Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh, natočený podle skutečné události. Madrid, 50tá léta. Když Pakovi skončí základní vojenská služba, rozhodne se, že se nevrátí do Segovji na vesnici, zůstane v Madridu a ožení se s krásnou a pracovitou služkou Trini, která slouží u jeho velitele. Hledá si byt - najde jej u krásné, mladé vdovy Luisy, která se živí jako konfident podvodníků. Od chvíle, kdy Luisa s Pakem povolí vzájemné tělesné přitažlivosti, začne žít Pako jako šťastný schizofrenik. S Luisou je nekonečně fyzicky šťastný, se zdrženlivou Trini ho čeká jasná budoucnost. Jenže Luisa se dostane do krutých finančních potíží a Pako, zaslepený vášní, aby ji zachránil, se nejprve rozhodne Trini ukrást její dloholeté úspory. Luisa však v rozhodující chvíli peníze nepřijme a požaduje Trininu smrt... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (4)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Za najjlepsie filmy dost neznameho spanielskeho rezisera Vicente Arandu povazujem Pazbou do Zubu 1984, dalej Fata Morganu 1965 a tento Amantes 1991. Chlap je zamilovany do dvoch zenskych, do Triny a Luisy... no a jak svet svetom chodi, je tu pribeh o laske, krvi, boji - a tusim ze tu bola aj zlodejina. Jo, takto to chodi co svet svetom stoji, zivot je obcas kamos, ale aj hajzel a smejd, tu slnko na ludi svieti, no a tam zase leje : 89 % ()

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Chladné noirové zpracování klasického tématu milostného trojúhelníku. Hlavní hrdina Paco a dvě osudové ženy, které symbolizují archetypy panny a děvky a zároveň ve španělském kontextu reprezentují dvě podoby Španělska 50.let (katolické rurální Španělsko a moderní španělské velkoměsto vstřebávající zahraniční vlivy). V otevřených erotických scénách je relativizována mužská sexuální dominance - Pacova submisivní sexuální role souzní s jeho submisivní rolí v celém příběhu. Milenci zaznamenali jeden z největších úspěchů španělského filmu 90. let (herecká cena pro Victorii Abril v Berlíně, výrazný úspěch v amerických art kinech) a stali se opusem magnum Vicente Arandy, se kterým je srovnáván každý jeho další film. ()

Reklama

Galerie (14)

Zajímavosti (14)

  • Pôvodný názov "Los Amantes de Tetuán" ("Milenci z Tetuanu") bol nakoniec skrátený na jednoducho Amantes, aby nedošlo k zámene s rovnomenným severoafrickým mestom v Maroku. (Arsenal83)
  • Udalosti boli oproti skutočnosti presunuté zo 40. rokov 20. storočia do bližšie neurčeného času 50. rokov z ekonomických aj dramatických dôvodov. Bolo lacnejšie obnoviť obdobie 50. rokov a režisér Vicente Aranda považoval toto desaťročie za príťažlivejšie pre moderné publikum. (Arsenal83)
  • Film má prvky z Poistka smrti (1944). Luisa často nosí tmavé okuliare, ako postava, ktorú hrá Barbara Stanwyck, aj podobnosti s Žena od susedov (1981), čo sa týka milostného naratívu. Chladný štýl kritici prirovnávali k filmom Ingmara Bergmana. Čo sa týka zápletky, film bol neskôr prirovnávaný k Zomrieť pre... (1995) inšpirovaného prípadom Pamely Smart (najslávnejší zločin v histórii New Hampshire). (Arsenal83)

Reklama

Reklama