Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osudová láska, které válečné události vyměřily pouze jedinou noc.  Příběh inspirovaný skutečností se odehrává v roce 1918 v Severní Itálii, kam Američané vyslali dobrovolnické oddíly Červeného kříže, jejichž příslušníkem je také osmnáctiletý mladík Ernest Hemigway. Ten se jednoho dne vydá do zákopů na vlastní pěst a jako reportér z Kansasu začne zpovídat italské vojáky. Když pak do zákopu vlétne granát, pokusí se zachránit těžce zraněného Itala a sám je přitom postřelen do nohy. Je dopraven do polní nemocnice, kde se setká s šestadvacetiletou kanadskou ošetřovatelkou Agnes von Kurowskou a když se italský doktor Caracciolo rozhodne pro amputaci nohy, protože je napadena snětí, chce Ernest raději zemřít. Agnes však začne ránu vymývat solným roztokem a ta se úspěšně hojí. Ernest dlouho s ošetřovatelkou marně flirtuje a žárlivě sleduje nejen dopisy od jejího milého z Ameriky, ale také její výlety s doktorem Caracciolou.
Postupně si sice získá její pozornost a sympatie, než se však stačí jejich láska rozhořet naplno, zasáhne osud v podobě války. Zatímco Agnes musí s ostatními ošetřovatelkami odjet do polního lazaretu, Ernest je poslán domů. Stráví spolu krásnou noc, ale pak už je osud navždy rozdělí. Zatímco Hemigway marně čeká na dopis od své lásky, Agnes podléhá dvoření doktora Caraccioly a nakonec přijme jeho nabídku ke sňatku. Z toho sice sejde, Hemingway však nedokáže překonat svou hrdost a když mu dívka nakonec vyzná lásku, odmítne ji. Později svou lásku, která ho zjevně poznamenala na celý život, zachytil ve slavném románu Sbohem, armádo z roku 1929. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (52)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jak rád bych viděl Vidorův A Farewell to Arms! Proto jsem si docela rád dal tenhle remake, něco na způsob předkrmu (Umím být trpělivý.). No, a protože o Chrisi O'Donnellovi i Sandře Bullock nemám příliš valného mínění, dalo by se říci, že jsem vědel, do čeho jdu. Povedlo se. Hlavní představitelé jsou nesnesitelní v mezích únosnosti a občas na vás dýchne trošku pravého Hemingwaye. Jako předkrm dostatečné. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Mladý spisovatel působí jako reportér na frontách první světové války. Utrpí zranění a během rekonvalescence prožije milostný vztah s italskou ošetřovatelkou, který jej poznamená na celý život. Chris O Donnel ztvárnil mladého spisovatele Ernsta Hemingwaye velmi přesvědčivým způsobem a rovněž Sandra Bullock nezůstává o nic pozadu. Režie je vzorná, ale scénář není místy až tak zajímavý. ()

Reklama

Páně 

všechny recenze uživatele

Naladěn na romantickou notu, mohl jsem tento film bez problémů absorvovat. Standardní romantický patos, který mě tentokráte moc neurazil, podestřený zajímavostí v podobě osoby Ernesta Hemigwaye, ...proč ne? Sice to nepřekračuje linii vyjímečnosti ani o kousek, ale i takových filmů je potřeba. Za zmínku stojí jistě velmi obstojná hudba. No a konec, který rozhodně nelze označit za happy-end potěší vždy. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Sandre Bullockovej to vo filme sekne, len škoda, že film sa viacmenej zaoberá iba nenaplnenou láskou vtedy neznámeho Hamingwaya na úkor záživnejšieho alebo silnejšieho príbehu. Spracovanie i výprava pôsobia skôr televízne. Ak niekto očakáva od filmu iba romantiku, dočká sa, nám ostatným, čakajúcim od filmu o trochu viac, to príde nenaplňujúce. Apropo, vekový rozdiel 7 rokov je niečo až tak priepastné, že by to mala byť prekážka? ()

aronofsky 

všechny recenze uživatele

O čem to je? No, o Lásce a o válce. Záměrně jsem použil u lásky velké „L” a u války malé. Protože válka je tu jen jako pozadí, na kterém se odehrává příběh „osudové” lásky. Sandra je jako obvykle špatná u Attenborougha najdeme to, co u většiny hódně starých režisérů, kteří mají své nejlepší filmy už dávno natočené. Nevím jak to přesně nazvat. „Vyschlá studna” - i když to zní divně, je to podle mě celkem výstižné. Jako kdyby jim na stará kolena došel dech a nápady. 60% ()

Galerie (25)

Zajímavosti (4)

  • V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)
  • Při úvodní scéně, kdy přijíždějí sanitní vozy do města, hraje kapela skladbu "Škoda lásky". Jaromír Vejvoda ji ale složil až v roce 1927 - nemohla tedy znít v roce 1918, kdy se odehrává příběh filmu. (blackrain)
  • Dlouhá a významná kariéra Agnes von Kurowské u červeného kříže pokračovala až do konce druhé světové války. Do svých 36-ti let zůstala neprovdaná, dožila se věku 92 let. (Rodriguez)

Reklama

Reklama