Camp X-ray

(festivalový název)
  • USA Camp X-Ray (více)

Poté, co Cole utekla z dusivého maloměsta do armády, doufala v to, že bude odvelena do Iráku. Místo toho je ale poslána do Guantanama. Setkává se s nenávistí a násilím od muslimských mužů, nad kterými má dohled. Cole naváže zvláštní přátelství s Alim, který je ve věznici na osm let. (Ajjinka)

Big Bear

,,We are in the War! '' Rozhodně nejsem naivní a souhlasím s ostatními co dávali po jedné hvězdě, kdy se jim nezdálo, že vrcholem amerického mučení bylo sprchování před dozorkyní, krmení nosem při hladovce a ,,frequent flyer'' stěhování. Jsem si jist že na Quantanamu a jinde jsou i jiná místa, ve filmu nám neukázaná, kde se děle víc než nedávno odsuzovaný waterboarding při výsleších. I to přátelství mezi Cole a zadrženým se mi moc nezdálo. Nejsem si jist, že by velení právě kvůli podobným incidentům jako ve filmu dovolovalo při permanentním kamerovém monitoringu takovéto sbližování. I když kdo ví.Tak proč jsem dal tak vysoké hodnocení? Kvůli myšlence a snad i kvůli studu sebe sama ani ne jako člověka západního (a tedy pro ortodoxní muslimy zkaženého) světa ale jako obyčejného člověka... Již jednou jsem měl podobné pocity a při sledování filmu http://www.csfd.cz/film/225932-odvlecen/ jsem si kladl podobné otázky jako zde. Co když je to pravda? Co když na Kubě a kdo ví kde ještě ve světě drží tajné služby a armáda podobné zadržené celé roky a kterým se nesmí říkat vězni, protože by podléhali mezinárodnímu právu? Co když vážně všichni nejsou teroristé? Co když opravdu někteří jen tím, že se dostali do rukou vyšetřovatelů - jen pro pouhé podezření, následně vyvrácené a teď mají stigma a nemohou se vrátit protože není kam? A co když to jediné tak je náruč radikálního islámu a pomsta tomu zvrácenému světu? Jsem si jist, že občas v sítu protiteroristických zátahů uváznou i neviní. Mají tu smůlu, že někdo z rodiny je terorista, nebo vede radikální řeči v mešitě... Být pak zadržován v cele 2x2m pod permanentním dohledem bez jakékoliv možnosti soukromí několik let musí člověka na psychice těžce poznamenat. nedivím se pak hladovkám a shit koktejlům. --- Styděl jsem se i za to, že při podávání břitvy jsem čekal, že bude Cole pořezána. Prostě už mám v sobě zakódován strach z těch lidí co věří v Alláha. A přitom on byl vážně dobrý muž... ---- jenže jak to dělat jinak? Jak hledat vlky ve stádu ovcí? Jak bránit naši civilizaci, chovat se přitom lidsky a respektovat všechna práva při boji s terorem? Neumím si na to odpovědět. Jsme ve válce. Už jeden Říman řekl: Když řinčí zbraně, mlčí můzy, mlčí zákony... Nechtěl bych být na Quantanámu. Ani jako zadržený a ani jako dozorce! Nemám z tohoto filmu dobrý pocit. Proto dávám 4 smažené kuřecí nugety. * * * * ()

Aljak

Tematika v podstate rovnaká ako aj pri The Boys of Abu Ghraib, avšak tu sme mali v hlavnej úlohe ženu - vojenskú dozorkyňu v podaní Kristen Stewart, ktorej táto rola celom sadla. No ešte väčší dojem na mňa spravil Alí - Peyman Moaadi, ktorý na mňa pôsobil neuveriteľne charizmatickým dojmom (a asi nie len na mňa ale aj na Cole). Len škoda, že väčšina deju pôsobila dosť monotónne. Najviac ma bavili samozrejme rozhovory medzi Cole a Alím, inak to ostatné okolo toho bolo dosť nezáživné. To puto dôvery ma dojímalo, a najmä ten koniec. Ale bohužiaľ, na viac ako 3* to asi neni. ()

Jara.Cimrman.jr

"Za obranu svobody!" Nechci být negativní, ale tady to nejde jinak. Já totiž nemám rád odpalující se Alibaby a už vůbec nemám rád, když se ve jménu svobody porušuje svoboda jiného. Guantánamo budiž skvělým případem, protože v něm nejsou vůbec žádní vězni, kteří by měli nějaká práva, ale pouze zadržení, kteří mohou být zadržováni nekonečně dlouho. A až nějaký světový paragraf dá zadržovaným nějaké to právo, tak budou přejmenováni třeba na uložené a bude vše při starém. Tady končí můj vztek a začíná vnímání pohádky o drsné dozorkyni a německém Alim, které sblížil jeden výkalový koktejl a Harry Potter. Mě to tedy moc nebavilo, ale tohle téma je potřebné občas provětrat, aby daňoví poplatníci viděli, že jejich peníze byly vynaloženy smysluplně. ()

Aknah

Hodně kontroverzní téma, což mě baví... Po shlédnutí jsem dost přemejšlela, jestli si to zaslouží 4* nebo míň, nebo jak. Nejen,že mám hrozně ráda Kristen Stewart a nechápu, že někdo může tvrdit, že tady nehrála. Když to co předvedla, ještě nepředvedla. Každopádně k samotnýmu tématu - rozhodně zajímavá volba, ale zároveň trošku bič na režiséra - protože kritika je logicky velká. Já obecně nemám ráda globalizaci čehokoliv, házení určitých lidí/národu do jednoho pytle, ačkoli to sama někdy dělám, tak to nerada slyšim, proto jsem měla cítění pro situaci i hlavní hrdinku. Furt jsem člověk z masa a kostí a mám srdce. Jinak symboličtější konec asi dát nemohli. Nádhera. ()

Icefist

Zajímavé. Má to něco do sebe, ať už to v reálu vypadá tak jak je zde nastíněno nebo ne. Herecky solidní a tematicky neotřelé. Znovu to vidět nebudu chtít, ale shlédnutí vůbec nelituju a klidně bych i doporučil, ačkoliv může jít pro spoustu diváků o těžko stravitelnou látku. 60 % Oblíbená část- scéna probíhající během závěrečných titulků ()

• Aby se herci, kteří měli hrát zadržené vězně, vžili do role, požádali o to, aby mohli být nějaký čas v celách zavření. Peyman v ní strávil několik hodin. (Ajjinka)
  • Scény z věznice se natáčely ve Fred C. Nelles Youth Correctional Facility ve Whittier v Californii, v bývalém nápravném zařízení pro mladistvé. (Ajjinka)