Pod černou vlajkou

USA, (2014–2017), 35 h 12 min (Minutáž: 49–65 min)

Hudba:

Bear McCreary

Toby Stephens, Luke Arnold, Clara Paget, Mark Ryan, Hakeem Kae-Kazim, Jessica Parker Kennedy, Patrick Lyster, Langley Kirkwood, Jeremy Crutchley, Tom Hopper (více)

Píše se rok 1715 a nad piráty se začíná pomalu smrákat. Světové mocnosti jim vyhlašují  absolutní válku, protože ohrožují prosperitu zámořského obchodu. Obávaný bukanýr, kapitán Flint, přibírá do své posádky mladého nováčka Johna Silvera a společně se vydávají na výpravu za obřím pokladem, který by mohl zachránit upadající pirátskou základnu… (TV Prima)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (38)

Ukradená strana (2014) (S01E01)

1715. West Indies. Kapitán Flint s posádkou na lodi Walrus práve prepadáva bochodnú loď. Na nej sa jeden z dôstojníkov, John Silver, vydá zamknúť do podpalubia, aby sa vyhol boju. Zabíja kuchára, ktorý vytrhol dôležitú stránku z lodných záznamov a predstriera jeho identitu. Silverovo postavenie spochybňuje polovicou mužov obľúbený Singleton, no nemá Silverove vízie o napĺňaní cieľov, len brutalitu a poriadok. Niežeby Silverovi brutalita chýbala, no ten ju využíva len na napĺňanie svojich cieľov, nie ako tmel vzťahu s posádkou. Silverov quartermaster sa snaží uplácať, koho sa dá, aby voľby prebehli v Silverov prospech, Singleton využíva zasa násilie a Silver sa snaží predať stránku možnému kupcovi s pomocou prostitútky. Intrigy, boj o moc, brutalita a hlášky dokážu spoľahlivo držať pozornosť. V závere ale prichádza konečne špinavý súboj chlap vs. chlap, okolo ktorého dokáže viesť výnimočný Toby Stephenson okázalé reči tak, že s ním chcete nasadnúť na Walrus a prepadávať lode v honbe za nekonečným bohatstvom. ()

Honba začíná (2014) (S01E02)

Dobrodružstvo nechýbalo ani druhej epizóde pirátskeho seriálu, aj keď dej sa odohrával na súši a na zakotvenej lodi. Flint odhaľuje svoju víziu Eleanor, ktorá sa rozhodne obetovať vzťah s Max (výborná, očakávaná dramatické scéna) v prospech dokázania si, že nie len jej otec, ale aj ona na to má. John Silver ponúka výborné úhybné manévre a v závere poteší zúriaci Vane. Vtip osvieži a dynamická kamera púta pozornosť. ()

Hledání spojenců (2014) (S01E03)

Jackova vynaiezavosť a diplomacia zdá sa nepozná hraníc. Rokovanie prebieha vďaka presným dialógom a strihu vo vtipnom duchu. Šokujúca brutalita scény však nie využitíá naplno. Postavy sa prekvapivo menia, ako Max, ktorá si chce naplno užiť trpiteľskú úlohu, ale aj Billy, ktorý sa chystá spoznať Flinta zo všetkých strán, aj od vzbúrencov. ()

Přípravy k boji (2014) (S01E04)

Eleanor vybavovala zbrane, jej otec jej v tom pomáhal. Jack sa snažil udržať nad vodou. Max nedokáže dať lásku tomu, čo ju nechce. Konečne vieme čo to o vzťahu medzi Flintom a Mirandou, ktorá riadne trápi pastora a dostáva hlinou do tváre ako čarodejnica. Billy nedozrie na vyváženie lode, a tak Flint ukazuje hrdinu, Silver pomoc a vďaka tomu mu Flint začne načúvať, čo je ku prospechu oboch. Dostávame cliffhanger bitky dvoch lodí. ()

Do boje (2014) (S01E05)

Charles Vane sa definitívne spamätal, veliteľ Nassau zrádza svoju dcéru, Eleanor predostiera svoj plán a Flint uplatňuje odvážnu stratégiu, v ktorej mu pomáha aj Billy. Zamrzí len vynechanie bitky na meče. Bryson pružne reaguje na útoky a v závere si musí Flint a jeho posádka poradiť s ďalším súperom – Scavenborough. Chýbalo mi ešte trochu viac intenzity v bojoch na mori a mohlo to byť na plný počet. ()

Zvraty štěstěny (2014) (S01E06)

Na mori je to stále zaujímavé a na súši sa intriguje. Otroci zamiešavajú karty. Tvorcovia neváhajú odstrániť jednu z hlavných postáv a nevieme, či v tom má Flint vinu. Vane sa vydáva v ústrety svojmu ópiovému snu. ()

Před vyplutím (2014) (S01E07)

Epizóda dialógov ponúka kvalitu v rozhovore Flinta a Gatesa, ktorý nad ním už zlomil palicu a zavrel svoje brány, ale bude predstierať ďalej, že mu bezvýhradne verí, dokedy neolúpia svoj cieľ. Flint ponúka výborný part aj v hádke s Mirandou, čo ho zradila. Jackovi podáva pomocnú ruku Max (bez doslovného významu) aj s radou, aby si zdisciplinoval prostitútky. Silver má vtipné dialógy s Randallom, novým quartermasterom a ľuďmi okolo neho ohľadom svojich schopností a kradnutia. Eleanor má dialógy so svojím otrokom plné sklamania. Opitého, osamelého Flinta povzbudí Eleanor a dáva jej tak pusu na čelo. Vzniká mu ale nová rebélia s odkladom od svojho najvernejšieho. Jediný, kto ponúka akciu, je Vane, jeho minulosť je nedopovedaná, no vieme si ju ľahko domyslieť. Seriál Banshee ponúkal lepšie zápasy chlap vs. chlap aj v viac vyrovnanými partami. Spoiler alert. Kto si myslel, že Vane pôjde pod zem, sa  hrozne mýlil, ide o totiž jediného stáleho oponenta Flinta aj Eleanor, takže si ho vieme užiť ešte určite trochu dlhšie. Vzhľadom na kvalitné dramatické scény nemám veľmi čo vyčítať. ()

Hon vrcholí (2014) (S01E08)

Posledná epizóda priniesla dlho očakávanú bitku, kde sa najprv Flint nezastavuje pred ničím, aby dosiahol svoj cieľ, následne si chce dokázať, že má pravdu a na nohy ho stavia John Silver. Charles Vane ohlasuje legendu o slávnom návrate a pohodlne si vykladá nohy. Jack má ako vždy, šťastie, len nie je isté, či bude relevantným hrdinom do ďalšej série. Nakoniec tu máme po katastrofe opäť vydarený a nečakaný cliffhanger. ()

Krveprolití (2015) (S02E01)

„Tell me I‘m wrong.“ Celkom dobrá pirátska akcia, bohužiaľ málo napäté nezhody v prístave. Nový kapitán by mohol mať duel s Charlesom Vaneom, veď uvidíme. Na rozjazd série fajn. ()

Zbytečné ztráty (2015) (S02E02)

Ned Low opäť robí niečo veľmi nízke a máme tak v seriáli brutálne rezanie hlavy, ktoré ale nie je zobrazené celé. Charles Vane ale pochopiteľne dostal ponuku. Flint so Silverom plánujú staré nasadenie moci, a kým Silver je síce efektívny, vtipný a tiež svoj život ohrozujúci zároveň pri rozbíjaní tímového ducha, Flint šepká slová opatrnosti do ucha chlapa s neukojeným egom a tak využíva svoju šancu naplno. Výborná epizóda. ()

Hněv kapitána Flinta (2015) (S02E03)

- Do your men know that your are here? I recommend you get up and get off my ship. -Don’t you wanna hear rest of my terms first? -By all means. – I get your ship. I get your cargo. I get your weapons. I get it all. - And what exactly would I get in exchange for all that? -A head start. - Mr.Holmes! - Mr.Holmes doesn’t work here anymore. Epizóda začína flashbackom Flinta a Thomasa, kedy sa pozerajú na knihu s ilustráciami brutality, čo vie byť vždy kvalitný začiatok príbehu. Tá sa potvrdí v strete Vanea a Neda Lowa, kedy Charles Vane dáva protivníkovi ponuku, čo už nestihne odmietnuť. Agresia ale premôže Flinta, ktorý sa spája s názorovým oponentom, Gatesovým priateľom, aby Vanea z pevnosti vyhnal, čo sa nepáči Silverovi, ani Eleanor, ktorá stále nezabudla, ako chutí jej drsný chlapec. Romantiku zasa cítiť v melanchólii Flintových spomienok na začatie nevery s Mirandou a nechávanie jej knihy v španielčine na rímse. Jackova dejová línia je veľmi ľahká a lepšie by tejto postave bolo ako sekundatovi agresívnejšej postavy, teda Vaneovi. Ale ako celok je epizóda intenzívna, najmä v závere, kedy počujeme najprv Vaneove podmienky a potom Flintov rozsudok smrti nad ním.  -I know how you all must feel. How desperate you must to be go home and be embraced by Nassau again. But I‘m here to tell you that place no longer exists. It was taken from us by a madman. Held hostage by threat of force that no one on the island seems able to resist. Now I would like to say that the Urca beckons us. That we should look the other way. That the affairs of the beach should not take a precedence over those of the purse. But in this case, these issues would seem to be one and the same. Even if we could make it ashore safely, even if we could refit amidst the chaos that has been sown, even if we could ignore all of this and go on the win the Urca’s gold, what then? We return home only to have Vane extort from us the very prize we that we have sacrifice so much to win? Nassau was unable to resist him. But we have yet our to say. So at sunrise tomorrow, we make our terms clear with no room for bargain or compromise. Charles Vane and the animals he commands have until sunrise tomorrow to vacate that fort or so help me God... I will rain holy hell down upon him. ()

Poslední jednání (2015) (S02E04)

Napätie dňa pred vypálením na pevnosť. Škoda toľkého váhania a kulminovania situácie bez akcie. Zaujímavé a napínavé to ale bolo. ()

Dělostřelecká příprava (2015) (S02E05)

Queer agenda tu nemusela byť, zbytočne tu mieša karty spôsobom, čo je nadbytočný pri rozhodovaní sa postáv. Napätie zo situácie našťastie ostalo. ()

Cena krve (2015) (S02E06)

V queer agende sa nepokračuje, ostala len spomienkou a dôvodom na konanie jednej z hlavných postáv, pričom by pokojne postačili ako dôvody mužské priateľstvo a dávne hodnoty, ktoré hlavný hrdina postupne opustil. Pokračuje sa v cliffhangeri z minulej epizódy, netrvá však dlho. Napätie ostalo, akcie je pomenej, teraz ju zastupuje Jack v úlohe kapitána, ktorý nechce stratiť svoju česť a kapitánstvo a tak sa uchyľuje k zákerným ťahom, aby porazil kapitána, ktorý prišiel lúpiť rovnakú loď, ako on. Málo veľkých a kultových scén. ()

Noční intriky (2015) (S02E07)

Je veľmi vtipné, keď ideš hľadať utečenca a nezoberieš si ku tomu ani pištoľ, aby si hrozil aspoň zranením. Flint angažuje Silvera, ten má ale vlastnú agendu, do ktorej zapojí Max. Záver je preto šokujúci v napätí, ktoré už do napätej situácie prináša. ()

Ozvěny minulosti (2015) (S02E08)

Konečne sa dozvedáme všetko o Flintovej brutálnej vražde. Silver cíti vinu za smrť piráta, ktorého namočil do svojho plánu a dozvedá sa, ako ho vníma posádka. O Vaneovi sme dlho nepočuli, no určite nepovedal posledné slovo a servíruje nám jeho ďalšie kroky, ktoré situáciu ešte viac zamotávajú. Cesta späť pre neho ale už nie je. ()

Nepříjemné pravdy (2015) (S02E09)

Predposledná epizóda poriadne kulminuje napätie. Silver ukazuje hrdinu a vernosť, Billy guráž, Vane kvalitný plán ja jeho prevedenie, Flint zasa zrazu už nemá čo stratiť. Strany sa opäť pomiešajú a tak tu máme jasnú čiernu a bielu, nech vieme, komu fandiť v poslednej epizóde. ()

Krvavý soud (2015) (S02E10)

Všetky kvalitné mužské postavy, Flint, Vane, Billy aj Silver pri hrozbe smrti ukazujú guráž. Brutalita aj morbidita ma dokázali v tomto seriáli znova prekvapiť. Mestská akcia pripomína vojenské filmy. Záver je viac ako vydarený. ()

Mračna se stahují (2016) (S03E01)

Solídna úvodná epizóda série, chýbalo mi viac napätia a akcie. Prichádza herecká posila - Ray Stevenson známy z úlohy Tita Pula v seriále Rome, tu v úlohe Blackbeard. Jeho brutalita však nie je zobrazená naplno. ()

Bouře (2016) (S03E02)

Surrealizmus je tu zatiaľ veľmi málo atmosférický a zbytočný. Walrus zmietaný v búrke poskytuje výborné scény, rovnako aj zúfalý Silver v podpalubí. Ku tomu kontrujú málo napínavé scény ostatného deja a tým akčným chýba väčšie vyhrotenie. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson