mezitím uzavřel pakt s Čičimoky a spolčil se s mazanou Josefou, s níž ho spojuje nenávist ke Sternauovi a touha po zlatě. Proradný Alfonso přemluvil ke sňatku indiánskou princeznu Karaju a má nyní poklad na dosah. Doktor Sternau se mezitím za pomoci přátel navrátil na Arballezovu haciendu, kde se zotavuje. O jeho záchraně se dozví Veroja a plánuje na haciendu útok... Pyramida boha slunce představuje druhou část vyprávění, které započalo ve snímku Poklad Aztéků. Dvoudílný projekt iniciovaný producentem Arturem Braunerem vychází z cyklu Mayových kolportážních románů Waldröschen (naposledy vyšel česky pod názvem "Tajemství starého rodu"). Nicméně podobně jako v jiných mayovkách se film předlohy drží velmi volně, spíše na jejím základě skládá nové vyprávění s totožnými motivy. Na druhou stranu v tomto případě tvůrce omlouvá fakt, že předloha čítá přes dva tisíce stran a naopak v porovnání s jinými mayovkami zůstávají Poklad Aztéků a Pyramida boha slunce své předloze v mnohém věrné. Oba filmy vznikaly najednou během jednoho natáčení, jež probíhalo v tradiční destinaci štábů točících mayovky, v Jugoslávii. S ohledem na tento fakt zůstává štáb i herecké obsazení totožné jako v případě Pokladu Aztéků. Diváci tedy opět uvidí Lexe Barkera coby udatného doktora Sternaua a Ralfa Woltera jako naivního obchodníka s kukačkovými hodinami Andrease Hasenpfeffera. O život jim opakovaně usiluje trojice zloduchů ztvárněných Rikem Battagliou, Gérardem Barraym a Michele Girardonovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (77)

karlee 

všechny recenze uživatele

Předností filmu je slušná řádka záporáků, taky zabitými tentokrát Kája nešetřil (včetně indošů odpravených vlastnoručně Lexem). Trochu nepovedení jsou ti Indiáni, nějací čičmundové či jak, kam se hrabou na Apače. A hlavně z aztécké princezny nemuseli dělat zas až takovou naivní husičku. Dekorace a efekty jsou pohříchu aušusové, to je však pro mě spíš plus, dodává to filmu tu správnou atmosféru mayovek, jak je máme rádi. A co víc si přát, než ušlechtilého německého hrdinu bojujícího proti proradným Francouzům. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Rozhodně napínavější a akčnější než první díl mexické série. Na jedné straně ušlechtilost a dobro: Dr. Sternau, poručík Potoka, Frank alias Hřmící šíp, civilizovaní Aztékové, trotl prodávající kukačkové hodiny (všichni hájí zájmy Benita Juareze), na straně druhé jasné zlo: kapitán Verdoja, promiskuitní Josefa a její otec, šlechtic Alfonso, proradní a krutí Čičimékové vedení Černým jelenem, maršál Bazain (všichni lačnící po zlatě, skoro všichni prokazatelně na straně Habsburka Maxmiliána, což rozhodně nebyla historicky postava zlá). Obě strany proti sobě tvrdě a nesmiřitelně bojují, záporáci se nakonec vraždí i sami navzájem a do toho nám hraje monumentální hudba. Mexická série je horší než série orientální, ale výrazně lepší než poslední dva filmy se Surehandem. Apropos Gerard Barray při natáčení mexické série našel tu pravou: Španělku, která hraje naivní Karju, si vzal za ženu. 80 % ()

Reklama

vesper001 

všechny recenze uživatele

Kdo viděl a udržel v paměti zápletku Pokladu Aztéků, nebude mít s pochopením děje potíže. Zaskočil mě jen poněkud zběsilý střih a fakt, že dr. Sternau není - na rozdíl od Old Shatterhanda - nezranitelný ironman, a že překvapivě často levý hák spíš inkasuje, než produkuje. A pak se zdlouhavě léčí, skoro jako normální člověk. :) Ale co, trocha reality není na škodu. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Rozhodně podařená Mayovka a určitě tak o stupeň vydařenější než předchozí Poklad Aztéků, tam se všechno jenom rozjíždělo tady to postupně graduje. máme tu téměř klasickej příběh o honbě za bájným pokladem. Pochopitelně, že ho všichni chtějí a někteří nebudou váhat ani zabíjet. Vedle Lexe Barkera kterej je prostě už tradiční držák tu opět vyniká schopnost tvůrců (aspoň teda ve většině Mayovek) obsadit skutečně kvalitního záporáka za kterýho jde respekt. Tady jich je víc, ale samozřejmě, že exceluje především Rik Battaglia kterýho ještě geniálně slizce nadaboval Přeučil. Jako, že v třetím díle Vinnetoua sejme sice samotnýho náčelníka Apačů, ale tenhle záporák je prostě podle mě v jeho podání nejlepší. Jinak konec je pak samozřejmě takovej klasickej Mayovskej. Padouši najdou zlato a začnou se vraždit kvůli podílům načež všechno utne Aztécký velekněz který je pohřbí zaživa. Takže stylovka. U mě rozhodně spokojenost a udílím 75% ()

Radiq odpad!

všechny recenze uživatele

Stejná blbost, jak úvodní díl Poklad Aztéků a taky uplně stejně pitomy, se stejnejma chybama a typama, amatérskejma bitkama a přestřelkama, silně oddělenejma klaďasema a záporákama. Ty přestřelky jsou kolikrát tak trapny, že mi připominaj, jak když jsme si jako maly děcka hráli a střileli po sobě klackama. Holt v té době se nekrvácelo a nic. A to nemluvim o dalších trapnostech, jako je namalovany pozadí, vyhaslá sopka (což bylo několik ohýnků a kouře) atd. Záchrana je fakt jedině to, že se člověk těm trapárnám spíš směje, než aby ho to uplně zabilo... Půlku filma už jsem jenom čekal, kdy se konečně ta pyramida celá zřítí nebo jeskyňa s pokladem zasype... Karl May by se divil, kolik jeho příběhů se odehrávalo v Jugoslávii, chch... Za ten první díl jsem s hodně přivřenejma očima hvězdičku dal, ale ve spojení s tímhle to už nejde, takže odpad. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Natáčelo se, stejně jako tomu bylo u prvního dílu, v Jugoslávii (Zupci u Trebinje, Popovo Polje u Trebinje, Stubica u Titogradu, Tuzi u Titogradu, řeka Cijevna u Titogradu), Španělsku (okolí Barcelony, Montserrat) a Německu (zámek Charlottenburg v Berlíně). (hippyman)
  • Spolu s Pokladem Aztéků jde o nejdéle natáčenou Mayovku (celkem 152 dní). (hippyman)

Reklama

Reklama