Reklama

Reklama

Gándhí

Trailer

Obsahy(1)

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (340)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ze zhlédnutí české premiéry (premiérového promítání v tehdejší ČSSR) si pamatuju jedno: v zaplněném kinosále nebyl nikdo, kdo by žehral na délku filmu, komu by vysloveně vadila jeho délka. GÁNDHÍ byl velmi pozorně sledován takřka bez výjimky a se zatajeným dechem. Pomalé tempo bylo přiměřeným tempem, scénář klíčových scén, zejména bitevních, nebyl nikým zpochybňován. I tehdejší kritika film chválila a v tomto případě poprávu zdůrazňovala jeho všelidské ideové poselství. Nechci tu opakovat již vyřčené soudy. Ale osudem kohokoliv z nástupců obou protagonistů tohoto ztvárnění gándhiovské látky, bude-li chtít zachovat jeho srozumitelnost pro evropského diváka, je právě tato jakoby dokumentarizující metoda, v níž fikce splývá s fakty do jednoho samozřejmě sourodého celku, základním východiskem. Existují i jiná tempa než evropská, existuje i jiné vnímání času a života než to naše. A existuje také kvalita, která sice nesplývá zcela s naší představou o životě a díle neevropské osobnosti, zato však prostřednictvím skvělých hereckých výkonů evokuje prostředí, které pro nás, Evropany, není ani nezajímavé, ani neatraktivní. A nabízí zážitek, na který se nezapomíná ani po desetiletích. (Stranou ponechávám fakt, že ani dnes toto klasické dílo není dostupné pro českého diváka na DVD nosičích.) ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Smrt imperialistům! Tak přesně tohle si ten člověk s neskutečnou vnitřní sílou, hřejivým pohledem a odzbrojujícím úsměvem, praktizující model lidství nenásilím, nepřál. Kromě nepovzbudivého konce je mi líto i repetitivních úseků výpravné nudy, kterými utrpělo moje zaujetí, takže ve výsledku jsem se celkem vžila do Gándhího velké únavy ze zmaru svých ideálů. Škoda tak úžasného výkonu Bena Kingsleyho, který ani na okamžik nedal klesnout důstojnosti skutečného duchovního vůdce... a tak jen z úcty k oběma a několika silným scénám oceňuji výš, než jsem zamýšlela.Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov - úkol č. 4, film, který trvá víc, než 180 minut. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Životopisné filmy mají vždycky to úskalí, že buď budou komplexní (a potom trochu nudné) a nebo zhutněné, zjednodušené a akčnější (a potom obvykle totálně nepřesné). Gándhí je blíž té první poloze, ALE tím svým pozvolným stylem hodně sedí do toho, jaká Indie je a jaký Gándhí (asi) byl. Výborná hudba, výpravné davové scény, skvělý Ben Kingsley a taky historická věrnost, zvlášť u momentů, které formovaly indické dějiny, jako je masakr v Amritsaru 1919, kde Britové postříleli kolem tisícovky neozbrojených lidí na shromáždění... včetně takového detailu, jako je doslovně přesná pozdější výpověď plk. Dyera před komisí, kde vcelku bez okolků říká, že kdyby se nebývalo auto s kulometem zaseklo u vjezdu, dal by z něj střílet taky. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Jenom jednou jsem zažil v kině bouřlivý aplaus po skončení filmu. Právě Gándhí je oním filmem. Místy zdlouhavý, místy dramatický a emočně vypjatý, ale hlavně - Ben Kingsley jako Gándhí podává jeden z nejúžasnějších hereckých výkonů v dějinách kinematografie. Oscar za hlavní herecký výkon pro Kingsleyho nebyl nikdy jindy zaslouženější. ()

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Jak malým a bezvýznamným si člověk připadá... Attenboroughův opus beze zbytku vystihuje velikost Gándhího osobnosti a jeho důležitost (nejen) v Indické historii. I přes neskromnou stopáž si film udržuje vyprávěcí tempo, nenuceně podává ideu nenásilnosti, za níž slavný Ind bojoval a snaží se tvářit nevelkolepě, přičemž výsledek je pochopitelně už jen pro svou myšlenku opačný. ()

Galerie (91)

Zajímavosti (25)

  • Film obsahuje nejmasovější scénu, která byla do roku 2012 natočena. Scéna z pohřebního průvodu obsahuje necelých 300 tisíc účastníků, ze kterých pouze třetina z nich dostala za svou práci zaplaceno. Plat jednoho komparzisty byl 40 pencí. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)

Reklama

Reklama