Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (118)

genetique 

všechny recenze uživatele

Veľká vec od severných susedov, poctivý špionážny thriller z obdobia studenej vojny, natočený na tej najvyššej úrovni. Režisérsky vycibrené, atmosféra mrazivo vypätá napriek tomu, že dej neponúka ktovieaké dramatické momenty. Skôr je to celé rozložené na pocite napätia počas celého filmu, dej diváka drží v napätí, nasleduje jedna nepredvídateľná scéna za druhou, čo napokon potrdzuje aj záver. Poliaci si od koprodukcie so západom vzali to lepšie, naozaj to má po technickej stránke taký feeling západnej produkcie, ale zas ostali verní nehollywoodskemu prejavu, najmä hereckému. Oceňujem aj to, že pri strete troch jazykov (poľský, ruský a anglický) každý hovorí tým svojim, všetko je natočené na reálnych miestach, nekazia to zbytočné kulisy, dookabijúce CGI, či umelý sneh. 80%. ()

Dont 

všechny recenze uživatele

Čím více mám za sebou polských filmů s historickou tematikou, nebo prostě jen pozadím nějaké doby (Růžena, Ida, Štvanice), tím jasněji vnímám, že Polákům jde tento typ filmů v posledních letech mnohem lépe než nám. My si z toho už jen dokážeme dělat legraci, a ani v tom poslední dobou nevynikáme. Jack Strong je velmi zdařilý špionážní film podle skutečných událostí s výborným Marcinem Dorocińskim v hlavní úloze důstojníka polské lidové armády, který za studené války navázal kontakty s americkou tajnou službou. Jenom se mi fakt nelíbilo, jak ho ke konci namaskovali, aby vypadal starší. To bylo jak z nějaké divadelní maškarády. :-) ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Nesnadno se mi tento film hodnotí. Na jednu stranu jsem byl naprosto spokojený, atmosféra Polska sedmdesátých a osmdesátých let byla dokonalá, generála Jaruzelského jsem okamžitě poznal a Brežněvův hlas mi způsobil mrazení v zádech (přesně takhle si ho pamatuji). Pak tady ale byla postava plukovníka Kuklińského a s jejím vykreslením jsem už tak spokojen nebyl. Už při sledování snímku mě nepotěšilo, že se tento hrdinný plukovník podílel na plánování Operace Dunaj, při pozdějším hledání na internetu jsem se dostal i k dalším zajímavým informacím a nad tři kousky prostě nepůjdu. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Výborná práce, Jackové a Malgorzaty. Bůra sice dávám z pravidla jen tehdy, když to chci zdecydowanie zobaczyć ponownie, ovšem chyběl tákhle malilinkatej kousek. A pak, že propagandu v ten správný čas zvládá jenom Savětskyj čelavěk. Dobře nakrouceno, jsem překvapen jako spermie v tlustém strevě. Klučičím. ()

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Filmy natočené v roce 2014,které nejsou ve společnosti tak známé, mě čím dál tím více překvapují. Nejdříve Wyrmwood, poté Joe Doe Vigilante a teď Jack Strong. Film je natočen našimi severními sousedy,a to Poláky. Příběh se odehrává zejména v 70. a 80.letech. Atmosféra je strhující a hodně mě nadchnula .Sice zde nejsou známé tváře, ale i tak se zde vyskytl americký herec Patrick Wilson, který zde zahrál amerického agenta. Hlavní hrdina byl výborně ztvárněn Marcinem Dobrocinskim, který by se v nějakém větším filmu určitě ujal. Normálně bych filmu dal 4 hvězdy, ale za skvělou práci, kterou předvedli sporadičtí filmoví tvůrci Poláci, dávám filmu pět. Hodnocení:90% ()

Galerie (30)

Zajímavosti (5)

  • Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)
  • Film sa natáčal v Legnici, Varšave, Gdaňsku, Moskve a Washingtone. (tiradentes)

Související novinky

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)

Reklama

Reklama