Proti slunci

• USA Against the Sun (více)

Průzkumný let se promění v peklo na rozbouřeném oceánu... Píše se 16. ledna 1942 a námořní letectvo Spojených států amerických se právě chystá ve vodách jižního Pacifiku na odvetné bombardování Japonska za útok na Pearl Harbor. Trojčlennou posádku amerického bombardéru na průzkumném letu tvoří velící pilot Harold Dixon (Garret Dillahunt), bombometčík Tony Pastula (Tom Felton) a radista Gene Aldrich (Jake Abel). Během letu se ale nečekaně ocitají mimo dosah signálu a musí nouzově přistát přímo na vlnách jižního Pacifiku, než jim dojde palivo. Bombardér jde ke dnu a poslední útočiště pro trojici trosečníků skýtá záchranný člun. Bez jídla a pití jsou ztraceni uprostřed té největší vodní plochy na světě v obklopení žraloků a námořních sil japonského nepřítele. Na spalujícím slunci bez vody bojují desítky dnů o přežití na pokraji sil, vyčerpání a šílenství. Poslední naději představuje improvizovaná mapa, provizorní plovoucí kotva a víra, že dokáží doplout ke břehům některého ze spojeneckých ostrovů. (Česká televize)

Aljak

Keby to nebolo podľa skutočných udalostí, tak by som asi normálne pochyboval, že je také niečo vôbec možné. Ale zjavne áno. Trojici vojakov po zrútení ich bojového lietadla do mora zostal len gumený čln, niekoľko ťažko využiteľný predmetov, no predovšetkým to najdôležitejšie - Nádej! A tak dni ubiehali, nádej sa miestami už asi aj vytrácala, ale nič iné ako to im ani nezostávalo. Dúfal som, že to bude mať trochu väčší psychologický rozmer a konverzácie medzi týmito tromi mužmi budú aj o čosi zaujímavejšie, ale čo sa dá robiť. V podstate celú dobu človek len čaká či sa im zachrániť podarí alebo ich osud skončí vo vodách Pacifiku. ()

verbal

Co asi tak lze dělat na nafukovače uprostřed Pacifiku? Celkem hovno. Můžete si akorát tak sem tam vyměnit místo s pelichajícím Malfojem, předstírat zděšení při čumění na žraločí ploutve, podporovat svůj hlad vyměňováním si receptů, občas si loknout vlastních chcanek nebo si zadělávat na melanom nezdravým sluněním, protože vám ten debil kulometčík utopil při ztroskotávání opalovací krém. Ale jinak vcelku otrava. Párkrát sice zaprší a tak je akčně mokro, pak se dokonce přižene strašlivá bouře o jedné vlně a kluci se trochu pocachtaj, ale poslední půlhodinu se už jen tak vyčerpaně válí na matračce a dělají „éééééééé“. Je to sice tak o tři hladové dny záživnější než ta Endželínina bárbísračka, hoššy až tolik Nebroukovatí a nepůsobí, jako by si krátili dlouhé subtropické večery trojitou rektoskopií, ale i tak doufám, že tímto jim ti hrdinní ztroskotanci už došli, ať se nemusím znovu přesvědčovat, že se nic zvlášť zábavného při raftění v Tichém oceánu nikomu prostě přihodit nemůže. ()

DonQ

Tenhle survival film má vše podstatné z filmových klišé - gumový člun, trosečníky, samou slanou vodu, žraloka, velkou porci slunečních paprsků i pořádnou bouřku, která prostě nemůže chybět :), přesto na mne film fungoval jen částečně. Výrazně to převyšuje mdlého a tématem výrazně podobného Nezlomného či k uzoufání nudné Redfordovo All is lost, ale naopak zase výrazně (opravdu výrazně) ztrácí na pecky typu Kon Tiki nebo příjemné fantasy Pí a jeho život. Obávám se, že za měsíc si film ani nevybavím, ikdyž jsem se vlastně u sledováním nenudil. No zkrátka typický průměr u kterého se nespálíte, ale neodejdete ani unešeni. Co asi můžu pochválit nejvíc je obsazení Feltona a taky to, že autoři jdou ihned na věc, tj. pravý survival začíná již od první minuty bez nutnosti omáčky o příbězích toho či kterého vojáčka. Největší minus vidím, tak jako ostatní v "hrůzostrašném" žralokovi ( měl jsem pocit, že jde o gumovou hračku s triky á la Toy Story). ()

Khumbac

V HD a osvícené sluncem, vypadá dobře skoro vše. I slaná opálená trojka. Pšonek zpočátku jednal přehnaně pozitivně...až mě tím vytočil. Po pěti dnech jim došlo, že mohou vytvořit kotvu a také velitel našel tužku...po 5 dnech. Štastný konec mi evokoval šťastnější trojhvězdí, zasloužili si ho, kluci ušatí opálení. ()

Volodimir2

16.1.1942 vzlietol z lietadlovej lode USS Enterprise torpédový bombardér, ktorý sa má vrátiť na večeru späť na materskú loď. Posádke dochádza palivo, nemá dostatok na návrat k lodi a tak sa rozhodnú pre núdzové pristátie v Južnom Pacifiku. Všetci traja ostanú v gumenom záchrannom člne viac ako 1000 km od najbližšej pevniny bez akýchkoľvek zásob po dobu 34 dní.. Tento skutočný príbeh sa takmer výlučne odohráva v záchrannom člne mimo krátkeho prológu posledných okamihov posádky v lietadle. A tento príbeh o mimoriadnych výkonoch ľudskej vytrvalosti dokáže poriadne vzrušiť. ()

• Tři hlavní aktéři měli během natáčení nařízenou přísnou dietu (pouze 500 kalorií denně), aby bylo co nejpřesněji vyobrazeno, jak během jejich pouti sestřelení piloti vyhubli. (bigjames)
  • Skutečný záchranný člun použitý třemi letci v roce 1942 je k vidění v Národním muzeu námořního letectví v Pensacole na Floridě. (bigjames)
  • Letadlo zobrazené ve filmu, Douglas Devastator, muselo být vytvořeno z původních plánů, protože na světě již žádné z těchto letadel nezbylo. (bigjames)