Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

O.Peta

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85% ()

Kimon

Někdy už to tak v životě přijde, že stáří prožíváme osamoceni v nějakém zastrčeném domově důchodců bez návštěv dětí a bez přátel, se kterými by jsme si rozumněli. Jiní zase prožívají pomalu stárnoucí život v manželství vcelku neuspokojivém a nudném a hledají změnu. Když se pak vyskytne šťastná náhoda, která ovlivní takové bezútěšné životy, můžeme mluvit o životním štěstí. Prožívejte filmové životní štěstí spolu s Ninny a Evelyn a vychutnávejte si pocit radosti, který vám na konci příběhu zaplní celé vaše srdce. Mám rád filmy, které mi mají co říct a mohou dát mimo jiné novou sílu i chuť do života. A nejenom mě, ale všem lidem. Tento film patří mezi ty, na které nezapomenu. ()

MM_Ramone

Zelenina nepatrí zrovna medzi moje obľúbené potraviny. No a rajčiny nejem skôro vôbec. Avšak "Smažené zelené paradajky" sú mimoriadna pochúťka. Špecialita. Nie síce gurmánska, ale filmová zaručene. Nádherný snímok, v ktorom sa nenásilne prepletajú dve časové línie, ma úplne dostal. Celých stotridsať minút som nemohol od neho odtrhnúť oči a s otvorenými ústami, plne ponorený do deja, som čakal ako to všetko dopadne s hrdinkami tejto ženskej drámy. Úžasné herecké výkony, výborná réžia, hlboký, ľudský námet... dokonalé. ***** ()

Hal_Moore

Nejdůležitější tajemství šťastného života je přátelství, alespoň tak jsem to zde slyšel. A o tom celém Smažená zelená rajčata jsou, o přátelství. Přátelství mezi dvěma mladými ženami, přátelství mezi běloškou a černochem v dobách, kdy byl Ku-Klux-Klan na vrcholu (dvacátá léta), nenávisti mezi těhotnou manželkou a násilnickým manželem, přátelství mezi náhodou dohromady svedenými, dvěma naprosto cizími ženami v letech. Nádherná nostalgická atmosféra, spousty a spousty žen, rasismus, láska a nenávist. Jedna z prvotin Thomase Newmana, prvotina Jona Avneta, nespočet zajímavých postav... Jednou si budu muset tu předlohu přečíst, a už se těším, až ochutnám smažená zelená rajčata. Barbecue však vynechám. ()

nascendi

Videl som niekoľko filmov z prostredia amerického Juhu. Aj tento k nim patrí a predsa sa od nich líši. Je veľmi pestrý. Pri troche pozornosti je v ňom možné nájsť množstvo znakov a motívov. Našťastie medzi nimi chýba ten neznesiteľný americký pátos to nabubrelé vlastenectvo a naopak vtedajší rasizmus je uveriteľný. Okrem pestrosti a vrstevnatého príbehu sú devízou herečky, okolo ktorých sa film točí. A tiež úžasná výprava, ktorá nezanedbala žiadne detaily, čo ocenil najmä kameraman. Aj keď sú štyri hviezdičky pomerne slabé, nie sú nezaslúžené. ()

• Kathy Bates (Evelyn) a Mary Stuart Masterson (Idgie) oslavujú narodeniny v rovnaký deň - 28. júna. (misterz)
  • V závěru filmu je v několika záběrech možné zahlédnout mikrofon. (Terva)
  • Režisér Jon Avnet počas natáčania premenoval Mary-Louise Parker na "Lou" a Mary Stuart Masterson na "Stu", pretože ich mená sú si veľmi podobné a on ich musel často oslovovať. (misterz)