Režie:
Paul CrowderScénář:
Mark MonroeHrají:
Michael Fassbender, Michael Schumacher, Niki Lauda, Nigel Mansell, Lewis Hamilton, Sid Watkins, Emerson Fittipaldi, Bernie Ecclestone, James Hunt (a.z.)Obsahy(2)
Cirkus řvoucích motorů a vůně benzínu dodnes přitahuje milióny příznivců. Nebylo tomu jinak ani ve zlatém věku Formule 1, kdy největší a nejslavnější závodníci byli zahrnuti takovou přízní a poctami, že se prakticky vyrovnali nejoblíbenějším rockovým hvězdám. Náš film s pomocí málokdy promítaných archívních záběrů přenese diváky do této průkopnické minulosti, o které nám povypráví nejen Bernie Ecclestone a Max Mosley, ale také dvanáct, ano, čtete dobře, dvanáct někdejších světových šampionů. (TV Spektrum)
(více)Recenze (87)
Nejsem fanoušek F1. Ale díky filmům Rivalové a Ford/Ferarri sem si k týhle zvláštní skupině lidí našel cestu :o). Jako, nebudu se nikdy v neděli po o koukat na to jak parta mládenců jezděj kolem dokola a sem tam zajedou do boxu. Ale dřív tenhle sport byl fakt něco jako gladiátoři, páč v průměru každej závodní rok umřeli 3 jezdci, což je prostě brutální číslo. V tomhle dokumnetu se objeví spoustu pro mě neznámých jmen, ale i ten Senna, Lauda a Hunt. Tihle borci měli dřív mnohem horší podmínky a díky těmhle borcům je F1 v dnešní době bezpečnější než kdy před tím... Senna je napořád poslední, který padl, což mluví za vše. Dokument mě ale příliš neobohatil.... Ale díky! ()
Zlatý věk F1, kdy vlastně byl? Podle mě to byl konec šedesátek a sedmdesátky. Jezdci byli jako rockové hvězdy a taky se tak chovali. V té době jich taky dost a dost zařvalo, proto se od konce sedmdesátek začalo hodně pracovat na bezpečnosti jezdců, která dál ještě posílila po smrti Senny, podle mě nejlepšího jezdce všech dob. Proč píšu jezdce a ne závodníky? :-) ()
Tento dokument hodnotím jako velmi dobrý, protože kvalitně přibližuje atmosféru f1 od druhé poloviny 60.let až do roku 1976 (včetně). Jsem si jist že spousta diváků uvidí zcela poprvé záběry, které nikdy předtím neviděl. Na druhé straně nedává nám detailnější obraz, a bohužel většinou se opírá o jezdce z Británie - na ty ostatní častěji zapomene, o Brabham či Hulme nic, anebo pokud si pamatuji dobře, tak rok 75 zcela vynechává, atd. Potom rok 76 byl rokem Hunta, tak je ,,logický,, že opět nemůže chybět. Takže malinko zase nám jde také o leštění ega. ()
Dokonale zpracovaný dokument o začátcích formule 1 a jejich postupu až do dnešní doby. Nechybí spousta užitečných informací o závodnících, automobilech i tragických nehodách. To vše perfektně zpracované a poutavé jak pro lidi, kteří formulí žijí i pro ty, kterým se jen líbily Howardovi "Rivalové", které dokument připomene částí věnovanou Laudovi a Huntovi. ()
Jedinou výtku bych měl k rozletu dokumentu, kdy hlavně ke konci se další dekády vzaly hodně hopem a oproti zbytku dost povrchně a heslovitě. Jinak ale po všech filmech, dokumentech, článcích a všem možném s tématem formule 1 nabízí dokument spoustu nových informací, záběrů a pohledů na závodění. Hlavně tedy za informační hodnotu maximální hodnocení. Dalšími zajímavostmi bylo získání vlivu Bernieho nebo smrt Rinda a mladého francouze. ()
Galerie (8)
Photo © Spektrum

Zajímavosti (3)
- Na konci dokumentu hraje „Open Your Eyes“ od Snow Patrol. (Duoscop)
- Na začátku dokumentu jsou použity záběry bojujících letadel z krátkometrážního filmu The German (2008). (p3tris)
- V dokumentu autoři uvádějí, že od smrti Ayrtona Senny v roce 1994 se už nestala žádná fatální nehoda. To už bohužel není pravda. 5. října 2014 zahynul na okruhu v Suzuce závodník týmu Marrusia Jules Bianchi. (p3tris)
Reklama