Ospalá díra

• USA Sleepy Hollow (více)
Fantasy / Thriller / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní
USA, (2013–2017), 46 h 21 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Washington Irving (kniha)

Tom Mison, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter, John Cho, Nicholas Gonzalez, Clancy Brown, John Noble, Jill Marie Jones, Matt Barr, Amandla Stenberg (více)

Ichabod Crane je ve válce za nezávislost zraněn bezhlavým jezdcem. Následně se ocitá v jednadvacátém století v městečku Sleepy Hollow. Jezdec tu právě zabil místního šerifa. Jeho podřízená Abbie přizve Ichaboda, aby jí pomohl vraždící nestvůru dopadnout... (TV Prima)

KevSpa

Pilotní díl režírovaný Lenem Wisemanem (Underworld) je svižný, přenesení klasického příběhu do současnosti je dostatečně zábavné a konspiračními teoriemi se tu rozhodně nešetří. Navíc tu máme příjemný mix neokoukaných i dobře známých hereckých tváří. Potěšilo mě hlavně obsazení vycházející hvězdičky Nicole Beharie (Shame) do hlavní ženské role. Zato herečtí veteráni v rolích šerifů nemají letos v seriálech dlouhou životnost. Jeff Fahey nepřežil ani pilotní díl Under the Dome a Clancy Brown je na tom v případě Sleepy Hollow ještě hůře. Pilot - 80% ()

Renfield

Začalo to ne zrovna originálně, ovšem i přesto slibně. Tom Mision jako Inchabod Crane je postava z větší části okopírovaná, ale i tak vcelku sympatická a vtipná. K ostatním postavám jsem si cestu nenašel a jsou mi postupem času víc a víc jedno. První série si celkem úspěšně držela standart nastavený pilotem, byla temná, dobrodružná, ale i vtipná. To se ale změnilo v přeplácané druhé série. Tady už tvůrci pletou opravdu všechny možné mytologie a to je snad i to jediné, co je tu vtipné, ovšem trapně vtipné. Každý díl je podle stejného scénáře... "vtipný" začátek, přichází problém, hledá se řešení něčeho co vypadá neřešitelně, některá z hlavních postav téměř umírá, ale problém je vyřešen. Pak už přichází pouze závěrečný pokus o vtip a titulky. Některé díly bylo opravdu utrpení dokoukat, o hlavní postavy jsem vůbec nemusel mít strach, jsou téměř nesmrtelné. Možná ve třetí sérii konečně někdo ubude, tou už ovšem ztrácet čas nebudu. 1. série - 65% 2. série - 25% ()

Rosaviva

Původně jsem vůbec neplánovala na tenhle seriál koukat, ale prvotní ohlasy po pilotu mě trochu navnadili, že bych to možná mohla zkusit. Pilot se mi líbil, z druhého dílu už jsem byla tak trochu rozpačitá, ale když jsem si zvykla na žánr v jakém to bude, tak se na to dá docela dobře dívat. Tvůrci ostatních seriálů by se mohli učit jak vypadá Cliffhanger, protože závěr 1. řady mě teda dostal a rozhodně navnadil, abych se za rok podívala na sérii druhou. 4* a teda musím pochválit scény Ichabod a moderní věci/technika. To bylo opravdu k popukání. ()

Morholt

Ichabold Crane se probral o dvě a půl století později a s ním přišel i jezdec. Místy to formátem připomíná Lovce duchů. Je tu hlavní dějová linie a občas si oba hlavní hrdinové odskočí vyřešit nějaký ten vedlejší paranormální případ, ačkoliv ten vždy nějakým způsobem souvisí s jezdcem. Líbí se mi i ta náboženská stránka věci odkazující na biblické Zjevení sv. Jana a spokojen jsem i s atmosférou. Ústřední herecká dvojice mi sedí tak napůl. Tom Mison jako Crane neustále objevující vymoženosti 21.století je výborný. Hodně dělá jeho oxfordská angličtina. Naopak Nicole Beharie se mi moc nelíbí. Působí na mě až moc nepřirozeně. Potěšilo i pár známějších tváří jako třeba James Frain, Craig Parker či John Cho ve vedlejších rolích. Celkově hodně dobrý 80% zážitek. ()

HoneyBunny

Předně, Tim Mison jako Ichabod Crane je boží. Už od začátku mi byl neskutečně sympatický, pak promluvil tou krásnou královskou angličtinou a bylo to. Ono vůbec Ichabodovo vtipné přizpůsobování současnému světlu je to nejlepší na tomhle seriálu. Zbytek... hmmm, zbytek mohl mít potenciál - vyšetřování nadpřirozených zločinů, kterým se jako červená nit line příběh bezhlavého jezdce a možné příchozí apokalypsy. Jenže tvůrci svoji příležitost promarnili a jejich případy jsou neoriginální, bez šťávy a někdy ani nedávají smysl. A to naštve nejvíc, ten příslib něčeho, co mohlo být skvělé (temně vtipná nadpřirozená fantasy se sympatickou ústřední dvojkou), který ale stal v rukou průměrných tvůrců buřtgulášem bez výrazné chuti. Na ukrácení času dobré, ale nic, co bych musela mít ve svém top výběru. ()

Galerie (1 070)

• Když ve čtvrté epizodě Ichabod Crane (Tom Mison) ukazuje Abbie (Nicole Beharie) v knize vyobrazení Molocha, jedná se o obraz "The Great Red Dragon and the Woman Clothed in Sun" anglického malíře Williama Blakea. Stejný obraz měl velkou roli ve filmu Červený drak (2002). (p3tris)
  • Seriál se inspiroval povídkou "The Legend of Sleepy Hollow" od amerického spisovatele Washingtona Irwinga. Ta vyšla roku 1820 v povídkové sbírce "The Sketch Book". (Yardak)

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

05.08.2013

Už asi víte, že Mumie se dočká dalšího remaku. Tento se bude odehrávat v současnosti, bude o něco temnější a strašidelnější, scénář napsal Jon Spaihts a produkovat hodlá duo Orci / Kurtzman.… (více)